Gospodarka bez energii z węgla. Eksperyment trwał tydzień

To był pierwszy od początków rewolucji przemysłowej tydzień w naszym kraju, w którym nie korzystano z energii elektrycznej pochodzącej z węgla - poinformował lokalny operator rynku energetycznego. Większość energii pochodziła ze spalania gazu ziemnego.

wróć do artykułu
  • ~A Poolska truje dalej !
    (2019-05-10 07:35)
    Tymczasem Polska coraz bardziej truuje cala Europe !!!! Podczas gdy najwięksi emitenci CO2 ograniczają emisję, Polska odnotowuje jej 3,5-procentowy wzrost. Jesteśmy już jednym z trzech największych truccicieli klimatu w UE. !!!
  • ~Ktoś tam
    (2019-05-10 07:37)
    Gazu naturalnego? ;-D Chyba ziemnego? Artykuł pisany przez tłumacza Google?
  • ~Curious
    (2019-05-10 07:53)
    Ale jak to tak bez wungla? Dyć to nie idzie!
  • ~zygmunt
    (2019-05-10 08:33)
    i przy spalaniu gazu czy to ziemnego czy innego dwutlenek nie jest problemem , ciekawe :)
  • ~jakub
    (2019-05-10 08:40)
    brytyjczycy pisza duzo o wiatrowych ale w kolo maja wody gdzie sa silne wiatry a u nas gdzie a po drugie ekolodzy i rzadzacy samochody na prad a skad ten prad jesli zwiekszy sie zapotrzebowanie a gdzie pojda zuzyte akumlatory o ktorych juz naukowcy wypowiadali sie jakie bedzie zanieczszenie srodowiska
  • ~autor komentarza
    (2019-05-10 08:46)
    jestescie tak klamliwym portalem, ze na prawde za chwile przestane zagladac na to co probujecie zaklamac... na kazdym kroku w waszych tekstach sa niedomowienia a nawet zdarzaja sie klamstwa! tytul, naglowek, prawie caly tekst.. jasno daje do zrozumienia, ze chodzi o polske.. a tak na prawde chodzi o wielka brytanie, o czym wspomniano tylko raz w calym artykule...
  • ~Karmen
    (2019-05-10 08:50)
    W węglu dominującym pierwiastkiem jest węgiel C ,który spala się na CO2 . W gazie dominują węglowodory z wodorem H ,który spala się na H2O .
  • ~Escher
    (2019-05-10 08:55)
    Głupi to naród co gardzi tym co ma
  • ~biolog
    (2019-05-10 09:05)
    Nie kwestionuję obecnego ocieplenia i wzrostu stężenia CO2, oraz udziału człowieka w tym procesie. Klimat Ziemi zawsze się zmieniał. 11 tys. lat temu zakończyła się ostatnia epoka lodowcowa. Prawdopodobnie żyjemy w interglacjale. Z dwojga złego wolę żeby klimat się ocieplał niż oziębiał - nie chcę lodowca pod Poznaniem. Węgiel który spalamy (także ropa) jest pochodzenia organicznego, tzn w karbonie był składnikiem atmosfery jako CO2. Spalając go może powracamy do stanu pierwotnego? Wzrost stężenia CO2 powoduje znaczne zwiększenie przyrostu masy roślinnej - większe plony, szybciej rosnące lasy itp i w konsekwencji zwiększony wychwyt CO2. Wiedzą o tym dobrze posiadacze tzw akwarium roślinnego.
  • ~Kick
    (2019-05-10 09:07)
    Cudownie, jaka jest różnica między węglem a gazem? Prawie żadna, w obu przypadkach ciepło wytwarzane jest w efekcie spalania. Próbujecie lansować kraj który ponad 80% energii pozyskuje z paliw kopalnych (atom+gaz). Energia atomowa też pochodzi z kopalin, tak jak w wypadku węgla, gazu czy plutonu następuje degradacja środowiska naturalnego i zużycia dwutlenku węgla na proces wydobycia. Mam wrażenie, że toczy się gra o to jak gawiedzi wcisnąć energię po takich cenach żeby nie miałą wyboru ją kupić. A wiadomo, nie masz prądu to i nie masz pieniędzy w banku, domu, rodziny, pracy. O to toczy się gra.
  • ~yanek
    (2019-05-10 10:27)
    Człowiek z całą swoją działalnością nie jest w stanie wpłynąć na klimat, jeden wybuch większego wulkanu emituje więcej związków do atmosfery niż ludzkość od początku motoryzacji, ocieplenia i oziębienia były już wtedy gdy się jeździło na konikach. Bywało że Bałtyk zamarzał na kilka miesięcy a na środku budowało się knajpę dla idących po lodzie do Szwecji, innym razem w Polsce było tak ciepło że uprawiało się winorośla stąd w herbach niektórych miast są grona i koziołek np. Cały ten szum jest tylko i wyłącznie o kasę i ograniczenie nieporządanego wzrostu niektórych gospodarek w regionach. Polska leży na ogromnych pokładach węgla, zobaczycie że jak tylko obcy kapitał przejmie nasze kopalnie hałas się skończy i węgiel będzie ok. Gdy się wyczerpie ropa węgiel będzie w cenie
  • ~A Polska truuje dalej
    (2019-05-10 10:31)
    Przeczytajcie sobie artykul w Gazecie Wyborczej jak nie wierzycie !!!
  • ~pomroczny jasny, przeżuty na ciemny
    (2019-05-10 10:36)
    teraz proponuję 2 tygodnie bez wypróżniania się dość gazów zwierzęcych w atmosferze no panowie prof do dzieła
  • ~Akasza
    (2019-05-10 15:38)
    Nie mogę czytać tego bełkotu... Ze spalania gazu to niby co powstaje? Podpowiem: też gazy cieplarniane!!!
  • ~grand
    (2019-05-10 16:45)
    To jaki z tego wniosek?- że należy maksymalnie korzystać z OZE (wiatru, słońca, spadku wody) oraz en. jądrowej. A nie z ,,wyngla" kam. i brunatnego oraz torfu i innych tp.kopalin. A sam elektr też muszą skorzystać z wyprodukowanej en. elektr.(do naładowania akumulatorów).
  • ~Geograf
    (2019-05-10 17:02)
    Tak mongoły! klimat zmieniał i zmienia się zawsze tylko NIGDY naturalnie tak szybko, rośliny i zwierzęta nie nadążają z migracją/adaptacją. Czynnik zewnętrny tym razem ludzki doprowadził do efektu podobnego przy przekręceniu gałki temp w mikrofalówce. Planeta i życie poradzi sobie..pytanie o człowieka??
  • ~kochający Polskę związkowcy węglowi
    (2019-05-12 09:56)
    Rządzie polski masz pole do popisu . Oni zamkną kopalnie a my rozpocznijmy już od zaraz budowę nowych . BĘDZIEMY WĘGIEL SPRZEDAWAĆ PO CENIE ZŁOTA !

Może zainteresować Cię też: