Rosyjski węgiel wyprze z rynku nasz rodzimy? W tym roku może paść kolejny rekord importu

| Aktualizacja:

Między styczniem a majem 2018 r. sprowadziliśmy z Rosji 5,12 mln ton węgla. To niemal tyle, ile w całym 2016 r. i więcej niż w całym 2015 r. – wynika z danych Eurostatu. A te najświeższe są jeszcze niepełne. Tymczasem wczoraj napisaliśmy, że od stycznia do maja wydobycie węgla kamiennego w polskich kopalniach zmniejszyło się o 1,11 mln ton w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. Import czarnego złota w tym czasie przekroczył 7 mln ton, przy czym ponad 70 proc. tego surowca przyjechało z Rosji.

wróć do artykułu
  • ~Kloss
    (2018-07-25 11:17)
    Tani gaz z Gaspromu jest do niczego (i w ramach uniezależnienia kupujemy drogi amerykański i norweski....) - ale tani rosyjski węgiel nam Polakom nie przeszkadza (i importem węgla się nie energetycznie uzależniamy...) Głupota naszych pożal się Boże polityków poraża....
  • ~Artur Mazury
    (2018-07-25 15:39)
    Mieszkam na Mazurach kiedy do magazynu przyjedzie rosyjski węgiel ustawia się kolejka nie chodzi o cenę bo są zbliżone ale o jakość. Z polskiego węgla mam 100% popiołu a rosyjskiego garstka. Kaloryczność nieporównywalna rosyjski tysiac razy lepszy. Te polskie brudasy gnebia nasz kraj tymi kamieniami.
  • ~Tak panie , bo Polska to ... kraj
    (2018-07-25 20:43)
    Kiedy już zamkną wszystkie polskie kopalnie to kopalniani związkowcy nadal będą golić 20 patyków miesięcznie z kasy państwowej.
  • ~Kolejarz
    (2018-07-26 07:11)
    Drogi polski węgiel będzie dla ciemnego luda,a tani rosyjski do państwowych elektrowni i innych instytucji.
  • ~abhinc
    (2018-07-26 08:32)
    Myślę że przy cenach węgla rosyjskiego, będzie nas stać na tańsze ogrzewanie i pokrycie kosztów utrzymania w gotowości kopalnie nasze Polskie.Jestem za! Węgiel rosyjski w granicach 400 zł/tona- Polski 1000 zł./tona. Wybór jest jasny!!
  • ~jula
    (2018-07-26 08:34)
    Wypowiemy Rosji wojnę . ! Sytuacja jest efektem głaskania górników i nadmiar wolności działaczy ZZ.Poczekajmy ,górnictwo kolejny raz pociągnie Polskę w otchłań kłopotów . Mit o samowystarczalności energetycznej pęknie jak bańka mydlana.Minister energetyki jest po prostu zadowolony bo synusiowi załatwił synekurę a teraz pcha go na prezydenturę Siedlec.Ostatnio tak byle jaka ekipa władała Polską za króla Stasia i skończyło sie upadkiem . Jarek ma jeden cel zemsta za swoje nieudacznictwo i znalazł realizatorów oportunistów interesownych . Taki Karczewski , np.
  • ~owda
    (2018-07-26 09:15)
    to państwo rzeczywiście istnieje teortycznie jak nie można wprowadziś ceł na rosyjski węgiel bo... nie zgodz się na to WTO i komisji europejskiej to na cholerę wypłaca się górnikom 13 14 18stki żeby kupować rosyjski egiel żę o przywilejach emerytalnych nie wspomnę podwyżkach nie wspomnę
  • ~B. As
    (2018-07-26 10:01)
    Kaloryczność rosyjskiego węgla wielokrotnie przewyższa polski, gdyby nie rosyjski węgiel pisuary paliliby suszonym krowim łajnem
  • ~godot
    (2018-07-26 12:26)
    Okazuje się, że ta cała nasza "narodowa" polityka energetyczna najwięcej korzyści przyniesie Rosjanom. Oni będą nam sprzedawać węgiel, a my będziemy dodatkowo płacić kary za nadmierną emisje CO2. Takie to właśnie widzimy efekty rządów prawicy.
  • ~kopal
    (2018-07-26 12:36)
    Już raz próbowano ograniczyć import rosyjskiego węgla poprzez ustawienie wysokich norm jakościowych. Niestety, okazało się, że te normy są za wysokie dla naszego. Skoro ruskie to gie... to chyba nasz jest super gie...
  • ~Heniuk
    (2018-07-26 18:03)
    Gaz z Rosji, wegiel z Rosji, no prosze , Polacy tez kupuja, ale jak Niemcy chca od ruskich gazu to wielki wrzask wsrod Polakow! Nie rozumiem, ja moge, a inny nie?
  • ~Palacz
    (2018-07-27 10:53)
    niestety, mafia sprzedająca w składach, nawet na Śląsku skamieliną udającą węgiel jest bezkarna!!! co innego wypisane w parametrach paliwa, co innego dostarczone... efekt tak, że kiepsko się pali i popiołu mam około 60%... kupiłem drożej bo transport mnie wiecej kosztował i ruski węgiel spalał się idealnie, bez trzaskania dziwnego, czy astronomicznej ilości popioło-żużlo-kamienia ... pod koniec sezonu zwyczajnie już mieszałem by spalić to co kupiłem ... Polski węgiel nie jest zły, po prostu nikt nie kotnroluje tego co się po sprzedaniu dostarcza Klientowi końcowemu...
  • ~Zadziwiony Krakus
    (2018-07-27 12:26)
    Te sprawy związane z węglem i paleniem w kotłach są jakąś dziwną zagadką. Mamy coraz większy smog w miastach. Sporo starych kotłów zlikwidowano, czyli to inne przyczyny. Z tego wynikałoby, że jakość węgla spada. Jednocześnie coraz więcej wchodzi na rynek węgla z Rosji, a z wypowiedzi wynika, że ten węgiel jest lepszy niż Polski. Czyli smog powinien w Polsce spadać. Chyba że w Polsce ktoś miesza węgiel z dziadostwem. I to wydaje się być jedynym logicznym wytłumaczeniem.
  • ~Sowa
    (2018-07-27 16:16)
    A tymczasem słońce, wiatr, biomasa - nasze polskie, praktycznie niewyczerpalne i zupełnie niewykorzystane. Nie tak się buduje niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.
  • ~commuter
    (2018-07-27 16:50)
    Złoża na Górnym Śląsku są na wyczerpaniu, przy obecnych metodach wydobycia. Poza tym metan .... Pora przestać blokować budowę kolejnych bezmetanowych kopalni pod Lublinem. Może górnicy z GŚ raczyliby się przenieść w poszukiwaniu pracy do kopalni Jan Karski. No, ale tam nie ma wszechwładnych związków zawodowych. Inna sprawa, że węgiel ze złóż pod Lublinem nadaje się raczej tylko do elektrowni.
  • ~Kamyk
    (2018-07-28 10:39)
    Niech się polscy górnicy wezmą do roboty to nie będzie trzeba ruskiego kupować, ale jak im ciągle w tylnej części ciała mało i tylko o butelce myślą, to tak jest.... yo !
  • ~leming realny
    (2018-07-28 12:41)
    W swiecie realnym Polska staje sie POpychlem Rosji.
  • ~żart
    (2018-07-28 15:54)
    W takiej sytuacji - nie ma wyjscia (Już zamknąłem serca drzwi - śpiewał M.Kalaga). Przechodzimy na grzanie (opalanie) gazem, Drozej - ale zdrowiej. Kto chce taniej to - dużo drzewa w lesie (wiatrołomów). Powoli ograniczać wydobycie i zamykać kopalnie. Sprowadzamy węgiel z Rosji i chętni kupują. Do ceny zakupu płacą +10% więcej, na pokrycie strat likwidowanych kopalń (nie podatnicy,tylko kupujący). Skończy się "harówa" pod ziemią i nieracjonalna gospodarka węglem (złożem). Jak zamykał kopalnie prof.Buzek (premier) to krzyczeli "buzek na wózek" solidarnościowcy. Do czego doszli dzisiaj - politycy, ciężko wyczuć.Pitolą o zagazowaniy złoża pod ziemią, myślą że są na koksowni (na baterii koksowniczej) - fantaści. Co do atomu to inna bajka.
  • ~palacz
    (2018-07-28 18:35)
    Na składzie nie ma węgla z Rosji a tylko nasz drogi. Na samej cenie detalicznej (400-a- 800) sprzedawcy mają 100% po zmieszaniu z naszym. Niestety nikt tego nie sprawdza a już gdy była afera podsłuchowa ten gość wiedział że to dobry interes ale on siedzi a lody kto inny kręci.
  • ~suweren.
    (2018-07-29 09:24)
    pisorydzyk to wolski szkodnik.