Za starzy na pracę, za młodzi na emeryturę

| Aktualizacja:

Scenariusz zazwyczaj podobny: najpierw nieźle płatna praca na etacie, potem dziękujemy pani, niech sobie pani jakoś radzi, założenie własnej firmy, która nie wypala... Ale to nie znaczy, że w bajce o tych, którzy są za starzy na pracę, a za młodzi na emeryturę, nie ma mężczyzn.

wróć do artykułu
  • ~Stanisław
    (2018-04-10 09:10)
    Powiem tak, rynek zawsze był jest i będzie wymagający, zarówno dla młodych jak i dla starszych. Po odejściu na emeryturę i pieniądze miałem niewystarczające do życia do jakiego byłem przyzwyczajony i nie czułem się, że mogę zacząć odpoczywać a tym samym nic nie robić. Na wycieczkę nie było mnie stać. Połączyłem jedno z drugim, znalazłem ciekawą agencję pracy tymczasowej mianowicie mg solutions i od stycznia jestem w Niemczech. Poznałem ciekawych ludzi, znam język bo za dzieciaka po studiach też wyjeżdżałem, pieniądze wystarczają mi na wszystkie potrzeby, pomagam też dzieciom.... Każdy wiek ma swoje zalety.
  • ~45+
    (2015-09-26 16:49)
    Czytając artykuł i komentarze miałam wrażenie, że jest to opis mojego życia, tego zawodowego, opis zamieszczony w sieci bez mojej autoryzacji i zgody (taki żarcik, taki przypadek). Wszystko to prawda. Mam jeszcze swoje spostrzeżenia. Pomimo wielu aktywizujących programów 45+/50+ nasze państwo, urzędy i pozostałe instytucje dokonują wykluczenia człowieka 45+/50+ z życia, praktycznie w każdej jego sferze. Urząd pracy kieruje swoją pomoc i programy wsparcia do ludzi do 30 r.ż. Przekraczasz tę granicę radź sobie sam bo masz przecież wiedzę i doświadczenie. Brak wynagrodzenia, czy zasiłku, a raczej "stałego" wpływu na konto powoduje natychmiastowe podniesie opłat za rachunek bankowy. Nie masz stałego zasilenia finansowego to płać więcej. Masz długoletnie doświadczenie zawodowe jesteś niebezpieczny bo wiesz co wolno pracodawcy, a czego nie może robić. Masz dobre wykształcenie to też jesteś niebezpieczny bo możesz okazać się lepszym i możesz stanowić zagrożenie dla tych, którzy cię zatrudnią. Cóż, jedyna uwaga ale nie pocieszenie, to fakt, że upływ czasu dotyka wszystkich, również tych, którzy uważają, że dożycie 45/50 lat to istny cud...
  • ~życzliwa
    (2015-09-24 22:50)
    Ludzie nie głosujcie na PO.
  • ~Edward
    (2015-09-24 09:17)
    Taki stworzyliscie kraj dla zlodzieji i oszustow.Oni maja sie bardzo dobrze dla siebie i swoich kosztem uczciwych ludzi. Ich widzisz bez przerwy w telewizji.A POLACY TEGO CHYBA NIE ROZUMNIEJA GDZIE PRAWDA GDZIE FALSZ.
  • ~iga
    (2015-08-22 12:45)
    Ja własnie nie chcę doczekać takiej sytuacji dartego teraz zdecydowałam isę na kredyt w Getin banku i otwieram własną firmę, która mam nadzieję w przyszłości da mi zabezpieczenie na godną starość.
  • ~sed
    (2015-08-12 09:44)
    Mam w rodzinie absolwenta prawa ze znajomością języków obcych. Kilka lat chodził do urzedu pracy, dostawał pieczatkę by uzyskać ubezpieczenie i nic więcej. Jednocześnie od lat cierpiał na chorobę dwubiegunową, bierze od lat silne leki antydepresyjne. Zaświadczenia o swej chorobie i opinie lekarzy przedstawiał w urzędzie. Kiedy w końcu po latach chodzenia zaproponowano mu pracę w więzieniu to odmówił. Został więc wykreślony i pozbawiony nawet prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Aby mógł dostać recepty to trzeba mu takie ubezpieczenie wykupić. Nie ma go w statystykach bezrobotnych, nie ma prawa do żadnego zasiłku. Ma teraz 35 lat, żadnych środków do życia. Gdyby nie pomoc starych rodziców taki człowiek nie miałby żadnych szans w naszym "opiekuńczym" kraju. Tak też się poprawia statystyki a państwo uznaje, że takich obywateli po prostu nie ma.
  • ~Krzysztof Kornatowicz
    (2015-07-28 13:16)
    To jest ukrywana zbrodnia na narodzie polskim ! Dziennie w Polsce tylko z powodów ekonomicznych , targa się na swoje życie kilkanaście osób . CODZIENNIE !!! Zbrodni tej dokonują świadomie polskie elity polityczne , które są w większości ukrytymi agentami obcych służb i służą obcym w podboju Polski . Tak właśnie wygląda wojna IV generacji . Czas na rewolucję i przykładne ukaranie aparatu władzy oraz wspierających jego działania sprostytuowanych , milczących , przekłamujących rzeczywistość mediów i wymiaru niesprawiedliwości ! Krzysztof Kornatowicz
  • ~Ambasada Prusakow
    (2015-07-27 16:27)
    Tak jest na calym swiecie a wiec sytuacja w Polsce nie eset wyjatkiem. W Niemczech juz przed I wojna swiatowa wielu Niemcow z akademickim wyksztalceniem w tym tacy pod posiadali po 2 Doktoraty bylo bezrobotnych jednak NIGDY i nigdzie nei dotyczylo to tych co posiadali zawody na jakie zawsze i wszedzie jest popyt a wiec medyczne, opieka nad seniorami, sprzedaz i produkcja zywnosci, czesc rzemielsniczych glownie tych zwiazanych z branza budowlana. Doktorzy filozofii idealistycznej ze specjalnoscia Hegel itp. , Dyrygenci Orkiestr, Muzycy sa bezrobotni plus cale armie humanistow.Inna grupa bezrobotnych i zbednych dla rynku pracy sa ci co maja zawody jakie sa wypierane przez oszalaly postep techniczny. Rozmawialem z Niemcem Zecerem z zawodu co skonczyl po wojnie szkole zawodowa i przez wiele lat przepracowal w drukarni awansujac a pozniej na 7 lat przed emerytura wywalily go z roboty nowe techniki KOMPUTEROWE jak ZBEDNEGO w procesie drukarskim. Byl za stary do przekwalifikowania, do zadnej innej pracy nikt Go nie chcial a wiec zyje skromnie oczekujac na emeryture. Nie jest przypadkiem, ze w Niemczech sieci marketow spozywczych prowadzac nabor kandydatow do nauki zawodu na poziomie srednim i studia licencjackie typu markietowe reklamuja sie wybijajc na czolo zdanie,, ze ta branza nie podlega bezrobociu,, jako, ze Ludziska moga z wielu rzeczy zrezygnowac ale poki zyja to jesc musza i cos wypic bo jak juz przestana zyc to nie musza.
  • ~wert
    (2015-07-27 13:05)
    tylko jakie wnioski z tego sa- bo sam mam 58 lat- a wnioskow nie widze ?
  • ~pyra
    (2015-07-27 12:37)
    Tych wszystkich (P) osłów tylko wysłac na ZASIŁEK . A tych mądrali ze POLSKE OBSWOBODZA z BIEDOTY to wysłac za GRANICE . Ale te są MADRALE w POLSCE się WYCHWALAJA a za GRANICĄ ich GANIAJĄ. Dlaczego nie chcą tego zrobić w POLSCE. BO ZA GŁUPI SA. BALCEREK9 Jak go pogonili z Ukrainy ,ten całt petru ,to są tak jak JANKESI trzeba ich POGONIĆ/ I to prawda SPIEPRZAC DZIADY to nie IXX wiek.
  • ~Yebisuki Nabosaki
    (2015-07-27 12:07)
    Q..rwa mac ...6 zlotych za godzine pracy na wozku widlowym proponuje sie w ' WOLNEJ POLSCE ' mlodym, silnym, zdrowym i pelnym checi do pracy nieszczesnikom !
    Ten kraj to juz tylko ch..., dupa i kamieni kupa a tzw. ' politycy ' roznej masci coraz bogatsi i tlusciejsi.
  • ~zagadka
    (2015-07-27 09:37)
    Premier pewnego kraju budzi się z rana i mówi : śniły mi się kartofle - wołać wróżbitę niech przetłumaczy mi ten sen - co to znaczy ? Przybył wróżbita - myśli i myśli, wreszcie mówi :
    może to oznaczać tylko jedno : na jesieni was wykopią, a na wiosnę posadzą. O jakim kraju mowa?
  • ~MK54
    (2015-07-27 06:43)
    nic dodać,nic ująć!
  • ~xXx
    (2015-07-27 00:27)
    Niestety to szczera, okrutna prawda. Człowiek po pięćdziesiątce, który traci prace najczęściej skazany jest na powolną eksterminację zawodową. Dla wielu pracodawców, rządu jest zerem.
    Teraz na topie jest praca dla młodych, bo uciekną za granicę. Nikogo nie obchodzi los tych ludzi. Myślę, że tym rządzącym oraz sejmowym kretynom i ich rodzinom należy skonfiskować majątek to zaraz będą wiedzieć co trzeba by zrobić. Życie za zero złotych było by dla nich dobrą lekcją ekonomi, którą ciągle mamią społeczeństwo. Mam nadzieję, że życie da im taką lekcję. Na razie na fali są młodzi i brzoza smolenska. Eksterminacja narodu polskiego ich nie interesuje. Nie ma na kogo głosować.
  • ~jeremi
    (2015-07-26 22:13)
    Właśnie o to pewnemu bydlakowi chodziło , przecież nikt nie zapewniał pracy do 67 roku tylko emeryturę od , a przed można gnić na bezrobociu 7-10 lat, jak sobie nie poradzisz to może wcześniej umrzesz i ZUS będzie zadowolony .
  • ~gugcia
    (2015-07-26 21:51)
    wszystko swieta prawda w tym tekscie,tak jest,sam mam 53 lata,zona 52 znajomi od 45 do 60,Krakow,czesc osob po 50 na bezrobociu,dramat,nie wiedza co ze soba zrobic.Jedynie ja nie podlegam zadnym strachom-dlaczego? Od 35 lat pracuje na saksach w Niemczech,mowie po niemiecku jak Niemiec,po angielsku tez plynnie,nauczylem sie nie liczyc w ogole na Polske,od 35 lat nie przepracowalem ani jednej godziny na etacie w Polsce.Zyje w kraju z kasy zarobionej w RFN i wiem ,ze znajac Niemcy,jezyk,umiejac gotowac,majac auto i umiejetnosc kontaktu ze starszymi ludzmi nigdy nie bede przymieral z glodu w Polsce,w RFN sa miliony bogatych,starych ludzi,a bedzie ich jeszcze wiecej,bo RFN starzeje sie na potege,i oni beda potrzebowali pomocy.Niemiecki dom opieki to 3 do 4 tys euro miesiecznie,a mily,zdolny Polak zaopiekuje sie Niemcem za 1600 do 2 tys euro (te 2 tys to stawki dla takich jak ja-plynny jezyk,kultura niemiecka w jednym palcu,auto,gotowanie,referencje,wolny czas,zadne ubezpieczenia,cash only),ma sie te 8200 zl na czysto,jedzenie za darmo,mieszkanie za darmo,autko na polskich numerach,OC w kraju 350 zl na rok,w kraju mozna tez wynajac swoje mieszkanko za np.1300 zl,platne na konto.No,i co ,mozna nie umierac z glodu i uskladac dobra kase? Mozna.Trzeba tylko olac kraj,olac nasze przepisy,ZUSy,urzedy,olac alles i realizowac zasade RWD-ratuj wlasna d...Trzeba sie oczywiscie nauczyc niemieckiego,plynnie!,gotowac,miec prawo jazdy i ochote do zmiany calkowitej swojego zycia.Nowe otwarcie.To jest mozliwe-dowodem sa dziesiatki tysiecy bardzo zaradnych pan ze Slaska opiekujacych sie starszymi osobami w RFN.Wybudowaly one tysiace domow i kupily setki tysiecy aut dla swoich bliskich w kraju,nie placza,nie bija glowa w sciane,olaly polska biede,roboty dla nich i dla mnie wystarczy w RFN na nastepne 50 lat!!!,a stawki tylko rosna,szczegolnie dla Polakow,bo starzy Niemcy boja sie spac pod jednym dachem z kolorowymi,Rumunami,Ukraincami,itd.-Polak katolik,mowiacy plynnie po niemiecku,najlepiej z pol niemieckim pochodzeniem ( jak sie go nie ma,a plynnie sie mowi po niemiecku i zna sie niemiecka kulture to mozna je sobie dorobic,opowiesciami o "wujku Hubercie z Gliwic,"i tak tego nikt nie sprawdza...),ktory juz pracowal kilka lat w RFN,ma referencje,nie kradnie,ma swoje auto,swoja kase,dobre ubranie,czyta ksiazki,itd-to skarb,dzieci staruszka zaplaca nawet 2 tys euro aby tylko go miec.A stawki beda rosly,bo strach swiatowy i wewnetrzny w RFN przed uchodzcami rosnie.Polak w RFN to dobra marka,szczegolnie taki jak opisuje,plynny niemiecki,czysty,ubrany,wlasne auto,ceni sie i wymaga szacunku.Tacy ludzie (do nich naleze) nigdy nie beda umierac z glodu i chlodu w Polsce-mozna olac kraj na dlugo i zyc w dobrobycie i zarobic naprawde dobra kase.A w kraju niech wladze opowiadaja bajki o "zielonej wyspie",znam realia kraju z zycia mojej 82 letniej matki-gdybym jej nie pomagal dawno bylaby w grobie,nie stac ja nawet na leki,90% lekow 100% platne,a kazda wizyta u specjalisty to moja kasa.Ale ja jestem matce wdzieczny za cale zycie i dlatego bede ja ratowal do konca,wbrew woli wladz aby odeszla,jest juz,daj Boze 32 lata na rencie i emeryturze,i dobrze,niech zyje 100 lat ! A ja nie bede mial jej klopotow na starosc,do Niemiec mam 3,5 godz autem po A4,z Niemcami nie zgine.
  • ~nie życzę powodzenia
    (2015-07-26 20:53)
    W zasadzie to mi was nie żal , piętnaście lat temu sytuacja była podobna .Wy wtedy owocnie pracowaliście i spławialiście frajerów podobnych do was obecnie .Byliście zachwyceni systemem i popieraliście rabunkową gospodarkę .To jest zasłużona kara dla was , wiem co mówię ,bo to przeżyłem . Jestem pewien ,że wielu z was jest do dzisiaj wyborcami PO . Jeszcze jedno - ja waszą obecną sytuację przewidziałem 15 lat temu , więc nie jest to zaskakujące .
  • ~odpowiecie za to łobuzy
    (2015-07-26 20:25)
    Dodatkowe dwa lata do emerytury,wielu mężczyzn może tego nie przeżyć ( z głodu ) . Pani płemier Eva by zyskać głosy wyborców tłumaczy emerytom ,że po ponownym obniżeniu wieku emerytalnego ich świadczenia nie wzrosną . Ta nierozgarnięta baba sankcjonuje eutanazję grupy ludności i odebranie praw nabytych .
  • ~człowiek
    (2015-07-26 19:36)
    Ja też jestem w tej grupie wiele razy słyszałam, że jestem za stara do pracy.W lipcu wzięłam ostatni zasiłek dla bezrobotnych - co dalej, nie wiem ? Jak doczekać do marca do emerytury ?
    Wiem jedno - nienawidzę tego kraju, a zwłaszcza polityków i więcej na żadne wybory nie pójdę.
    I niech mi nikt więcej nie mówi, że wiek emerytalny podniesiono dla mojego dobra , bo jedno co z tego mam to biedę i upokorzenia.
  • ~w.
    (2015-07-26 18:09)
    ci z Solidarności mają forsę z IPN. Bo strajkowali by inni pracy nie mieli.