"Kupuj polskie". Dlaczego patriotyzm gospodarczy jest pozbawiony sensu

| Aktualizacja:

Gospodarczy patriotyzm to piękna postawa. Dopóki nie zaczniemy realizować jej w praktyce. Wtedy może zaszkodzić.

wróć do artykułu
  • ~Praktyk
    (2018-05-08 16:56)
    Nawet nie zacząłem czytać, bo to bez sensu. Nie będę nikogo przekonywał, czy ma być tak czy inaczej. Napiszę za to, że ostatnio w USA weszła w życie ustawa, gdzie za namawianie do bojkotu izraelskich produktów grozi do 20 lat więzienia albo kilku milionów $ kary.
  • ~John Forbes Nash
    (2018-01-22 11:55)
    > "Czy (...) odważą się stanąć nad grobem ekonomisty Adama Smitha i powiedzieć mu, że się mylił?" Ale przecież Adam Smith się mylił xD John Nash to udowodnił.
  • ~Pola
    (2018-01-15 15:47)
    Ja zawsze w pierwszej kolejności staram się wybierać polskie produkt później kupuje inne. Ale zdarza się, że nie we wszystkich sklepach czy innych miejscach są takie produkty. Np. na orlenie nie widziałam nigdzie cisowianki a przecież to nasza Polska woda i moim zdaniem powinna w pierwszym szeregu stać na półkach a nie dają jakieś inne
  • ~zxxc
    (2018-01-05 16:04)
    Panie, przestań Pan pisać bo boli mnie głowa, bolą zęby jak to czytam! Dlaczego francuskie filie banków w Polsce (czy telkom Orange) mają zawsze swoją flotę samochodową Made in France? Dlaczego BASF, Deutsche Bank, DB, Kaufland jeżdżą po Polsce niemieckimi wozami, ich transakcje obywają się przez niemieckie banki a telefony są w sieci T-Mobile? Na czyje zlecenie Pan pisze te brednie? Kto się tak boi niezależnej silnej gospodarki Polskiej?
  • ~Nie niemiec
    (2017-12-23 17:41)
    Jakby w Niemczech w polskim sklepie Niemca zobaczył inny Niemiec to ten by się ze wstydu spalił. Dlatego Niemcy kupują tylko niemieckie towary w niemieckich sklepach.
  • ~Polski konsument
    (2017-12-23 17:37)
    WIĘKSZEGO STEKU BZDUR NIE WIDZIAŁEM !
  • ~Tandeta.
    (2017-12-23 15:43)
    żaden z krajów europejskich nie jest tak bardzo zaśmiecony Chińską tandetą jak Polska.
  • ~Xman
    (2017-12-23 12:21)
    Żenujący bełkot. Masakra. Kupujemy polskie.
  • ~story
    (2017-12-22 22:49)
    a co jest niby polskie ? palety i krasnale ogrodowe ? polskie poza żywnością to przeważnie chińska podróbka z polską naklejka
  • ~ziarko
    (2017-12-22 22:45)
    powinni jeszcze dodać kupuj tylko w polskich sklepach, bo wszyscy polecieli do biedronek, lidlów, tesco, carefurrów... prawdziwy polski patriotyzm
  • ~Kielczanin
    (2017-12-22 09:38)
    To jakiś oszołom! Czy ten człowiek wie o czym pisze? Czy słyszał jak powstała potęga gospodarcza Niemiec? Czy wie, że do dzisiaj Niemcy i Japończycy wolą kupić rodzime produkty, co jest ciągle ważnym czynnikiem gospodarczym? Czy wreszcie ten "ekspert" wie, że w krajach zachodnich Unii Europejskiej klienci korporacyjni zmuszają dostawców do produkowania dostarczanych towarów na miejscu, nawet jeżeli jest to ekonomicznie nieuzasadnione? Propaganda z gatunku najtańszych.
  • ~Dr Ekonomii
    (2017-12-21 12:34)
    Polemika zbędna. Nieciekawy i hybrydowy (laicko-przygłupawy) artykuł na zlecenie nie przedstawiający absolutnie żadnych argumentów na poparcie rzucanych tez. Ideologia Neokomunizmu i neoliberalizmu doprowadza ludzi do takiego obłędu, że zaczyna to być ciekawym zjawiskiem społecznym. Twierdzenie że księżyc jest naturalnym satelitą ziemi jest w tej religii obłąkanych czysto polityczną tezą. Mam nadzieje że portal przestanie publikować równie nieudolne teksty propagandowe bo zniechęcają czytelników.
  • ~dzięnikasz
    (2017-12-21 09:56)
    Niemiecki Pan kazał to się pisze.
  • ~Lo
    (2017-12-20 21:53)
    Teoria kosztów komparatywnych tak właśnie opisuje specjalizację produkcyjną i handlową. Dodać do tego można coraz popularniejszą praktykę ,że tam gdzie są centra przychodów tam też dokonuje się inwestycji lub reinwestycji. Niestety aby to potwierdzić lub odrzucić konieczne są dokładne dane, poza tym pomija to tricki księgowe, problematykę cen transferowych i wiele innych tematów. Pojawia się pytanie co stanie się gdy wybory w USA kiedyś wygrają Demokraci, i co wtedy zrobimy my miedzy Niemcami i Rosją? Kurs polityki powinien być maksymalnie stabilny w długim okresie czasu, przypomina grę w Brydża...
  • ~hehehe
    (2017-12-20 20:44)
    taki artykuł w der dziennik ... buhahaha
  • ~J. Biedniak
    (2017-12-20 16:51)
    Kupuj kaszankie z Podkarpacia za 100 złotych kilo!
  • ~Jader
    (2017-12-20 08:42)
    No i posypały się hejty "yntelektualistów" i znawców tematu. Boli logika, więc najłatwiej uderzyć w narodowe nuty. A karawana idzie dalej.
  • ~Jan
    (2017-12-20 03:51)
    Taki sam durny argument jak kiedys wmawiao nam ze capital nie ma ojczyzny. Czlowieku przestan plesc bzdury.
  • ~StrataCzasuNaCzytanie
    (2017-12-19 23:21)
    Kolejna ..ŚCIERECZKA w dzienniku
  • ~xxxx