Resort finansów przyznaje, że podatnicy, którzy chcą skorzystać z internetowego rozliczenia PIT za 2010 r. mogą mieć kłopoty z wejściem do systemu e-Deklaracje. Problemy z systemem nie zwalniają nas jednak z obowiązku terminowego złożenia deklaracji. O problemach z elektronicznymi deklaracjami poinformowali użytkownicy portalu alert24.pl Rzeczniczka prasowa resortu Małgorzata Brzoza przyznała w rozmowie z PAP, że ministerstwo otrzymuje sygnały, iż podatnicy nie mogą korzystać z systemu e-Deklaracje.

Reklama

"Informacje takie docierały do nas już w ubiegłym tygodniu. Zainstalowaliśmy dodatkowy serwer, który kilka razy zwiększył przepustowość systemu. Nie zakładaliśmy, że wszyscy będą z niego chcieli korzystać w ostatnich dniach rozliczenia" - powiedziała Brzoza. Jej zdaniem ministerstwo nie ma w tej chwili możliwości technicznych na kolejne zwiększenie przepustowości systemu. Rzeczniczka zaznaczyła, że deklaracje można składać od prawie czterech miesięcy, a resort przygotował szereg ułatwień dla podatników - m.in. dni otwarte urzędów skarbowych czy porady telefoniczne ekspertów z resortu dla podatników, którzy chcieli się rozliczyć.

Brzoza poinformowała, że brak możliwości przesłania deklaracji podatkowej przez internet nie zwalnia podatników z obowiązku terminowego rozliczenia PIT. Przypomniała, że można to zrobić np. osobiście w urzędzie skarbowym czy nadać listem poleconym. "Wysyłając deklarację Pocztą Polską, jako datę rozliczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego. W przypadku innych operatorów, np. firm kurierskich, liczy się data wpływu dokumentu do urzędu skarbowego" - zwróciła uwagę.

Brzoza poinformowała, że w najbliższą sobotę 30 kwietnia urzędy skarbowe w całym kraju będą otwarte w godzinach od 9 do 13; pracownicy będą pomagać w rozliczeniu podatku za 2010 r. Z kolei 2 maja urzędy będą pracować dłużej. Zgodnie z Ordynacją podatkową, podatek można rozliczać do końca kwietnia. Jednak w tym roku, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę, czyli w dzień wolny od pracy, rozliczyć można się także 2 maja.

We wtorek MF rozpoczęło akcję "Kiedy wpadnie pierwszy milion?", licząc że liczba PIT-ów za 2010 r. wysłanych przez internet sięgnie miliona. Zgodnie z akcją resort zobowiązał się do codziennego informowania o liczbie złożonych zeznań, aż "wpadnie pierwszy milion". Zgodnie z czwartkowymi danymi MF podatnicy przesłali za pomocą systemu 783 tys. e-Deklaracji.