"Błędem jest utożsamianie anarchii z brakiem reguł i prawa. Anarchia ma wręcz charakter konserwatywny"

| Aktualizacja:

Błędem jest utożsamianie anarchii z brakiem reguł i prawa. To brak państwowego przymusu, ale nie brak porządku, a nawet nie brak hierarchii. Według mnie anarchia ma wręcz charakter konserwatywny - mówi w rozmowie z DGP Josef Šíma, profesor CEVRO Institut, czeskiej uczelni specjalizującej się w naukach społecznych, dyrektor międzynarodowego programu studiów magisterskich w zakresie filozofii, polityki i ekonomii.

wróć do artykułu
 • ~ewa koby
  (2018-03-17 21:43)
  ewa koby jestesmy wszyscy avista po co anarchia i konserwatyzm to e2 ta przeszla na media reklame klejnotow przodkow i inne rodziny krolewskie ok ale dlaczego pobiraja apanaze zadam zwrotu osobiscie od krolowej angielskiej e2 tylko przeliczona na wszystko i wszystkich
 • ~konserwa wojskowa
  (2018-03-17 22:20)
  Nie uznaję żadnych reguł. Poza właśnie powyższą regułą. I dzięki temu jestem konserwatystą..;-)
 • ~Douglas Murray
  (2018-03-17 22:44)
  The Strange Death of Europe - czytajcie, to mój bestseller
 • ~Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya
  (2018-03-17 22:59)
  Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya, Taqiyya
 • ~#Rotherham, #Rochdale, #Telford
  (2018-03-18 00:34)
  a kiedy Dziennik napisze o multikulti sex-skandalu w #Rotherham, #Rochdale, #Telford?
 • ~róbta co chceta
  (2018-03-18 08:12)
  Koncepcję tego czeskiego profesorka w praktyce realizowano na ukraińskich Dzikich Polach i na amerykańskim Dzikim Zachodzie. Każdy żył tam jak chciał i potrafił, a im był cwańszy, silniejszy, miał lepszą miał broń, lepiej nią władał i miał więcej kompanów, tym lepiej i dłużej żył. Służbę zdrowia zapewniali tam znachorzy, babcie-zielarki i plemienni szamani, ale jak kto nie miał im czym lub nie chciał zapłacić za usługi, to płacił szablą, kulka i nożem... bo i tak każdy sam wiedział np. że na rany dobry jest popluty chleb zagnieciony z pajęczyną. Prawo działało szybko, bo każdy uznawał i wymierzał swoje. Wszystko tam było prywatne, a kto był silniejszy i sprytniejszy, to prywatyzował sobie co chciał od innych. Nie trzeba tam było emitować pieniędzy, bo różne waluty wydobywało się siłą z cudzej sakiewki (najlepiej te złote i srebrne), a i handel wymienny kwitł. Wobec tego banki też były zbędne... no chyba, żeby je obrabować. Ale po co sięgać w odległe czasy. Dziś wielu Sycylijczyków jest zdania, że Cosa Nostra ze wszystkim radzi sobie lepiej i skuteczniej niż państwo włoskie. Podobnie uważa wielu Japończyków, Chińczyków i Meksykanów o yakuzie, triadach i kartelach. Nie mówiąc już o Rosji, gdzie rządzą tzw "wory po zakonie", a najważniejszy z nich cieszy się niesłabnącym poparciem znakomitej większości ludzi.
 • ~Ten rzekomy profesor to jest potomek
  (2018-03-18 08:22)
  feldkuraca, u którego Szwejk był ordynansem!! Przodkowie pijacy - a potomek d e b i l --------------- Trzeba mu zrobić lewatywę z lodu z piachem!
 • ~W Niemczech też kwitnie konserwatywna anarchia!
  (2018-03-18 08:29)
  W Berlinie jakiś czas temu 2 agentów usiłowało zwerbować uchodżcę z Somalii w charakterze konserwatywnego TW. Umówili sie z nim na Kreuzbergu koło mauzoleum. Przyszło tam dwudziestu Murzynów. Złapali tajniaków, kilku ich trzymało, a reszta dokonała tzw. analizmu - seksu analnego. Potem, gołych, porzucili w krzakach. Jeden z agentów zwariował i nadal przebywa w szpitalu psychiatrycznym w Rammstein, a drugi zrezygnował z pracy tajniaka. Sprawców - oczywiście nieznanych - "nie złapano"... ale zgłoszenie było regulaminowe (oczywiście w jak najbardziej konserwatywnych celach statystycznych - bo Niemcy są skrupulatni!) ------------ Obaj tajni agenci przedtem podobno jawnie podkochiwali się w Merkel - ale obecnie kategorycznie odmawiają odpowiedzi na wszelkie związane z ich uczuciami pytania!!!
 • ~Erik
  (2018-03-18 09:17)
  No , ci naukowcy wygladaja zawsze jakies nowe teorie ktore po jakims czasie sa obalane. Anarchia jest i byla anarchia, czyli nieakceptacja wladzy, jakiejkolwiek. Co tu jeszcze wymyslac.
 • ~malowany dzbanku
  (2018-03-18 15:03)
  Dziadostfo. Profes sorry bez matury. maja tego u siebie pelno.
 • ~scientysci i bajkopisarze oderwani od rzeczywistosci
  (2018-03-18 15:10)
  kaza dzieciom jesc szczaw, i szukac mirabelek, a sami zamawiaja w drogich restaurachjach osmiorniczk na koszt panstwai, smieja sie, ze tylko glupi pracuje za 6 000 zl,a ze tylko na prowincji mozna wyzyc za 10 000 zl.
 • ~nieważne
  (2018-03-18 15:40)
  Gdy skrajnie lewicowa anarchistyczna młodzież, tzw. "Autonome" pod Bramą Brandenburską obrzuciła Helmuta Kohla jajkami, to Polska Agencja Prasowa "pap" i za nią wszystkie przekaziory w Polsce poinformowały, że była to młodzież "skrajnie prawicowa". Ludzie w Polsce w tą głupotę bezmyślnie uwierzyli, a przecież wystarczyło zajrzeć do Wikipedii, co to jest autonomizm.
 • ~Akasza
  (2018-03-19 10:20)
  Skąd wybierzecie takich profesorów relatywistów, co po prostu bredzą?
 • ~Mini Strand
  (2018-03-19 11:13)
  Konserwatywna anarchia! WOOOW! :-D))) Tego jeszcze nie grali !
 • ~Sąsiad
  (2018-03-19 12:04)
  Wypowiedzi czeskiego profesora,wzbudzają u przeciętnego człowieka ,skręt kiszek i ból głowy.Jego dywagacje,są dowodem że ten człowiek utracił kontakt z rzeczywistością ,a z ekonomia już bardzo dawno.Żal mie Czechów.
 • ~gaga1
  (2018-03-19 14:31)
  Ludzie!!! Poczytajcie sobie najperw co to jest ANARCHIA a dopiero potem piszcie!!! Czyz polskie spoleczenstwo na tyle oglupialo ze nie potrafi czytac?????
 • ~srodek na popularnosc
  (2018-03-20 10:12)
  To takie bredzenie , zeby byc atrakcyjnym.
 • ~Bocieq
  (2018-03-23 03:05)
  Czy ten agitacyjny bełkot ma wzbudzić w czytelnikach chęć głosowania na skrajną lewicę (Partia Razem) podczas wyborów samorządowych?
 • ~Polski Anarchista
  (2019-01-13 15:21)
  Ale ten profesor to wie co powiedział ojciec anarchizmu Pierre-Joseph Proudhon? ,,Własność jest kradzieżą!" Ten profesor to jakiś człowiek oderwany od rzeczywistości, anarchia zawsze miała charalter antykapitalistyczny i kolektywistyczny, nawet tacy indywidualiśści jak Stirner odrzucali kapitalizm. Ten cały ,,anarcho"-kapitalizm to jakiś ahistoryczny nurt, który powstał w drugiej połowie XX wieku, nie ma żadnych sukcesów i istnieje tylko na papierze, a anarchokomunizm sprawdzał się wiele razy czy to na stepach Ukrainy czy w miastach i wsiach Katalonii - działał! Anarchia z definicji jest komunistyczna i antykapitalistyczna!