Skok na pieniądze samozatrudnionych, czyli niewinne analizy nadgorliwego wiceministra

| Aktualizacja:

Wiceminister pracy Marcin Zieleniecki zapowiada zmianę oskładkowania przedsiębiorców oraz dążenie do ujednolicania składek przy różnych typach umów. Tego samego dnia jego szefowa, minister Elżbieta Rafalska zadeklarowała, że to jego prywatna opinia. Mimo dystansowania się od tez Zielenieckiego wiadomo, że PiS je analizuje.

wróć do artykułu
  • ~Ela
    (2015-12-17 21:19)
    Przecież Umowy-zlecenia są oskładkowane i to od dawna! Tylko Umowy o Dzieło nie są, bo są to umowy dla ludzi, którzy płacą składki, gdyż nie ma podwójnego oskładkowania! To był pomysł dla artystów, którzy płaca składki ! Niech resort się douczy, jak chce coś zmieniać, bo zmiany najczęściej są gorsze! Jeśli wszyscy będą płacić takie same składki, to może się okazać, że nie opłaca się prowadzić działalności gospodarczych! PIS szuka kasy i pewnie czymś dowali, jak nie jednym to drugim! Pewnie resort nie wie, ze aby coś robić, trzeba mieć działalność a ZUS, to największy problem w tym wszystkim! Wejdziemy w szarą strefę, jak nic!
  • ~podatnik
    (2015-12-09 21:36)
    Wywalić głupka z psudorządu.
  • ~iga
    (2015-12-09 13:39)
    No ale przecież to wszystko dla dobra narodu i w jego imieniu
  • ~gg
    (2015-12-09 09:47)
    nie zrozumieliście tekstu,o to chodziło autorowi
  • ~wiesio
    (2015-12-08 20:38)
    jestem samozatrudniony, działalność zarejestrowałem w polsce, zlecenia mam z niemiec szwecji, austrii, holandii, tylko nie z polski. Płacę spore podatki. Jak kaczorom to nie starcza i coś jeszcze zechcą ze mnie wydoić, to mogą być pewni, że więcej ode mnie nie zobaczą ani złotówki... Jest jeszcze wiele krajów w eurolandzie gdzie można płacić znacznie mniej a samemu decydować na co kasę przeznaczyć...
  • ~Klaps
    (2015-12-07 21:50)
    Obecnie działa wielki przekręt - mamy miliony "przedsiębiorców", którzy robią normalnie na etacie ale za których pracodawcy nie płacą składek. Trzeba to unormować - to nie jest "skok na kasę" bo Ci ludzie finalnie mogą na tym zyskać.
  • ~nikuś22
    (2015-12-07 19:57)
    Coś nieprawdopodobnego. Cofnęliśmy się w dyskusjach do ekonomicznego przedszkola. Zaczynamy mówić o różnicach pomiędzy przychodem a dochodem, podatkiem obrotowym a dochodowym. Szczyt niekompetencji i ignorancji.
  • ~piterpan
    (2015-12-07 16:59)
    Tak, tylko ja np. stoje przed decyzja. Tego typu pogloski skutecznie zniecheceaja mnie do otwarcia dzialalnosci w PL. Z samego CITu (i tego 1k PLN na ZUS) byliby zadowoleni.. A tak - 0, null. Trudno, zostaje - chcialem dobrze.
  • ~młot na lewaków
    (2015-12-06 20:08)
    PO-wskie trole : granice są otwarte , wyjeżdżajcie i nie miauczcie...,...
  • ~obywatel
    (2015-12-06 10:22)
    teraz już wiem dlaczego pis zrobił zamieszanie z TK ponieważ chce miedz czas na ustawy które ograbią Polaków z pieniędzy aby zrealizować obietnice przed wyborcze
  • ~DW
    (2015-12-05 21:37)
    Złodzieje!!!
  • ~jeszcze polak
    (2015-12-05 15:30)
    Jezeli ma sie rozmawiac na tak powazne tematy to nalezy sie zastanowic.Ci ktorzy prowadza firmy jednoosobowe na roznego rodzaju uslugi np transportowe,projektowe,ksiegowe i inne.zastanowia sie czy nie zalozyc firmy u sasiuadow ktorzy sa madrzejsi czy tkwic w kraju ktory potrafi tylko gnebic.Ciekawe z czego dacie 500 zl.Chyba ze zrobicie skladke z wlasnych poborow lub diet poselskich.Zastanowcie sie co robicie.Dzielicie juz emerytow i ludzi o niskich dochodach z tymi ktorzy ciezko pracowali aby miec wieksza emeryture a teraz ciagle im wypominacie ze maja za duzo.Gdzie ten rozsadek.Pisowcy sa okropni.
  • ~Magda
    (2015-12-05 08:50)
    Bardo dobrze, że umowy cywilnoprawne zostaną ozusowane, bo to daje gwarancje, że pracownik nie zostanie na lodzie, gdy np. zachoruje oraz to, że jakieś pieniądze na jego przyszłą emeryturę będą wpływać. Co do samozatrudnionych sprawa jest inna, bo oni płacili tzw. "mały ZUS" przez 24 miesiące", często później rozwiązywali firmę, by znowu na dwa lata zakładać tę samą, pod inną nazwą. A Pan niech lepiej się zajmie całą gromadą świętych krów, np. sędziów, którzy składki nie płacą w ogóle.
  • ~Waldik
    (2015-12-05 06:41)
    To wtedy będzie tak. Kto żyw przeniesie działalność za granicę i wtedy w budżecie zamiast 1050 co miesiąc będzie 0. Która liczba jest większa ?
  • ~ewa koby
    (2015-12-04 19:21)
    ewa koby nie ma opcji pracodawcy i pracownika tylko opcje zwiazkow zawodowych ewa koby wprowadzam pas zycia czlowieka a nie pracownika zatrudnionego ten wg prawa eu powinien wykupic 179 polis ubezpieczeniowych zeby przezyc?! ewa koby
  • ~pelt
    (2015-12-04 19:12)
    A święte krowy, czyli górnicy, rolnicy, wojskowi, policja, sędziowie, prokuratorzy, księża. Cała ta sku.r.elska banda korzysta pełnymi garściami z pieniędzy ze składek wyrwanych prowadzącym działalność gospodarczą.
  • ~xxxx
    (2015-12-04 09:21)
    Ja mam firmę rodzinną 28 lat , ale jak tak dale pójdzie to ją wyprowadzę do jakiegoś normalnego kraju
  • ~POparzony
    (2015-12-04 07:24)
    Państwo oPOdatkowanej Biedy w kraju Krula Tuska żeruje nie biedzie samozatrudnionych, których nie stać na płacenie wygórowanej stawki ZUS od 60% średniej (POza wcześniejszymi, uprzywilejowanymi emerytami mundurowymi) Za to umarza miliardy zobowiązań ZUS górników i ich żonom. (dziś to już 15 miliardów zł).
  • ~analityk
    (2015-12-04 02:40)
    Gdyby to było prywatne zdanie czy analizy nadgorliwego urzędnika to z hukiem by go wywali. Skoro tego nie robią tzn że mają zamiar te pomysły wprowadzić w życie- tylko może nie w najbliższym czasie
  • ~macgregor
    (2015-12-03 15:02)
    Albo autor chciał co innego powiedzieć co powiedział, albo go "ciemny lud" nie zrozumiał, albo jest to prywatne zdanie. I jeszcze ktoś w takie tłumaczenia wierzy?