Czarne prognozy demograficzne dla Polski w raporcie MFW. To już nieuniknione

Liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce spadnie do 2030 r. o 10 proc., a do 2050 r. o nieco ponad 30 proc. w stosunku do stanu wyjściowego z 2015 r.

wróć do artykułu
  • ~Basia
    (2019-07-18 08:08)
    ale sie o nas martwią
  • ~utylizator styropianu
    (2019-07-18 08:25)
    "Większa dzietność" nigdy nie podejmie pracy w kraju, mając w perspektywie dogonienie zachodnich zarobków za 30 lat. Życie jest jedno.
  • ~KubaW
    (2019-07-18 08:29)
    Ktoś musi
  • ~mariusz emeryt z pleszewa
    (2019-07-18 08:42)
    A ja sobie siedzę za emeryturę + pod palmą w Egipcie i mam Was w dudzie...
  • ~wytyczne Tuskolandu
    (2019-07-18 08:45)
    Podniesiemy wiek emerytalny do 80 lat albo nawet zlikwidujemy zupełnie emerytury , otworzymy granice przyjdą 2 ml ze wschodu , 2 z Azji i Afryki i sytuacja opanowana .
  • ~Akasza
    (2019-07-18 08:54)
    To dotyczy całej Europy -chyba, że np. Niemcy do wzrostu demograficznego wliczają mieszkańców (imigrantów) z Afryki?
  • ~ksawery
    (2019-07-18 08:57)
    Polska chce opuścić MFW a to dlatego że należenie do niego wiąże się z olbrzymimi wydatkami na łożenie obsługi tysiąca nierobów ,Pan Morawiecki potwierdził że Polska chce się wycofać z tej obsługi drenowania finansów Polski , dlatego jest taki larum
  • ~z.
    (2019-07-18 09:45)
    Czy ktoś się zastanowił dlaczego MFW nagle przestaje kochać Polskę ??? Odpowiedź jest bardzo prosta. Już od dłuższego czasu coraz więcej krajów ( Polska rownież dołączyła do tego grona, i to nie za rządów PiS-u !) poddaje w wątpliwość sens istnienia MFW, jako instytucji kompletnie nieprzydatnej, a jedynie skoncentrowanej na zarabianiu kolosalnych pieniędzy ze składek ( proszę sprawdzić ile kosztuje członkostwo ). Domyślam się, że zaraz podniosą się głosy , że MFW uratował już niejeden kraj przed bankructwem. W takim razie proszę sprawdzić ile taki ratunek kosztuje...
  • ~ssogfrg
    (2019-07-18 09:49)
    Ja się nie martwię ponieważ rząd Polski jest bardzo mądry i zapobiegliwy. Odnosi same sukcesy i na pewno Polskę czeka świetlana przyszłość. Polska będzie wielką potęgą gospodarczą i zapewni jej to program 500 plus.
  • ~iga
    (2019-07-18 10:10)
    Ale pracy nie ma dla wszystkich nawet w tej chwili! A robotyka i zastępowanie ludzi maszynami postępuje coraz szybciej, więc to chyba dobrze,że ludzi będzie mniej, bo i tak nie będzie dla nich pracy(czyli nie mieli by za co żyć!).
  • ~GRU
    (2019-07-18 10:32)
    Zniesc kare za gwalt,jesli konczy sie ciaza!!! U pisuarow wszystko mozliwe.
  • ~Cuc
    (2019-07-18 12:04)
    Jarka już nie będzie więc, mu to lotto
  • ~Jan z Bogdańca
    (2019-07-18 12:06)
    Mnie to cieszy, aktualnie nie sprowadzamy inżynierów z Afryki, co spowoduje, że cennymi osobami staną się pracownicy 50+ . Aktualnie są niedoceniani i dyskryminowani przez rekruterów i pracodawców. Pierwsze symptomy już widać, są powolne ale nieuniknione. Za pięć lat będą w dupcie całować każdego kto ma nawet rok czy dwa doświadczenia.
  • ~bz
    (2019-07-18 12:09)
    Raport jest nieco przestarzaly.bierze pod uwage dawna masowa emigracje na Zachod. Przykladowo do Niemiec wyemigrowalo w 2018 140 tys. ale z Niemiec do Polski przyjechalo na stale 120 tys.Bilans minus 20 tys. czyli niewiele. Chlopcy i dziewczeta z Waszyngtonu sa dosc daleko od nowych realiow
  • ~prezes
    (2019-07-18 12:20)
    te prognozy sa nie do konca trafne-co do ilosci ludzi sa trafne ale nie co do wplywu tego zjawiska na wzrost zamoznosci kraju.ktos tu pisze o robotach,bedzie zmiana techniki produkcji,beda inne fabryki,jeden czlowiek zrobi duzo wiecej niz kiedys pieciu-juz to widac na budowach jak niewielu robotnikow buduje wielkie biurowce w Krakowie-wszystko robia inaczej niz kiedys,nikt nie nosi nic-masa dzwigow,maszyn,podnosnikow,nikt nic nie kopie-kopia maszyny,nikt nie miesza zaprawy,przywoza gotowy beton autem,itd.W roku 2050 bedzie trzeba mniej ludzi niz dzis do pracy szacuje,ze bedzie potrzeba ok.30% mniej pracownikow niz dzis,wiec wcale moze nie byc tragedii.Na pewno problemem beda wyplaty emerytur i ich wysokosc.Tu ludzie musza na 100% zmienic myslenie o starosci i przejsc z myslenia typu "jakos to bedzie" na ostre oszczedzanie sporych sum na dokladanie do glodowej emeyrtury w przyszlosci.
  • ~W
    (2019-07-18 12:48)
    Ten katastroficzy tytul w der Dziennik ma zakryc calkowity upadek Totalnej Targowicy. Niemieccy, polskojezyczni dziennikarze powinni wiedziec ze te prognozy dotycza calej Europy a szczegolnie waszej ojczyzny ktora jest na zachod od Odry.
  • ~Erg Samowzbudnik
    (2019-07-18 12:55)
    Słyszałem że PiS planuje wprowadzenie całkowitego zakazu masturbacji co ma zwiększyć współczynnik dzietności. Mam pytanie czy osoby z orzeczonym uzależnieniem od kompulsywnej masturbacji będą się mogły onanizować na zaświadczenie lekarskie?
  • ~Byczek Fernando
    (2019-07-18 13:23)
    Nic dziwnego że coraz głośniej mówi się o tym, że PiS po wyborach zacznie wycofywanie się z 500+. Na początek wprowadzone zostanie kryterium dochodowe, które będzie stopniowo powiększane. Docelowo 500+ zostanie, ale w szczątkowej, raczej teoretycznej postaci.
  • ~motek
    (2019-07-18 13:28)
    Hmmm... moherki, może 5.000+ pomoże?...hehehe...
  • ~bertsi
    (2019-07-18 13:37)
    Przecież za 10-30 lat wszystkich pracujących zastąpią roboty, a kierować będzie sztuczna inteligencja.

Może zainteresować Cię też: