Mateusz Morawiecki: Jesteśmy siódmym co do wysokości długu zagranicznego dłużnikiem świata

| Aktualizacja:

Zadłużenie Polski powoduje, że znaczna część dochodu wypracowanego przez polskich przedsiębiorców jest transferowana za granicę - mówił w Łodzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem korzystną zmianę da wprowadzenie zasady "więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce".

wróć do artykułu
  • ~Paranoja polityków
    (2016-07-15 16:03)
    A PiS pracowicie to zadłużenie zwiększa sprzedając zachodnim bankom i funduszom obligacje za ciężkie miliardy. Tylko w tym roku będzie to kilkadziesiąt miliardów. W dodatku na dużo wyższy procent niż dwa lata temu. Jakoś żadna polska partia nie myśli o tym, aby przestać nas zadłużać. Za to mają od groma pomysłów, na co jeszcze wydawać pieniądze, których nie ma. A potem płaczą, że jesteśmy zadłużeni i to jeszcze za granicą.
  • ~alik kot prezesa
    (2016-07-15 16:50)
    Panie Morawiecki a wy na bachory z programu PiS lekka raczka pożyczyliście w bankach komercyjnych 10 miliardów złotych. Pani premier lekka PiSesmanską rączka wydała na swoje szaleństw 30 mln zł z funduszu kancelarii premiera. Ośmiorniczki z PO to przy was betka.
  • ~inżynier
    (2016-07-15 16:50)
    Morawiecki mówi o "odbudowie" polskiej gospodarki. Poproszę o konkrety, kiedy to Polska gospodarka rzeczywiście była silna, produkowała i eksportowała liczące się na świecie produkty?
  • ~julka
    (2016-07-15 16:33)
    to po co pozyczaliscie na te 500? chodzilo o kupienie glosow i zapewnienie sobie wladzy? to datego chce mi pan ukrasc kase z OFE? a co z dziedziczeniem z drugiego filaru? skonczymy jak grecja, zloty najsłabszy od lat
  • ~Polonik
    (2016-07-15 16:55)
    Lekką raczką pożyczaja w bankach zachodu i rozdaja a to Rydzykowi a to podwyzki dla swoich posłów a to na szkołe męża pani premier. To sa milionowe kwoty.Złodzie z was lepsze od tych z PO
  • ~kazu
    (2016-07-15 17:15)
    za rok góra dwa tow. Morawiecki wyjdzie Szydło z worka obietnic i będzie wielkie pierdut w finansach publicznych. Dalej rozdawajcie pieniądze by trwać przy korycie a rozpierducha murowana...
  • ~abc de
    (2016-07-15 17:15)
    W ostatnich latach wiekszosc panstw Europejskich zaciagnelo ogromne dlugi; Problemem nie jest wielkosc dlugu a mozliwosc splaty. Niemcy spia spokojnie bo maja wlasny przemys itd ,Polacy po lewym opyleniu wiekszosci majatu narodowego sa zdani na laske i nielaske nowych wlascicieli - i to jest zbrodnia PO
  • ~trotyl
    (2016-07-15 20:41)
    A WIECIE KTO TO ZADLUZYL POLSKE TO SLONECZKO PERU DONALD TUSK WRAZ Z WINCENTYM ROSTOWSKIM A TERAZ TO SLONECZKO ROZWALILO EUROPE ZE MULZUMANIE SPACERUJA PO EUROPIE A DONALD WALA WALI ZE NIC SIE NIE STALO I TO NIE ON A INNI WINNI STYL DEBILA I IDIOTY
  • ~mila
    (2016-07-15 17:04)
    Morawiecki juz sie gubi w tym swoim dlugu byl kredyt nie bylo kredytu strach bierze co sie wydarzy dalej w tej Polsce za pis
  • ~Wincent
    (2016-07-15 16:18)
    Za PO Polska była 10- siąta.
  • ~not only
    (2016-07-15 16:43)
    dla wszystkich pisowców, czy jak kto woli "pisiarzy", zostanie, niebawem, ustanowiony tzw. "kaczkopodatek" w wysokości do 70% dochodów. "Pisiarzem", ma się rozumieć, jest ten, który głosował na pis.Co czasownik pis, oznacza w języku Szekspira, nie będę tu opisywał, skupię się na tymże "kaczkopodatku". Tenże, nie będzie dotyczył takich jak ja, czyli zwolenników Korwina. Ale lemingi, zostaną, chcą czy nie, objęci owym "kaczkopodatkiem". Najpierw , jako lemingi, nabrali kredytów we frankach, a teraz jako pisiarze, chcą, aby ich z tych kredytów, wyratowywać!! Na ten cel, między innymi, ma iść owy "kaczkopodatek", ale nie tylko.
