Mianem VIP (Very Important Person) określa się zazwyczaj osoby ważne, mogące korzystać z dodatkowych usług czy specjalnych przywilejów, zwykle niedostępnych dla innych. Eksperci TotalMoney.pl przyjrzeli się bliżej korzyściom, jakie oferowane są specjalnym klientom w poszczególnych bankach. W dzisiejszym artykule skupimy się na sektorze Premium Banking, który jest jedną z gałęzi „bankowości VIP”. Sprawdźmy szczegóły.

Reklama

Dodatkowe usługi

Zanim zdradzimy, kto może zostać VIP-em w banku, przyjrzymy się jakie usługi oferują banki swoim nadzwyczajnym klientom. Najczęstszą z nich jest opieka osobistego doradcy, który jest tylko do ich dyspozycji – telefonicznie, online czy bezpośrednio w oddziale banku. Klient może liczyć na jego wsparcie, pomoc w doborze odpowiednich ofert czy otrzymanie gotowych rozwiązań. Inne zalety płynące z bycia VIP-em to specjalne usługi concierge, pakiety assistance, programy rabatowe, ubezpieczenia, indywidualne produkty finansowe, pakiety medyczne, zarządzanie majątkiem, czy porady inwestycyjne. Ponadto klient taki może także liczyć na pomoc w codziennych sytuacjach –doradca może dla niego zarezerwować stolik w ulubionej restauracji, pokój w hotelu, bilety na mecz czy koncert, zamówić dostarczenie kwiatów pod wskazany adres czy umówić wizytę u lekarza specjalisty. Z tych wszystkich przywilejów może skorzystać specjalny klient danego banku. Jak wielkie sumy musi on posiadać na swoim koncie, by zostać wyróżnionym przez bank? Kto może liczyć na takie przywileje?

Znajdź najkorzystniejsze dla siebie konto osobiste!

Bankowość osobista: Premium Banking

Korzystanie z usług premium, czyli bankowości osobistej, dostępne jest dla przeciętnych obywateli. By móc się z nich cieszyć nie trzeba posiadać nadzwyczajnych kwot na swoim koncie. W niektórych bankach wystarczy tylko chcieć – nie trzeba spełnić żadnych warunków dotyczących średniego salda lub comiesięcznych wpływów na konto. Poniższa tabela zawiera szczegółowe opisy opcji dostępnych dla klientów Premium Banking w polskich bankach.

Premium Banking
pobierz plik

Jak wynika z naszego zestawienia, usługami dodatkowymi najczęściej oferowanymi w bankach są: osobisty doradca, darmowe wypłaty z bankomatów w kraju i na całym świecie, 24 godzinny dostęp do zakupionych produktów, bezpłatne karty debetowe czy przyznanie limitów kredytowych.

W prawie każdym przypadku musimy jednak spełnić pewne wymogi, by nie płacić za założenie i prowadzenie konta. Zazwyczaj jest to ustalona przez bank suma comiesięcznych wpływów lub wysokość średniego salda na koncie. Opłaty za konto wahają się od 0 do nawet 500 zł (Deutsche Bank).

Zakładając Konto Osobiste Prestige w Banku Milllennium czy Konto Premium w ING Banku Śląskim, klient musi posiadać łączne wpływy zewnętrzne na rachunek w wysokości min. 10 000 zł miesięcznie lub posiadać aktywa o wartości kilkuset tysięcy złotych. Opłata za prowadzenie konta nie będzie pobierana w przypadku zasilania rachunku wpływami w wymienionej powyżej wysokości lub posiadania aktywów w wysokości co najmniej 100 000 zł (Bank Millennium) albo 150 000 zł (ING Bank Śląski). W zamian banki te proponują szeroką gamę usług dodatkowych. Pierwsza instytucja wyróżnia się m.in. szeroką ofertą ubezpieczeń, pomocą w codziennych sytuacjach, umożliwieniem klientowi dostępu do informacji kulturalnych i imprez oraz usługami maklerskimi. ING Bank Śląski z kolei oferuje np. obsługę przez certyfikowanych doradców, porady inwestycyjne czy specjalne programy spotkań i seminariów dla klientów.

BOŚ Bank, Deutsche Bank Polska, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, eurobank, Raiffeisen Polbank, PKO Bank Polski, Bank BPH oraz Bank Credit Agricole nie stawiają żadnych wymagań, co do założenia rachunku. Wystarczy więc dowód osobisty lub paszport, by móc podpisać umowę i zacząć korzystać z konta. Trzeba zaś liczyć się z opłatami za konto, które wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W każdym przypadku istnieją warunki określone przez bank, po spełnieniu których korzystanie z rachunku jest darmowe. Co klient otrzyma w zamian?

Posiadacze EKOkonta VIP w BOŚ Banku mogą m.in. korzystać z usługi pomocy prawnej Mecenas Direct, która polega na telefonicznych poradach, przygotowaniu wzorów umów, pism procesowych czy innych prawnych dokumentów. Klienci Banku Zachodniego WBK (Konto 1|2|3) mogą zaś liczyć na zwroty części wydatków dokonanych kartą kredytową czy za płatności za rachunki domowe.Deutsche Bank Polska swoim klientom, korzystającym z konta db Elite, chętnie pomoże w organizacji opieki nad dzieckiem, planowaniu podróży, rezerwacji biletów do teatru, na koncert lub mecz czy w dostarczeniu kwiatów lub prezentów. Citi Handlowy w swoich usługach dodatkowych uwzględnia ciekawe oferty produktów bankowych z atrakcyjnymi warunkami dla posiadaczy rachunku Citi Priority, dedykowanego opiekuna do spraw inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowych a także programy rabatowe. Podobne atrakcje przygotował eurobank, który również kusi promocyjnym oprocentowaniem, preferencyjnymi warunkami cenowymi kredytów oraz programami rabatowymi – a to wszystko dołączone jest do Konta Prestige. Raiffeisen Polbank skupił się m.in. na pomocy w nieprzewidzianych wypadkach, dostępie do wymiany walut, programie partnerskim. Swoim VIP-om mającym Konto Osobiste Premium oferuje także prestiżową kartę debetową, która umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie. Decydując się na usługi PKO Banku Polskiego można zaś skorzystać z programu Aurum lub Platinium. Dzięki temu pierwszemu otrzymamy produkty bankowe na atrakcyjnych warunkach, opiekę doradcy czy rozszerzony Program Przywilejów. Program Platinium to dodatkowo doradca w zakresie inwestycji, usługi maklerskie oraz darmowe prowadzenie rachunków papierów wartościowych i inwestycyjnych w Domu Maklerskim. Przywileje takie jak szeroki pakiet ubezpieczenia (domowe, samochodowe i podróżne), bezpłatny rachunek inwestycyjny czy konto walutowe – otrzymamy w Banku BPH, zakładając Maksymalne Konto. Do Konta PROSTOoszczedzającego PREMIUM Credit Agricole Bank Polska oferuje z kolei np. bezpłatne usługi assistance, przelewy czy kartę debetową. Udając się do Banku Pekao SA w celu założenia Eurokonta Premium lub Premium Plus, musimy liczyć się z tym, że będziemy poproszeni o przedstawienie swoich comiesięcznych wpływów na rachunek. Jeśli wynoszą one min. 7 500 zł lub średnie saldo środków pieniężnych na rachunkach w banku jest równe lub wyższe od 50 000 zł, to z powodzeniem możemy stać się posiadaczami VIP konta. W zamian dostaniemy m.in. model planowania inwestycyjnego, bogaty pakiet ubezpieczeń czy dostęp do ofert przeznaczonych tylko dla klientów Premium. Czy argumenty te wystarczająco przekonują do tego, że warto być w banku VIP-em?

Porównaj online konta z dostępem przez Internet!

(Prawie) każdy może czuć się jak VIP!

Jak widzimy, wcale nie trzeba posiadać na swoim koncie gigantycznych kwot, by móc liczyć na przychylność ze strony banku. Wiadomo, im mamy więcej środków, tym dostaniemy atrakcyjniejsze usługi. W niektórych instytucjach wystarczy posiadanie comiesięcznych wpływów w wysokości 2 000 zł, by uniknąć dodatkowych opłat. Inne konta są zaś niedostępne dla „szarego obywatela”, który dostaje co miesiąc przeciętne wpływy. Bankowość Premium to tylko pierwszy szczebel drabiny do wyjątkowości.

Reklama