"Kupuj polskie". Dlaczego patriotyzm gospodarczy jest pozbawiony sensu

| Aktualizacja:

Gospodarczy patriotyzm to piękna postawa. Dopóki nie zaczniemy realizować jej w praktyce. Wtedy może zaszkodzić.

wróć do artykułu
  • ~~Obserwator
    (2017-12-17 10:41)
    Co za bzdury. Niech autor tego alogicznego artykułu przyjrzy się uważnie jak patriotyzm gospodarczy wygląda np. w Holandii to dopiero będzie zdziwiony.
  • ~pompon
    (2017-12-17 10:45)
    w Polsce liczy się tylko cena, dlatego biedra opanowała nasz kraj. Preferencje zakupowe narodu ? dużo i tanio a jakość ląduje w ostatecznie w kiblu więc po co przepłacać.
  • ~jaccek
    (2017-12-17 10:46)
    Pisze Pan śmiesznie. Za długi artykuł, aby polemizować w komentarzach. Niech Pan przeanalizuje, dlaczego zrujnowane Niemcy po 2 wojnie wyrosły na światową potęgę gospodarczą, dlaczego ówczesna niemiecka filozofia polegała na tym, że przede wszystkim Niemcy, a potem reszta świata (firmy niemieckie wówczas nie były zdolne wyeksportować towar jeżeli na tym ucierpiałyby obywatele niemieccy). Dzisiaj, w RP, producenci np. masła eksportują go w maksymalnych ilościach aby zatkać gęby Amerykanów lub Chińczyków podnosząc cenę o 100% dla Polaków. Szkoda słów.
  • ~Polski świadomy konsument
    (2017-12-17 10:52)
    Większych bzdur nie czytałem !!! Gdzie został napisany ten artykuł ? W Berlinie, Paryżu czy Pekinie ???? Wiem że prawie udało się wam zniszczyć nasz przemysł ale w porę obudziliśmy się. A lekcje ekonomii zostawice dla siebie. Danke !!!
  • ~japonczyk
    (2017-12-17 10:57)
    belkotliwy artykul gdzie brak argumentow poziom wypracowania licealisty nie tylko mnie nie przekonal ale zaczynam podeirzewac ze pisany pod redakcyjna teze
  • ~Potępieniec
    (2017-12-17 10:57)
    Anglia,wszystko co British produkt jest oznaczone jasno i wyraźnie flagą UK.
  • ~Zygi
    (2017-12-17 11:03)
    Ciekawy tekst, warto przeczytać.
  • ~ekonom
    (2017-12-17 11:04)
    Co za bełkot kogo wy tam zatrudniacie
  • ~Tarnina1001
    (2017-12-17 11:05)
    Po prostu zwyczajnie głupi i nieuporządkowany tematycznie nawet artykuł. Tyle bzdur, że nawet ciężko podjąć krytykę.
  • ~sdf
    (2017-12-17 11:06)
    Kupuj polskie i w prywatnych sklepach osiedlowych .wystarczy ci pensji do połowy miesiąca a resztę dni spędzaj głodny przed telewizorem i oglądaj TVP .albo Trwam .pożywisz się dobrze .chwalą nasz rząd
  • ~Zuzia K.
    (2017-12-17 11:18)
    Stek bzdur. Niejaki Jean-Baptiste Colbert postawił ongiś Francję ekonomicznie na nogi wprowa-dzając cła zaporowe na zagraniczne produkty. Zaczął od koronek (kołnierze szlachty) – bo zagra-niczne były lepsze i tańsze. Królowa szwedzka (z pochodzenia Niemka) robiąc zakupy zawsze dopytuje się, czy to produkt szwedzki. Chwaliła ją za to ostatnio prasa szwedzka. Autor albo nie zna podstaw ekonomii i w dobrej wierze powtarza brukselskie komunały, albo w złej wierze realizuje wytyczne niemieckiego właściciela tego portalu. W obu przypadkach powinien pójść na korepetycje do p. Macrona i porozmawiać np. o Caracallach H225M i innych francuskich produktach - na tle francuskiej polityki gospodarczej.
  • ~pytajaś
    (2017-12-17 11:21)
    A dla kogo trzymanie Polaków w biedzie nie jest pozbawione sensu?????
  • ~Nickodem
    (2017-12-17 11:24)
    Po co rozbijać g... na atomy. Wiadomo że spożywkę mamy najlepszą więc po co kupować jogurty muller zott i inne germańsko brzmiące jak mamy Krasnystaw itp z Polskiego mleka. I o to chodzi w tym patriotyźmie konsumenckim. Chleb również jak ktoś jadł zachodni to więcej po niego nie sięgnie. Chcesz kupić samochód albo telewizor nie masz wyboru. Polskiego nie kupisz
  • ~Hans
    (2017-12-17 11:27)
    Po pierwsze ten bełkot jest za długi! Kupa słów i niewiele treści. Za te wypociny, co najwyżej DOPUSZCZAJĄCY!
  • ~Myslsamodzielnie
    (2017-12-17 11:36)
    Ten tekst jest chyba tylko po to tak długi żeby ktoś mający problemy z analizą nie mógł się w nim odnaleźć i w końcu uznać że chyba jest w nim trochę prawdy. A tak poważnie to już dawno nie czytałem tak propagandowego tekstu przeczącemu racjonalnym argumentom.