  • ~jajacek
    (2016-07-15 19:41)
    Urządzi nas ten iluzjonista i wizjoner. To nie prof. Belka.
  • ~Blazen z zoliborza
    (2016-07-15 17:54)
    A ten dalej pisze elaboraty ! Panie wez sie pan do roboty Wypracowania zostaw pn uczniom
  • ~ect...
    (2016-07-15 18:18)
    A jak się ma Deutsche Bank jeden z największych na świecie? NIE WIECIE? To napiszę, Deutsche Bank jako jeden z największych banków świata, ma największe długi i problemy finansowe od 30 lat. Międzynarodowy fundusz walutowy nazwał ten bank NAJBARDZIEJ RYZYKOWNĄ INSTYTUCJĄ ŚWIATA. 6.8 mld. euro strat!!! Już niewiele brakuje do bankructwa, które pociągnie na dno za sobą, całe Niemcy i ich gospodarkę, również z powodu Brexit. Coś ostatnio cisza o A.Merkel w mediach....przypadek???
  • ~,,,,,,,
    (2016-07-15 19:04)
    Jesteście i nie w p i e r d a l a j się na siłe do mojego portfela bo zaczne wyliczać przed ławą sędziowską komu zapłaciłem z urzędu ministra sprawiedliwości i co nakradł za jego zgodą .........bo nie za to płaciłem towarzystwu adoracji u bolka.....
  • ~vovo
    (2016-07-16 02:03)
    Partia Tuska i Komoruska chciala zadluzyc rodakow do konca swiata i jeszcze jeden dzien dluzej,dlatego ci panowie dostali w latach 80 tych PO 80 tys M zach!?
  • ~gomółka
    (2016-07-16 03:38)
    no kaczor wykopuj ten bilion i wyprować polskę na ścieżkę szybkiego rozwoju.pamietaj tylko żeby produkować wyroby na które będą chętni nabywcy.jeżely tego nie zrobisz wyjdziesz na animalnego oszusta.
  • ~Obserwator
    (2016-07-16 11:36)
    W tej kwestii Morawiecki ma niestety rację. Od kilku lat pisałem w postach o tragicznym i irracjonalnym zadłużaniu się Polski . Jednak ślepy, tępy, i egoistyczny pęd polityków do traktowania tego zjawiska jak narzędzia do budowania w oczach wyborców fałszywego obrazu "rozwijającej się Polski" był nie do zahamowania. Głosy rozsądku i "trzeźwych analiz ekonomicznych" były traktowane jak malkontenctwo. Podobnie jak głosy niektórych ekonomistów ostrzegające, by nie zadłużać sie w frankach w latach 2006-2008. Pytanie tylko jak teraz z tego wyjść i jak pogodzić tak stan rzeczy z kolejnymi chorymi pomysłami malwersowania publicznych pieniędzy niektórych osobistości PiSu. P.S. Panu Prezydentowi przypominam , ze nadal mamy asymetrię w obciążaniu podatkami między posłami a pozostałymi obywatelami. Poseł ma kwotę zwolnioną od podatku na poziomie ok. 27 tys, ja jako obywatel prowadzący działalność i pozostali moi rodacy mamy 3 tys w skali roku i tak jest już od 2008 . Gdzie jest solidarność w ponoszeniu tych samych obciążeń, na którą sie tak powołuje rząd ? Nie oczekuję spełnienia chorej obietnicy Pana prezydenta z okresu kampanii wyborczej ( 8 tyś zł kwoty wolnej od podatku ;-) ) tylko obniżenia tej kwoty wolnej wszystkim posłom i nie tylko .
  • ~mbo
    (2016-07-16 06:24)
    A Prezes i tak nadal wierzy w socjalizm. Kiedy droga Grecja panie ministrze?
  • ~wredny
    (2016-07-17 02:25)
    Za PO Polska była 10? Tylko mi odpowiedz na pytanie ta 10 do kogo należy Rosji czy Niemiec. Bo na pewno nie było polskiego kierownictwa, chyba że pachołki.

Może zainteresować Cię też: