To prawdziwa rewolucja. Klienci Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa określani „szyframi” W-1, W-2, W-3, Z-1, Z-2, Z-3, S-1, S-2 i S-3 już w czerwcu zostaną przyporządkowani do jednej z trzech nowych grup rozliczeniowych: kuchenkowiczów, podgrzewających wodę oraz ogrzewających gazem mieszkania.
O tym, do której trafią, zdecyduje PGNiG. "Na starcie klienci będą przyporządkowani do schematu, który był im najbliższy w ostatniej taryfie. Będzie jednak możliwość zwrócenia się do sprzedawcy o zmianę grupy i umieszczenie w innej, dowolnie wybranej, która będzie najwygodniejsza dla odbiorcy" - usłyszeliśmy w PGNiG. W takiej sytuacji od kolejnego miesiąca rozliczeniowego klient będzie już w nowej grupie.
Odbiorcy należący do pierwszej (kuchenkowicze) lub drugiej (podgrzewający gazem wodę) grupy, czyli zużywający do 1,2 tys. metrów sześc. gazu rocznie, objęci zostaną rozliczeniami w systemie prognozowanym lub rzeczywistym. W pierwszym przypadku sami zdecydują, czy chcą się rozliczać na podstawie prognoz półrocznych, czy rocznych.
W drugim przypadku czeka ich prawdziwa rewolucja – będą mieli możliwość rozliczania się na podstawie faktycznego zużycia gazu. PGNiG zaproponuje im bowiem miesięczny schemat rozliczeń. "Od klientów będzie wymagało to samodzielnego odczytu licznika i przesłania nam informacji o stanie gazomierza w ściśle określonych terminach" - tłumaczy „DGP” osoba znająca szczegóły projektu.
Reklama
PGNiG zaproponuje trzy terminy. "Klient sam wybierze, czy będzie to 10., 20. czy ostatni dzień miesiąca. I na ten dzień będzie rozliczany" - dodaje nasz rozmówca. Po przesłaniu stanu licznika do PGNiG do klienta wysłana zostanie faktura w wersji papierowej, a w przyszłości e-faktura, z określonym terminem płatności. Do komunikacji z PGNiG wykorzystywany będzie przede wszystkim internet. Dostawca gazu udostępni również specjalną infolinię, za której pośrednictwem będzie można informować o stanie gazomierza.
Reklama
Spółka będzie kontrolowała oświadczenia klientów. Raz w roku inkasenci sprawdzą gazomierze i zweryfikują miesięczne pomiary. W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości na koniec roku będą przesyłane korekty rozliczeń.
Miesięczne rozliczenia na podstawie samodzielnego odczytu licznika to formuła adresowana również do odbiorców z trzeciej grupy taryfowej, czyli ogrzewających domy. Do wyboru będą mieli oni jednak jeszcze dwie inne możliwości – rozliczenia miesięczne w okresie zimowym, a dwumiesięcznie latem oraz co dwa miesiące przez cały rok. W obu wypadkach odczytu licznika dokonają pracownicy PGNiG. Klienci z grup W-3, Z-3 i S-3 nie będą mogli natomiast rozliczać się na podstawie prognoz.