Polska rozwodzi się z rosyjskim gazem. Bezpowrotnie mijają czasy dominacji Gazpromu

Za sprawą paliwa ze Stanów Zjednoczonych i Norwegii, do którego Polska będzie miała dostęp po 2022 r., czasy dominacji Gazpromu zdają się bezpowrotnie mijać.

wróć do artykułu
  • ~Batko
    (2019-01-23 09:51)
    Trochę się znam na ,,polityce" . I pytam co Zrobi Polski nie-Rząd-PiS ,gdy Rosja zrezygnuje z tranzytu przez Polskę.ILE kasy mniej w budżecie? Ukraina straci około 30% budżetu ,gdy Rosja zrezygnuje z Tranzytu ,a ILE Polska. Owszem że USA zapewni dostawy ,ale o ILE pójdą CENY do Góry dla prostego odbiorcy.To napisać ,a nie bić piane.
  • ~Walduś czekamy
    (2019-01-23 14:44)
    Przyjdzie uśmiechniety Walduś do rządu i POnownie POdpisze umowy z rosjanami. Przecież to zielona bolszewia.
  • ~Krecik
    (2019-01-22 22:12)
    A może redaktorku warto by było policzyć ile straciliśmy rezygnując z budowy gazociągu wzdłuż istniejącego ,tym bardziej,że teren był już wcześniej przygotowany.Ci "durni" Niemcy będą kupować gaz o Rosjan a my od USA.Gawiedzi mówi się ,że to tańszy gaz,oczywiście ale w USA. Trzeba go jeszcze skroplić,przetransportować i regazyfikować a to kosztuje sporo.Przy tych cenach nasze Azoty pójdą z torbami a za nimi reszta gawiedzi.
  • ~...ropuch...
    (2019-01-22 22:00)
    ..rozwodzimy sie z gazpromem mamy gaz z port arthur terminalu ktorego jeszcze nie ma a zakończenie budowy nie wcześniej niż 2023....a pod baltic pipe prezes nie wbił słupka no i mamy wiekopomne kontrakty....
  • ~Ha ha ha ha
    (2019-01-22 22:23)
    Zaraz tu sie zleci watach ru skich tr oli, i bedzie udowadniac ze to bardzo nierozwazne posuniecie
  • ~polara
    (2019-01-23 12:53)
    Kasa! Nie wyobrażam sobie aby LNG z Port Arthur był tańszy niż rosyjski. Czyli kiedy skończymy z Gazpromem cena gazu gwałtownie pójdzie w górę.
  • ~Clerc
    (2019-01-22 22:51)
    Podajcie cenę tego amerykańskiego gazu, bo bez tego wszelkie artykuły to spekulacja. W wielu artykułach jest podnoszone, że amerykański gaz jest dużo droższy od rosyjskiego. Przemawiałoby za tym również to, że wszystkie kraje zachodnie grzecznie odmówiły Panu Trumpowi kupna amerykańskiego gazu, za co dostały burę, że kupując gaz rosyjski wzmacniają gospodarkę wroga a i za amerykański gaz powinny płacić grzecznie więcej, bo przecież USA to filar obronny Europy zachodniej. Ale w gospodarce to tak nie działa, bo się traci konkurencyjność. Więc ja rozumiem, że może być polityczne uzasadnienie kupowania droższego gazu w zamian za korzyści innego rodzaju, ale np. od wielu, wielu lat, jeżeli chodzi o handel, to zarówno w eksporcie jak i w imporcie udział USA wynosi poniżej 3%, więc na pewno nie są to korzyści gospodarcze. Więc może by podać konkretnie, jaka jest cena gazu amerykańskiego dla nas i jaka jest cena gazu z innych źródeł, żeby każdy obywatel mógł sobie wyrobić pogląd? A jeżeli są jakieś korzyści poza gospodarczymi - bo tych nie widać, przewagę negocjacyjną zapewnia już sam fakt posiadania gazoportu, to rząd przynajmniej niech wskaże obszar - czy dotyczy to obronności, czy poparcia na arenie międzynarodowej? Bo na przykład o transferze technologii czy zakupach uzbrojenia po preferencyjnych cenach też nic nie słychać. W Europie zachodniej jest masa gazoportów, które są zakonserwowane i pracują na minimalnych obrotach a gaz się kupuje w Rosji, bo tani. Gdyby Rosji coś odstrzeliło, to można zacząć sprowadzać gaz skroplony. Więc jak realnie sytuacja wygląda, robimy dobry interes i płacimy za amerykański gaz mniej, niż za rosyjski, , czy płacimy za amerykański gaz więcej, ale mamy coś w zamian, czy robimy dziwny interes?
  • ~rychu
    (2019-01-23 00:29)
    jestem chyba ostatnia osoba, ktora mozna uwazac za ruskiego trola ... ale czy na pewno rzad wybral amerykanski gaz z powodow ekonomicznych / finansowych ??!!! jezeli zmusimy Gazprom, a zmusic ich bedzie latwo, do negocjacji cenowych, to oni na zlosc Trump-owi zaoferuja nam nizsze ceny !!!!!! tylko te negocjacje maja prowadzic profesjonalisci, a nie durna cholota z sekty Jareczka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ~jula
    (2019-01-23 08:04)
    Rząd Millera popełnił dwa zasadnicze błędy . Zmiana organizacji służby zdrowia i rezygnacja z gazu norweskiego .Z gazem to rozumiem bo MIłośc do Rosji jest wytłumaczalna ja też ja lubię ,a może cichym doradcą ministra był niejaki Antoni ? Obawiam się tylko ,że zaczynamy uprawiać tromptradację ,nie zapominajmy o sukcesach naszego gazu łupkowego.?????
  • ~Mam krowy produkujace gaz
    (2019-01-22 23:11)
    Jesli chcecie to moge podlaczyc rure to moich krow co gaz metan produkuja. Tylko jak wloze krowom rure tam gdzie slonce niedochodzi to przy defekacji sie zatyka. Czy moze ktos mi poradzi jak odetkac ta rure aby pomoc Polsce mojej ukochanej ojczyznie.
  • ~guest
    (2019-01-23 12:31)
    pytanie tylko, czy na tym korzystamy, czy tracimy... To jest kolonizacja...
  • ~piopio
    (2019-01-23 12:07)
    od ruskiego gazu się uniezależniamy zastępując go najgorszym ruskim węglem -takie cuda tylko w Polsce .
  • ~xxxx
    (2019-01-23 14:27)
    To o ile wzrosną rachunki za gaz ( bo ,że wzrosną to pewne , skoro drożej zapłacimy dostawcy)?
  • ~prezes WOLAKÓW
    (2019-01-23 08:22)
    Rosja na kolanach ?
  • ~Kth3
    (2019-01-23 07:27)
    Jako odbiorca,pytam ile mogę stracić na kombinacji.Mi wisi,skąd gaz,ważne żeby był tani. Wynika z tego,że będzie drogi.Ale jak za PRL,rząd i prezes sam się wyżywi,gorzej szarakom.
  • ~qqqfdhfgjerjetytgnfgdng
    (2019-01-23 00:51)
    Cóż, w gaz norweski jestem w stanie uwierzyć. W gaz amerykański, żebym nie wiem jak się zmuszał nie potrafię. Ameryka to bogaty kraj, a bogate kraje najzwyczajniej w świecie nie sprzedają surowców strategicznych, a gaz takim zdecydowanie jest. Zwłaszcza jeżeli jest pozyskiwany z wielkim trudem i szkodą dla środowiska (łupki). Obstawiam, że gaz Amerykański długo do Polski płynąć nie będzie, daję maks 10 lat. W którymś momencie USA się zorientuje, że nie chce sobie środowiska niszczyć i będzie po gazie z Ameryki... Infrastruktura się przyda bo w którymś momencie zaczniemy zapewne importować gaz z Bliskiego Wschodu / Afryki. No i jest to też argument w negocjacjach z Gazpromem, a posiadanie alternatywy to zawsze dobra rzecz.
  • ~żart
    (2019-01-23 14:37)
    Co za CEPY-Polacy piszą takie nagłówki-artykuły "Polska rozwodzi się z rosyjskim gazem. Bezpowrotnie". Pewnie to dziennikarze-media niemyte (umyć nogi bo śmierdzą) już nie wspomnę o ustach nienawiści-propagandzie. Dużo wody w Wiśle-rzece upłynie niż ten cud się zrealizuje. Otwarcie na zachód już jest, tylko bieda została do pokonania.
  • ~genzo
    (2019-01-23 16:12)
    Jaki to ma wpływ na globalne ocieplenie, zanieczyszczenie planety. Tankowce płyną tysiące kilometrów spalają setki tysięcy m sześć. ropy, a przecież można mieć to samo rurą i nie zanieczyszczać klimatu. Usa nie jest stabilnym kontrahentem, nie dotrzymuje umów handlowych, szantażuje politycznie, wtrąca się w wewnętrzną politykę polski ( ustawa IPN, sprawa tvn i inne), wymusza zakupy uzbrojenia, nie dotrzymuje umów offsetowych.
  • ~Bartek
    (2019-01-23 15:34)
    Jeszcze zapłaczą za rosyjskim gazem, ale lepszy jest hamerykański tak jak stare samoloty
  • ~piopio
    (2019-01-23 11:39)
    w tytule wielkie słowa -a potem już tylko marzenia o świetlanej przeszłości-zdaje mi się że Litwa zaczęła budować ,jak nasz gazoport już istniał-i już mają przewagę?.Piszcie o wróblu w garści ,a nie o gołębiu na dachu -bo skończy się jak zwykle.

Może zainteresować Cię też: