Polska rozwodzi się z rosyjskim gazem. Bezpowrotnie mijają czasy dominacji Gazpromu

Za sprawą paliwa ze Stanów Zjednoczonych i Norwegii, do którego Polska będzie miała dostęp po 2022 r., czasy dominacji Gazpromu zdają się bezpowrotnie mijać.

wróć do artykułu
  • ~...ropuch...
    (2019-01-22 22:00)
    ..rozwodzimy sie z gazpromem mamy gaz z port arthur terminalu ktorego jeszcze nie ma a zakończenie budowy nie wcześniej niż 2023....a pod baltic pipe prezes nie wbił słupka no i mamy wiekopomne kontrakty....
  • ~Krecik
    (2019-01-22 22:12)
    A może redaktorku warto by było policzyć ile straciliśmy rezygnując z budowy gazociągu wzdłuż istniejącego ,tym bardziej,że teren był już wcześniej przygotowany.Ci "durni" Niemcy będą kupować gaz o Rosjan a my od USA.Gawiedzi mówi się ,że to tańszy gaz,oczywiście ale w USA. Trzeba go jeszcze skroplić,przetransportować i regazyfikować a to kosztuje sporo.Przy tych cenach nasze Azoty pójdą z torbami a za nimi reszta gawiedzi.
  • ~Ha ha ha ha
    (2019-01-22 22:23)
    Zaraz tu sie zleci watach ru skich tr oli, i bedzie udowadniac ze to bardzo nierozwazne posuniecie
  • ~Clerc
    (2019-01-22 22:51)
    Podajcie cenę tego amerykańskiego gazu, bo bez tego wszelkie artykuły to spekulacja. W wielu artykułach jest podnoszone, że amerykański gaz jest dużo droższy od rosyjskiego. Przemawiałoby za tym również to, że wszystkie kraje zachodnie grzecznie odmówiły Panu Trumpowi kupna amerykańskiego gazu, za co dostały burę, że kupując gaz rosyjski wzmacniają gospodarkę wroga a i za amerykański gaz powinny płacić grzecznie więcej, bo przecież USA to filar obronny Europy zachodniej. Ale w gospodarce to tak nie działa, bo się traci konkurencyjność. Więc ja rozumiem, że może być polityczne uzasadnienie kupowania droższego gazu w zamian za korzyści innego rodzaju, ale np. od wielu, wielu lat, jeżeli chodzi o handel, to zarówno w eksporcie jak i w imporcie udział USA wynosi poniżej 3%, więc na pewno nie są to korzyści gospodarcze. Więc może by podać konkretnie, jaka jest cena gazu amerykańskiego dla nas i jaka jest cena gazu z innych źródeł, żeby każdy obywatel mógł sobie wyrobić pogląd? A jeżeli są jakieś korzyści poza gospodarczymi - bo tych nie widać, przewagę negocjacyjną zapewnia już sam fakt posiadania gazoportu, to rząd przynajmniej niech wskaże obszar - czy dotyczy to obronności, czy poparcia na arenie międzynarodowej? Bo na przykład o transferze technologii czy zakupach uzbrojenia po preferencyjnych cenach też nic nie słychać. W Europie zachodniej jest masa gazoportów, które są zakonserwowane i pracują na minimalnych obrotach a gaz się kupuje w Rosji, bo tani. Gdyby Rosji coś odstrzeliło, to można zacząć sprowadzać gaz skroplony. Więc jak realnie sytuacja wygląda, robimy dobry interes i płacimy za amerykański gaz mniej, niż za rosyjski, , czy płacimy za amerykański gaz więcej, ale mamy coś w zamian, czy robimy dziwny interes?
  • ~Mam krowy produkujace gaz
    (2019-01-22 23:11)
    Jesli chcecie to moge podlaczyc rure to moich krow co gaz metan produkuja. Tylko jak wloze krowom rure tam gdzie slonce niedochodzi to przy defekacji sie zatyka. Czy moze ktos mi poradzi jak odetkac ta rure aby pomoc Polsce mojej ukochanej ojczyznie.
  • ~rychu
    (2019-01-23 00:29)
    jestem chyba ostatnia osoba, ktora mozna uwazac za ruskiego trola ... ale czy na pewno rzad wybral amerykanski gaz z powodow ekonomicznych / finansowych ??!!! jezeli zmusimy Gazprom, a zmusic ich bedzie latwo, do negocjacji cenowych, to oni na zlosc Trump-owi zaoferuja nam nizsze ceny !!!!!! tylko te negocjacje maja prowadzic profesjonalisci, a nie durna cholota z sekty Jareczka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • ~qqqfdhfgjerjetytgnfgdng
    (2019-01-23 00:51)
    Cóż, w gaz norweski jestem w stanie uwierzyć. W gaz amerykański, żebym nie wiem jak się zmuszał nie potrafię. Ameryka to bogaty kraj, a bogate kraje najzwyczajniej w świecie nie sprzedają surowców strategicznych, a gaz takim zdecydowanie jest. Zwłaszcza jeżeli jest pozyskiwany z wielkim trudem i szkodą dla środowiska (łupki). Obstawiam, że gaz Amerykański długo do Polski płynąć nie będzie, daję maks 10 lat. W którymś momencie USA się zorientuje, że nie chce sobie środowiska niszczyć i będzie po gazie z Ameryki... Infrastruktura się przyda bo w którymś momencie zaczniemy zapewne importować gaz z Bliskiego Wschodu / Afryki. No i jest to też argument w negocjacjach z Gazpromem, a posiadanie alternatywy to zawsze dobra rzecz.
  • ~Kth3
    (2019-01-23 07:27)
    Jako odbiorca,pytam ile mogę stracić na kombinacji.Mi wisi,skąd gaz,ważne żeby był tani. Wynika z tego,że będzie drogi.Ale jak za PRL,rząd i prezes sam się wyżywi,gorzej szarakom.
  • ~Red monkey
    (2019-01-23 07:45)
    Ok, ok, ale czy bezpowrotnie, to czas pokaże..
  • ~jula
    (2019-01-23 08:04)
    Rząd Millera popełnił dwa zasadnicze błędy . Zmiana organizacji służby zdrowia i rezygnacja z gazu norweskiego .Z gazem to rozumiem bo MIłośc do Rosji jest wytłumaczalna ja też ja lubię ,a może cichym doradcą ministra był niejaki Antoni ? Obawiam się tylko ,że zaczynamy uprawiać tromptradację ,nie zapominajmy o sukcesach naszego gazu łupkowego.?????
  • ~prezes WOLAKÓW
    (2019-01-23 08:22)
    Rosja na kolanach ?
  • ~symetrysta
    (2019-01-23 08:48)
    z tą Norwegią to nie byłbym pewien, nasze dyplomatołki zaraz konflikt zrobią z tej sprawy z konsulem, któremu tamci wygarnęli słomę z butów. Że będziemy od ruska (trochę bardziej) niezależni, to swoją drogą dobrze.
  • ~Ukrainiec
    (2019-01-23 09:48)
    Raczej to sprowadzanie gazu z innych , niż rosyjskie żródła stanie się koniecznością. Putin zapowiedział,że kolejne kontrakty nie będzie rozliczał w dolcach, a wam jankesi nie pozwolą kupować inaczej, niż za dolary. Problem sam się rozwiąże i wszyscy będą szczęśliwi. UE będzie miała swoje dostawy przez rurę pod dnem Bałtyku i zapłaci swoimi Euro, wy będziecie mieli najtańszy gaz za dolary z Ameryki, Kataru i z Baltic Pipe i będzie super. Nie wiem ,jak u was, ale moje rachunki za gaz od samego chyba tylko knucia wzrosły od zeszłego roku o 40%.Czekam niecierpliwie na zdecydowane spadki.
  • ~Batko
    (2019-01-23 09:51)
    Trochę się znam na ,,polityce" . I pytam co Zrobi Polski nie-Rząd-PiS ,gdy Rosja zrezygnuje z tranzytu przez Polskę.ILE kasy mniej w budżecie? Ukraina straci około 30% budżetu ,gdy Rosja zrezygnuje z Tranzytu ,a ILE Polska. Owszem że USA zapewni dostawy ,ale o ILE pójdą CENY do Góry dla prostego odbiorcy.To napisać ,a nie bić piane.
  • ~piopio
    (2019-01-23 11:39)
    w tytule wielkie słowa -a potem już tylko marzenia o świetlanej przeszłości-zdaje mi się że Litwa zaczęła budować ,jak nasz gazoport już istniał-i już mają przewagę?.Piszcie o wróblu w garści ,a nie o gołębiu na dachu -bo skończy się jak zwykle.
  • ~piopio
    (2019-01-23 12:07)
    od ruskiego gazu się uniezależniamy zastępując go najgorszym ruskim węglem -takie cuda tylko w Polsce .
  • ~guest
    (2019-01-23 12:31)
    pytanie tylko, czy na tym korzystamy, czy tracimy... To jest kolonizacja...
  • ~Żaba
    (2019-01-23 12:39)
    Wiem że mamy rok 2019 ale już kilka lat temu (może 5-7) słyszałem że Polska nie będzie potrzebować gazu z Rosji jak ta ukończy budowę Nord Stream 2. Kto ma trochę oleju w głowie domyśli się po co Niemcom ta nitka, więc jak gaz po płynie tym gazociagiem, potem pogadamy o "Polskiej niezależności gazowej"
  • ~polara
    (2019-01-23 12:53)
    Kasa! Nie wyobrażam sobie aby LNG z Port Arthur był tańszy niż rosyjski. Czyli kiedy skończymy z Gazpromem cena gazu gwałtownie pójdzie w górę.
  • ~xxxx
    (2019-01-23 14:27)
    To o ile wzrosną rachunki za gaz ( bo ,że wzrosną to pewne , skoro drożej zapłacimy dostawcy)?

Może zainteresować Cię też: