Najczęstsze darowizny to podatek przekazany kościołom, czy organizacjom charytatywnym. Co trzeba zrobić, by fiskus uznał za legalne naszą pomoc? Najważniejsze to nie przekroczyć limitu dochodów. Zwykli ludzie mogą bowiem podarować zaledwie 6 proc. rocznego zysku, a firmy 10 proc.

Reklama

To jednak nie wystarczy. Trzeba jeszcze powiadomić urząd skarbowy. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej wypełniają załącznik PIT/O część B i D. Wpisuje się w nich kwotę, a także adres i nazwę tej organizacji, której podarowaliśmy pieniądze. Firmy, takie same dane wpisują do załącznika CIT-8/0.

A jak rozliczyć się z fiskusem ma ktoś, kto prowadzi firmę i gra na giełdzie, albo oszczędza w banku? Można dochody rozliczyć w ramach firmy. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność - fiskus wymaga bowiem spełnienia kilku podstawowych warunków.

Po pierwsze tylko szef firmy może mieć na siebie lokatę, do tego środki, które wykorzystano do osiągnięcia dochodu muszą być wytworzone przez przedsiębiorcę. Nie można też wydać zysków - trzeba je przekazać własnej firmie.