  • ~jaja
    (2017-12-17 11:51)
    Ale brednie, ja cię kręcę ... Ale to dobrze! Takie artykuły świadczą o tym, że zaczynają się BAĆ!
  • ~baton
    (2017-12-17 11:57)
    Niemiecki portal pisze że polski patriotyzm jest zły, a wasz niemiecki jest dobry?
  • ~Nick
    (2017-12-17 12:06)
    Grubo ciosany to jest ten artykul. Mamy nie wierzyc w przedsiebiorcze panstwo? A co pan powie o Chinach? To obecnie najlepiej prosperujaca gospodarka na ziemskim globie.
  • ~[\/].[|-|]
    (2017-12-17 12:08)
    Pan Stodolak oczywiscie klamie - ide o zaklad ze nie mieszkal pan za granica Polski wiec to co pan napisal to po rpostu wyjatki z instrukcji dla propagandystow jedynie slusznej koncpecji nowego, wolnego rynku ktora mami sie Polakow i podobne "narody smieci" (termin za Englesem i Marksem). Przyklady na poparcie powyzszej tezy: Holandia, siec sklepow Jumbo - stoiska z owocami, wszystkie jabkla sa produkowane w Holandi o czym z duma glosi transaprent zawieszony nad ladami owocowymi, wyroby mleczne to samo, pomijam juz fakt ze wszystkie sklepy (sieci) sa holenderskie (Jumbo, Albert Heijn etc - zdrzaja sie nieliczne sklepy Aldi i Lidl). Panuje wewnetrzne przekonanie ze holenderskie produkty sa lepsze jakosciowo (w duzej czesci niestety tak jest, mleko smakuje jak mleko, maslo pachnie jak maslo a nie odswiezony octem bialy tluszcz, nikt nie kantuje na jakosci nosnikow energi np gaz ziemny ma normalna tyowa kalorycznosc bo nie jest jak w Polsce rozcienczany azotem). Patriotyzm gospodarczy jest w Europie Zachodniej powszechnym i powszechnie akceptowanym faktem - nikt nie pisza saznistych elaboratow w prasie ktorych zadaniem byloby zniechecanie konsumentow do kupowania przede wszystkim tego co produkuja sami - pewnie dlatego ze kupowanie produktow krajowych jest demokratycznym sposobem okazywania zaufania ktore posiada sie w stosunku do wlasnego kraju, do wspolobywateli. Tak jest e Niemczech, tak jest w Francji, tak jest we Wloszech, Grecji, Hiszpanii, Portugalii - z tego bierze sie wewnetrzna sila i chec rozszerzania stref wplywow. Tak - kupuje wiec to co polskie, sprawdzam sklad procentowy na etykiecie, dokonuje swiadomych wyborow - ostatnio moglem wybierac miedzy barszczem czerwonym - renomowane firmy "zachodnie" (tak naprawde bo produkt pod znana polska marka) i jeden polski - w skladzie polskiej marki prywatnej malej marki sok z buraka 91% a "zachodnich z polska flaga" buraka nie wiecej niz 25%. Podobnie bylo z majonezem (znow z najlepszym skladem okazal sie produkt polskiego producenta malo znanego na rynku) Tak wyglada rzeczywistosc. Ludzie kupujcie dobre polskie produkty - promujcie dobrych polskich producentow, nie nabijajcie kabzy tym ktorzy magia wspolczesnej chemie potrafia z mniej zrobic wiecej i posiadajac swietne zaplecze marketingowe oraz roznej masci Stodolakow beda probowali robic wam wode z mozgu. Owszem nie produkujemy wlasnej elektroniki, wlasnych samochodow wiec trudno tu mowic o patriotyzmie zakupowym ale tam gdzie mozemy okazywac patriotyzm zakupowy robmy to bo tak robi caly cywilizowany swiat gdzie protekcjonizm panstwa, patriotyzm zakupowy sa normalnymi elementami polityki gospodarczej kraju. Pan Stodolak niech wymieni jedno panstwo w ktorym nie ma protekcjonizmu panstwowego i systemowo zniecheca sie ludzi do kupowania produktow ich kraju - jeden kraj ktory realizuje polityke przedstawiona w powyzszym artykule.
  • ~Londoner
    (2017-12-17 12:32)
    Kupuj niemieckie. Patriotyzm gospodarczy to absolutny obowiazek kazdego rozsadnego Polaka. Powinna byc specjana metka, ktora wyroznia takie produkty czy uslugi, te firmy oczywiscie musza dbac o swoich polskich pracownikow. Jest to podstawowe narzdzie w walce z przestepcza kolonizacja, zafundowana nam przez nasze przestepcze czerwono-rozowe elity. Polacystaja sie swiadomi i tego typu dezinformacji bedzie coraz wiecej. Zapamietac nazwisko i wpisac do Krajowego Rejestru Platnych Pacholkow,

Może zainteresować Cię też: