• ~BB
  (2017-03-29 09:35)
  Jeśli ktoś uważa, że nauczyciel ma świetnie, niech się przekwalifikuje i sam zostanie nauczycielem. Żaden problem.
 • ~Hypothalamus
  (2017-03-29 07:20)
  Oczywiście ani słowa o tym, że to wszystko są stawki BRUTTO.
 • ~nauczyciel (ka)
  (2017-03-29 09:40)
  -18 godzin w tygodniu - jest to 18 godzin przy tablicy, nikt nie liczy opieki całodobowej na wyjazdach (wycieczkach, konkursach, prezentacjach itp). Znajdź inną grupę zawodową, która za darmo pojedzie w delegacje, nie wspominając o odpowiedzialności podczas tych wyjazdów. Można tu jeszcze wspomnieć o kilkugodzinnych nasiadówach 2razy w miesiącu zwanych posiedzeniami Rady Pedagogicznej, popołudniowych wywiadówkach, dniach otwartych, lekcjach pokazowych i innych. - Wszystkie weekendy wolne - nauczyciel nie może wziąć urlopu na żądanie (ma tylko ten ustawowy) i wszystkie szkolenia zewnętrzne, kursy i dokształcania odbywają się w weekendy. Jeżeli szkoła, np. średnia, prowadzi klasy zaoczne, to nauczyciele swoje "18h" mają w soboty i niedziele również. -3 miesiące urlopu - nie znasz przepisów, to widać, nauczycielowi przysługuje prawo do 4 tygodni nieprzerwanego urlopu. Pozostały "czas wolny", kiedy nie są realizowane zajęcia edukacyjne, nauczyciele mają obowiązek wykorzystać na min.: przygotowywanie rozkładów materiału (nie sądzisz chyba, że we wrześniu nauczyciel wchodzi do szkoły bez planu na cały rok), pisanie programu nauczania lub/i ich dostosowanie do potrzeb i zadań szkoły, przygotowywanie dokumentacji uczniów (czy masz pojęcie, że istnieje coś takiego jak dzienniki lekcyjne, arkusze ocen, świadectwa itp), tworzenie dokumentów wymaganych przez Dyrekcję, Organ Prowadzący (Gmina, Powiat, Miasto) takich jak: ewaluacja, monitoring pracy własnej, opinie o uczniach. - Roczny urlop na poratowanie zdrowie ile razy chcą - Urlop etn jest możliwy pod warunkiem skierowania przez lekarza medycyny pracy (komisja ZUS podtrzyma decyzję), nauczyciela, który ma nieprzerwany staż pracy min. 7 lat i szkoła jest jego jedynym miejscem zatrudnienia. Urlop ten można wziąć 3 razy na nie dłużej niż rok lub kilka razy, tak by nie przekroczyć w sumie 3 lat. Jest on płatny 100% gołego etatu bez dodatków (ile to brutto masz w artykule). - Ile te nieuki mają zarabiać - przepisy stanowią, że aby nauczać w danej dziedzinie trzeba mieć ukończony co najmniej 1st. studiów. nauczyciele uczący kilka przedmiotów mając więc kilka kierunków studiów lub podyplomówek w niektórych przypadkach. Wykształcenie zdobywają w weekendy (często kosztem rodziny), a pokój nauczycielski to chyba miejsce gdzie przypada najwięcej mgr i często dr na metr kwadratowy. Ile mają zarabiać?
 • ~mohee
  (2017-03-29 08:44)
  18 godIn pracy w tygoniu.wszystkie weekendy wolne.3 mce urlopu.roczny urlop dla poratowania zdrowia ile razy chca. Platny 100.to ile maja te nieuki zarabiać?
 • ~Lok
  (2017-03-29 08:59)
  kolejna kasta wyrasta
 • ~mrozu
  (2017-03-29 08:39)
  Stawki brutto to dla GUS-u - ładnie wygląda. W portfelu ląduje sporo mniejsza kwota...
 • ~mxm
  (2017-03-29 07:48)
  Stałymi dodatkami są tylko dodatki za wysługę lat i wiejski. Motywacyjny zależy od uznania dyrektora - w mojej szkole otrzymuje go około 1/3 kadry i waha się on od 100 do 200 zł. Funkcyjny - na wsi dostają go zastępcy dyrektora (nie wiem, ile wynosi) i wychowawcy - dla mnie to 60 zł. Mieszkaniowy właśnie mi zmniejszono z 200 do 50 zł. To oczywiście kwoty brutto. Innych dodatków nie zauważyłem. PS. Nagrody są czysto uznaniowe.
 • ~Ada
  (2017-03-29 09:18)
  To i tak dużo - licząc czas pracy za jaki dostają zapłacone -4 dni pracy w tygodni,wszystkie soboty i niedziele wolne, 2 miesiące wakacji plus ferie .Proszę tylko nie pisać ile muszą czasu poświęcić na przygotowanie do lekcji.Gdyby było tak źle , to proszę wytłumaczyć ,czemu w mojej okolicy pracę w szkole otrzymują osoby powiązane rodzinnie lub po znajomości. Kolejna "kasta" uprzywilejowanych.
 • ~M.S.
  (2017-03-29 09:31)
  Ciekawe, skąd dziennikarze mają te dane. Totalne bzdury...Chciałabym mieć takie wynagrodzenie.
 • ~św.NH
  (2017-03-29 09:24)
  Nauczyciel pracuje non stop, nie ma wytchnienia jak adoratorzy gwałtownej zmiany, ślimak w rzece Zambezia pęka z śmiechu!
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.