Czarne prognozy demograficzne dla Polski w raporcie MFW. To już nieuniknione

Liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce spadnie do 2030 r. o 10 proc., a do 2050 r. o nieco ponad 30 proc. w stosunku do stanu wyjściowego z 2015 r.

wróć do artykułu
  • ~logiczny
    (2019-08-01 19:13)
    MFW to nie absolut. Stworzyć warunki dla młodych do zakładania rodziny, posiadania mieszkania. WŁASCIWY POZIOM PŁAC i perspektyw TO ROZWIĄŻE. Myślcie rządzący, to wasz obowiązek.
  • ~mk
    (2019-08-01 07:42)
    Ale beznadziejny i tendencyjny artykuł. "Oznaczać to będzie konieczność zwiększenia wydatków państwa na emerytury" - a co się dzieje z moimi pieniędzmi, podkreślam jeszcze raz " Z MOIMI PIENIĘDZMI". Jestem w imię mojego dobra "okradany" - a to składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa, fundusz pracy, itd....Nie mam żadnego wpływu gdzie i na co NASZE UKOCHANE PAŃSTWO wydaje te pieniądze. Gdybym miał możliwość decydowania co z tymi pieniędzmi robić, to na emeryturze żyłbym jak WIELKI PAN. Czy ktoś kiedyś zapytał ILE SAM ZUS POŻERA moich-naszych pieniędzy na swoje utrzymanie? Czy kiedykolwiek ktoś widział zestawienia ZUS wpływów i strukturą wydatków? To jedna wielka ściema od samego początku. Te wszystkie składki jakie idą na ZUS to tak naprawdę wyłącznie dodatkowy haracz-podatek który musimy odprowadzać, zaś w zamian dostajemy na emeryturze jałmużnę. ZA MAŁO ŻEBY ŻYĆ I ZA DUŻO ABY ZDECHNĄĆ.
  • ~sam
    (2019-07-31 20:27)
    Taka prawda, tam gdzie na zachodzie europy ludzie budowali swoje kraje by żyć obecnie na poziomie to Polacy uciekają jak szczury :) Ale cóż taka mentalność przyjechać na gotowe najlepiej.
  • ~Michał Karek
    (2019-07-29 12:20)
    Mam 34 lata i zarabiam powyżej średniej krajowej. Już 10 lat zbieram na własny dom. Mam jedno dziecko, ponieważ na tyle pozwalają mi finanse. W moim odczuciu problemem są polskie płace w stosunku do cen nieruchomości. Ceny materiałów rosną, także napewno nie planuje drugiego dziecka. Polskie realia nie pozwalają na zapewnienie normalnego bytu rodzinie, stąd tak mało ludzi decyduje się na dzieci. Nikt nie chce wychowywać 4 dzieci w mieszkaniu 40m2.
  • ~Marsta Ta
    (2019-07-29 12:12)
    Nie chcecie zwiększenia wieku emerytalnego i 500+? To będziemy mieli imigrantów.
  • ~Jakub
    (2019-07-29 10:49)
    A czy ktoś pomyślał wigilię ile potrzeba na wychowanie dzieci Załutzmy że para zarabia medialne czyli ok 2500 zł na osobe co daje 5000 plus 1500 zł Co daje 6500 zł miesiecnie i posiada 4 dzieci I mieszka w mieście wiiewudzkim Wynajem mieszkania to co najmniej 3500 z opłatami plus jedzenie na 6 osób 2000 zł na o opieką meduza np dentysta itp 50 zł na osobe samochód koszt średni za paliwo i opłaty to minimum 500 zł miesięcznie plu na ine rachunki 100 zł Co daję 6800 miesiecznie jak ludzi ma stać na dzieci
  • ~rozsądny gość
    (2019-07-21 20:07)
    Schemstyczny,mechanistyczny , ostrzegawczy wywód, choć czesciowo podpowiada co robić. Do roku 2050 jest jednak jeszcze 31,5 roku i już 10 lat prawie będą pracowali dzisiaj urodzeni, ale pod warunkiem że i polityka pieniężna będzie temu sprzyjała z stopami bliskimi zero, a nie tak jak to niezmiennie mamy mimo zmiany na fotelu NBP.
  • ~krystek
    (2019-07-21 09:47)
    to jest tylko programistyka gdybanie na calej kuli ziemskiej jest 7miliardow ludzi i tu mowa jest nie o przyroscie i emeryturze tylko jak wyzywic bo wszystko czlowiek niszczy swoja zachlanoscia to tak mowi sie pies ogrodnika zam nie zje adrugiemu nie da tu trzeba zmienic zywnosc a nieprodukowac duzo zlej jakosci , ponato robot poczesci zamieni czlowieka ,tylko w trudnych nie dostepnych miejscach automatyka tylko ulatwia prace a to musi wykonac tez czlowiek a jak ludnosc wygnie to dlakogo beda potrzebne roboty
  • ~wrzesniowy
    (2019-07-20 14:06)
    A wiec Rosjan bedzie relatywnie wiecej niz Polakow. Tylko Merkel nadal wyludnia Niemcy, wiec tym razem Rosjanie przyjada do Polski bez NIemcow.
  • ~propagator
    (2019-07-20 14:04)
    Odwolajcie sie do patriotyzmu Polakow, ktorzy napluli na Polske i wyemigrowali za chlebem na Zachod.
  • ~Cesarz Jarosław
    (2019-07-18 23:06)
    Ważne, że Biskupi żyją w dobrobycie!
  • ~╲╱.├─┤
    (2019-07-18 21:05)
    A wystarczy zadbać o bezpieczeństwo rodziców, np bezproblemowy dostęp do żłobków i przedszkoli gdzie rodzicie ponosiliby wyłącznie koszty wyżywienia dzieci.
  • ~To ja naród
    (2019-07-18 20:11)
    Apel do prawdziwych Polaków, genetycznie obciążonych pratriotyzmem tudzież. Przerwijcie popijanie winka mszalnego i słuchanie dobrego Radyja. Odrzućcie prezerwatywy w kąt, i moherowe stringi swoich kobiet i do roboty co się nie kurzy, tylko trochę śmierdzi. 500 złotych czeka dla was na przechlanie. Za 9 miesięcy Polska zaroi się matołkami pierwszego sortu, przypominających niziołków czytaj Yaro.
  • ~Igor
    (2019-07-18 16:41)
    30 mld socjalu poszło w piach;) Ale głosy trzeba jakoś kupować!
  • ~Mahdi
    (2019-07-18 16:39)
    Tu mam was.Wasza jedyna recepta na zło tego świata sa imigranci i ubogacanie Polski. Zacytuje znanego polityka ,,Sp......j dziadu i paszoł won
  • ~pppp
    (2019-07-18 15:17)
    Lepiej nie mieć niż mieć emigrantów z maczetami.
  • ~Yetti
    (2019-07-18 14:40)
    Pis będzie pląsał u Rydzyka i wyjedna ratunek u Maryjiii...
  • ~natura sie zemsci
    (2019-07-18 14:36)
    Wiecej zwiazkow homoseksualnych , to zwieksza przyrost.
  • ~Ramon
    (2019-07-18 14:29)
    Wszystko lepsze od afrykańsko-azjatyckiej hołoty!
  • ~bertsi
    (2019-07-18 13:37)
    Przecież za 10-30 lat wszystkich pracujących zastąpią roboty, a kierować będzie sztuczna inteligencja.

Może zainteresować Cię też: