Ford i Bismarck się pomylili. Obecny model wykonywania pracy i przechodzenia na emeryturę już się nie sprawdza

| Aktualizacja:

Obecny model wykonywania pracy i przechodzenia na emeryturę już się nie sprawdza. To, jak szybko się zmieni, w dużej mierze zależy od samych pracowników.

wróć do artykułu
  • ~Jaro
    (2019-02-03 09:54)
    Łukasz Guza ! Gdzieś ty uczył się dziennikarstwa ? Już po 10 zdaniach miałem dość !
  • ~Przes
    (2019-02-03 10:20)
    Zupełnie inny kierunek. Robotyzacja automatyzacja. Dochod bezwarunkowy. Papierkologia dla sztucznej inteligencji. Tylko praca umyslowa koncepcyjna.
  • ~patolog
    (2019-02-03 11:26)
    nawet Bismarck by nie wymyślił systemu 40 letnich emerytów i masy przywilejów dla obiboków w mundurkach, kosztem długiej pracy społeczeństwa.
  • ~spoko
    (2019-02-03 12:01)
    srednia długość życia za Bismatrcka wynosiła 40 lat !!!!! / widac na wykresach/ Czyli emerytura dla +/_ srednia plus 50% ,czyli wg panu Bismarcka emerytura obecnie dla .......100 latków !!!!!!
  • ~riddick
    (2019-02-03 12:25)
    Czy progres organizacyjno techniczny nie rekompensuje wydłużenia zycia ludzkiego i skracania czasu pracy czy też jesteśmy po prostu nabijani w butelkę przez właścicieli tego świata? Podejrzenia co do tego wzbudza niezbity fakt, że najbogatsi non stop sie jednak bogacą a nie biednieją.
  • ~1789 - 1917 - 202?
    (2019-02-03 13:22)
    Autor skrzętnie pomija trzy kluczowe punkty ( chyba, że wynika to z dyletanctwa). 1. Wzrastająca w tempie geometrycznym CHCIWOŚĆ właścicieli wielkich korporacji, dużych firm, a nawet drobnych biznesmenów, zatrudniających pracowników. Porównaj panie autorze różnicę w dochodach między szefami wielkich firm, a zwykłymi pracownikami w latach 1970-tych, a obecnymi. Rzeczony Ford to była plotka w sensie kasy w porównaniu do dzisiejszych Steve’ów, Billów, itd , ktorych kasa wystarczy na 50 pokoleń. A dawniejsza klasa średnia w efekcie zasila górną strefę stanu biedy. 2. NADPRODUKCJA wszystkiego, i w efekcie produkcja „ jednorazówek”, od ubrań po wszelkie artykuły codziennego użytku, z samochodami włącznie. 3. Efektem nadmiernej chciwości jest m.in. dążenie do produkcji praktycznie wszystkiego z przemielonej „ makulatury” . I to jest źródło problemów sygnalizowanych przez autora po łebkach. Ale DO CZASU.
  • ~md
    (2019-02-03 13:41)
    Są wielkie połacie świata, gdzie tamtejsze narody nie mają problemów z przyrostem naturalnym, ale tam posiadanie rodziny i potomstwa to nadal wielka wartość. W Europie, USA, Australii zaprogramowano ludzi by stali się niewolnikami wygodnictwa, rozrywki, zabawy i rywalizacji w posiadaniu dóbr (najczęściej zbędnych do życia). A w tym rodzina przeszkadza i to kosztuje, więc trzeba więcej pracować... co skrzętnie wykorzystują pracodawcy.
  • ~Emeratkaemerytka
    (2019-02-03 14:35)
    Ja poszlam na emeryture w wieku 65 kat, a moj brat 67 , no postep., jak c h o l e r a! 120 lat pozniej nic sie nie zmienilo. Wtedy panowal brutalny kapitalizm, teraz tez . Niektorzy charuja za niewielkie wynagrodzenie. Co sie zmienilo? Srednia kasta jest wieksza i swiadczenia socjalne tez sa. Dla tych , ktorzy nie lubia pracowac, sa zasilki, socjal , 500 plus i tak dalej. Tylko glupi pracuje, a cwany pobiera zasilek!
  • ~Niewolnicy polscy laczcie sie
    (2019-02-03 14:42)
    Urabiaja niewolnikow aby robili dluzej i nie liczyli na emeryture
  • ~rysiowy
    (2019-02-03 16:24)
    Tzw. umowa międzypokoleniowa została wprowadzona dopiero w roku 1957 przez Konrada Adenauera..
  • ~euro pejczyk
    (2019-02-03 17:35)
    Dywagacje czy goj sam zacznie więcej pracować czy go zmusić . Od tego dobrobytu 95 % pieniędzy posiada 1 % ludzi . Powinniśmy się zastanawiać dlaczego uczestniczymy w tym wyzyskującym procederze a nie zastanawiać się czy pracować do śmierci na czyjeś szczęście .
  • ~ziutek
    (2019-02-03 19:36)
    Powiem tyle: kolezanka, moj rocznik zlapala sie na rente w wieku lat 50- nauczycielka, kierowniczka szkoly ( ludziska na Zachodzie jej rocznika pracuja do 67 roku zycia). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Znajoma w Polsce majac obecnie 85 wiosenek jest od 40 lat na emeryturze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To chyba jakies ZARTY panie i panowie. KTO ma na was placic? Glooopia EU??????????????????
  • ~ziutek
    (2019-02-03 19:39)
    re: rysiowy........Nie wiem co masz na mysli....... Adenauer nie potrafil sobie wyobrazic takich id io to w, partaczy, ludzi zerujacych na zasilkach, emigracji zarobkowej...... Mial na mysli normalnego, uczciwego Niemca!
  • ~www
    (2019-02-03 20:29)
    Nowy model - hetać do śmierci.
  • ~md
    (2019-02-03 21:22)
    O ile na gruncie transcendentnym jest szansa, by przekonać ludzi do ograniczania swoich zachcianek do zaspokajania tylko naprawdę życiowych potrzeb, to na gruncie materialnym jest to utopia, co próbowali zrobić komuniści... oczywiście mając na myśli plebs, ale nie wierchuszkę.
  • ~taka prawda taka prawda
    (2019-02-03 23:11)
    System emerytalny wprowadzony przez Buzka krzywdzi ludzi. Całe życie uczciwie pracowali i otrzymują emerytury niższe niż ubecka sprzątaczka po zabraniu jej przywilejów, Kobiety są dyskryminowane przy naliczaniu , bo ich zgromadzony kapitał dzielony jest na 264 miesiące
  • ~No i dup
    (2019-02-03 23:46)
    Czy czasami JKM nie domagał się od balcerowicza i spółki zabezpieczenia 20% prywatyzowanego majątku na poczet przyszłych emerytów ? To jedna z wielu przyczyn obecnej sytuacji . Przywileje dla mundurowych to kolejny chory pomysł .
  • ~kolesia sędzina
    (2019-02-04 17:41)
    A nasz Jarosław jest nieomylny . Co tam jakiś Ford czy Bismarck ?
  • ~Henry
    (2019-02-05 08:15)
    Nie pomylyli sie! Nie przewidzieli ze kolejne rzady beda zadluzac sie coraz bardziej na kielbase wyborcza obciazajac kosztami splaty przyszle pokolenia! My teraz damy wiecej, bo potrzebujemy wygrac kolejne wybory lub uciszyc tych co najglosniej demonstruja, a za 10-20 lat to niech juz inni sie martwia jak zaplacic za emerytury. No i w Polsce mamy jeszcze popolistyczne obnizenie wieku emerytalnego. Po przewrocie z OFE nikt juz chyba nie da sie nabrac na plany kapitalowe bo wiadomo ze jak sie tam nieco uzbiera to bedzie zbyt kuszace dla jakiegos kolejnego mynystra fynansow by nie podebrac w celu poprawienia statystyczne sytuacji budzetowej...
  • ~ziutek
    (2019-02-06 19:05)
    Moj wpis o kolezance ( rocznik 1955, nauczycielka w PL ) , ktora przeszla na emeryture majac lat 50 ( studia skonczyla, majac lat 25) ZNIKL!!!! DLACZEGO???

Może zainteresować Cię też: