Zwykle wysyłamy dziecko na wakacje z gotówką w ręku i przykazaniem, aby nie wydało od razu wszystkich pieniędzy. Co zrobić, jeśli pociecha wyznaczony budżet wyczerpie przed powrotem do domu?

Rozwiązaniem może być wykupienie jeszcze przed jej wyjazdem przedpłaconej karty płatniczej pre-paid. W ofercie ma je kilka banków. Można nimi płacić w sklepie i wybierać pieniądze z bankomatu, ale tylko do kwoty, jaką zasililiśmy kartę. Za wydanie karty banki pobierają opłatę. W ING i BZ WBK w podstawowej wersji kosztuje ona 15 zł.

Banki pobierają opłaty za wybieranie pieniędzy z bankomatu kartą pre-paid. W Pekao i BZ WBK prowizja wynosi 5 zł. W ING wypłaty są bezpłatne, ale tylko w bankomatach tego banku.

Dziecko może skorzystać z bankomatu, nawet jeśli nie chcemy dawać mu żadnej karty. Takie rozwiązanie oferuje np. firma SkyCash. Aby z niego skorzystać, zarówno rodzic, jak i dziecko muszą mieć telefony komórkowe z dostępem do internetu i zainstalowaną aplikacją firmy. Po przelaniu pieniędzy na konto w SkyCash dziecko, po wprowadzeniu odpowiednich kodów, będzie mogło wypłacić je w bankomacie sieci Euronet (z wyłączeniem maszyn, które znajdują się w placówkach banków). Koszt przelewu między użytkownikami SkyCash to 29 groszy, a za wypłatę pieniędzy z bankomatu trzeba zapłacić 4 zł.

Można skorzystać też z przelewów ekspresowych za pośrednictwem Dotpay lub Przelewy24, systemów płatności internetowych. Te firmy pobierają prowizję w wysokości 1,9 proc. od kwoty zasilenia. Jeśli dziecko ma problem z dostępem do bankomatu, rozwiązaniem może być Ekspres Pieniężny Poczty Polskiej. Można go zlecić bezpośrednio w placówce pocztowej lub przez internet – w tym przypadku realizacja usługi zaczyna się po wpłynięciu pieniędzy na konto poczty.

Koszt usługi w najszybszej wersji, czyli wypłata pieniędzy w placówce pocztowej po 10 minutach od zlecenia przelewu w innej placówce, to 14 zł plus 1 proc. od przekazanej kwoty. Dla przelewu w wysokości 200 zł opłata wyniesie 16 zł. Można też zlecić przelew z terminem realizacji w ciągu sześciu godzin lub w następnym dniu roboczym, który w wybrane miejsce dostarczy listonosz. Wtedy koszt przesłania 200 zł wyniesie odpowiednio: 37 zł i 14 zł. Aby odebrać pieniądze, dziecko musi dysponować dokumentem, np. legitymacją szkolną, i mieć ukończone 13 lat. Jeśli jest młodsze, przekaz można zaadresować na nazwisko opiekuna.