Banki dla Polaków, czyli repolonizacja na sztandarach. Ale nie ma komu jej wykonać

| Aktualizacja:

Po raz kolejny wracamy do pomysłu repolonizacji banków. I znów szukamy odpowiedzi na te same pytania: Po co? Jak? Kto za to zapłaci? Chętnych do wykładania pieniędzy na odkupywanie banków z rąk inwestorów strategicznych zbyt wielu nie ma. Dwaj pewniacy to PZU i PKO BP, ale ich zasoby są ograniczone. Inne państwowe firmy? Wątpliwe. Firmy prywatne? Tym bardziej.

wróć do artykułu
  • ~Mariusz W.
    (2015-07-18 16:40)
    Było nie wyprzedawać za grosze państwowych banków. Przypomnijmy, które banki (przynajmniej częściowo) był polskimi bankami, a które sprzedano. Czasami widać po resztkach polskich nazw.

    1. Bank BPH (dawniej: Powszechny Bank Kredytowy w Warszawie i Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie)
    2. ING Bank Śląski (dawniej: Bank Śląski w Katowicach)
    3. Bank Pekao (dawniej: Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie, Bank Depozytowo-Kredytowy w Lublinie, Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi i Polska Kasa Opieki)
    4. Bank Zachodni WBK (dawniej: Wielkopolski Bank Kredytowy w Poznaniu, Bank Zachodni we Wrocławiu i Polski Bank Inwestycyjny)
    5. mBank (dawniej: Polski Bank Rozwoju i Bank Rozwoju Eksportu)
    6. Bank Handlowy w Warszawie
    7. Bank Millenium (dawniej: Bank Gdański i częściowo państwowy Bank Inicjatyw Gospodarczych)
    8. Bank BGŻ BNP Paribas (dawniej: Polski Bank Rolny - Bank Gospodarki Żywnościowej)
    9. DNB Bank Polska (dawniej częściowo państwowy Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych)
  • ~Czes
    (2015-07-18 17:28)
    Zastanawiają się , jak przelać właścicielom wielokrotność wartości banków. Stańcie do konkurencji i wygryźcie je. Lub założcie nowe,
  • ~rychu
    (2015-07-18 17:43)
    nalezy pamietac ze, szczegolnie w bankowosci, jakiekolwiek kumulacje, czy monopolizacje koncza sie tragedia, za ktora placa klienci !!! koszmarem skonczy sie laczenie dzialanosci ubezpieczeniowej z bankowoscia !!! i bardzo wysoka cene zaplaca za to klienci, znaczy Polacy !!! Jarek ze swoja sfora psow lancuchowych robi wode z muzgu ludziom, ktorzy nie maja pojecia, 95% populacji, o co chodzi !!! pieprzenie ze jak beda polskie i panstwowe, to bedzie lepiej, to bydlacka, skrajnie populistyczna sciema !!! Jareczek widzi ze pieniadze ze SKOK-ow koncza sie i szuka nowego "zrodelka" !!! Jarek i jego bydlacka sekta to wielka, anty-polska zadyma !!!
  • ~Ramulomus
    (2015-07-18 18:36)
    Chore pomysły, polskie instytucje finansowe niestety nie dorastają do pięt zagranicznym. W zakresie technologii, strategii, produktów, traktowania pracowników, obsługi, podejścia do klienta.
    Spróbujcie, jako przedsiębiorca przy ratingu poniżej D, wziąć kredyt w polskim banku (nie pisze o spółdzielczych), życzę szczęścia i powodzenia.
    Wciskanie kitów o szybkiej ścieżce, ze względu na centralę decyzyjną w Polsce działa chyba na tych tylko, którzy o konkurencji nie słyszeli. Od kontaktu z klientem do ostatecznej decyzji upływa tyle czasu, że człowiek zapomina po co mu były te pieniądze. A najgorsze jest, że decyzja po takim czasie może być negatywna. Zostajesz na lodzie, jesli nie negocjowałeś jednocześnie z innymi, własnie tymi zagranicznymi, które na ogół działaj zdecydowanie lepiej.
  • ~skarbonka
    (2015-07-18 19:12)
    ryży wykupi akcje banków działających w polsce!! może nie będą w pełni polskie, ale będą ryże.
  • ~nexton
    (2015-07-18 20:01)
    Polonizacja banków. Co to ma dać? Satysfakcję? Przyjemność? Przecież tu chodzi o pieniądze. Ten bank jest lepszy, który - w warunkach konkurencji - lepiej zarabia i płaci większe podatki na potrzeby społeczne. Jest bardziej przydatny dla narodu. Bank swojski, jeśli słabszy, płaci mniejsze podatki do budżetu, więc ze społecznego, narodowego punktu widzenia, jest mniej przydatny.
  • ~Kolo
    (2015-07-18 21:57)
    Kolejny kretyński temat zastępczy żenada teraz chcą polskich banków ciekawe jaki przekręt teraz się za tym kryje ps o 25 lat za późno teraz tylko szkód narobią więc jak chcą kupować to niech założą i stworzą coś dobrego od nowa a nie gmerac w czymś co dobrze prosperuje.
  • ~qaduq
    (2015-07-18 21:58)
    To kolejna próba wyprowadzenia pieniędzy z PZU i zapewnienia intratnej posady za grzeczność. Tylko głupiec uwierzy, Ze Alior Bank, czy Raiffeisenbank potrzebują polskich menedżerów, bo same nie dają sobie rady na polskim rynku. To nasze geniusze mają uczyć bankowości doświadczonych fachowców, prowadzących interesy na światową skalę? Pilnować ubezpieczeń, a jeżeli zyski parzą w kieszeń to obniżyć składki na ubezpieczenia i rozszerzyć ofertę dla rolników za niszczone zbiory i powodzie , zagrożonych utratą pracy i innych czekających na deszcz pieniędzy. Obrzydliwe jest przy tym mieszanie interesu z obłudnym łżepatriotyzmem. Jeśli prezes o pięknym nazwisku chce nas ograć w klasycznym stylu, który dokonało Eureco, to niech zwija manatki i robi to na własny koszt. Ohne mich!
  • ~Antyzwolennik
    (2015-07-18 23:42)
    Banki dla Polaków. Ziemia dla ziemniaków. Jak znajdą się klienci to banki z kapitałem zagranicznym będą dalej istniały. Niestety tak samo jak dzisiaj polscy kierowcy tankują na ruskich stacjach lukoil pomimo zbrodni na Ukrainie.
  • ~Brima
    (2015-07-19 10:43)
    Bardzo słaba analiza możliwości kapitałowych PZU i PKO BP. Tak samo nie pokuszono się w artykule o analizę obecnego stanu finansowego Getin Banku czy Raiffeisen Banku czy Alior Banku - te banki nie mają szans na rozwój ale nawet na przetrwanie głównie z powodu bardzo niskich depozytów (brak zaufania klientów do tych banków), niskich stóp procentowych i wysokiego portfela kredytowego szczególnie wobec firm, głównie MSP. Czy autor zdaje sobie sprawę na czym oparte jest finansowanie aktywów RaiffeisenPolbank albo Getinu? Proszę sobie wyobrazić, że PZU i PKO BP wykłada na te marne aktywa środki a za kilka lat trzeba będzie to coś co powstanie ratować kolejnymi dokapitalizowaniami. Proszę pamiętać, że jak się kupuje np. Raiffeisen Polbank czy Millenium to ich zagraniczni właściciele oczekują nie tylko aby nabywca zapłacił wartość rynkową, ale także aby przejął kredyty, które finansują te banki a tego niestety nie jest w stanie przejąć ani PKO BP ani PZU. Zatem teza dr Szewczaka jednak się broni a autor przegrał.
  • ~wiesiek098
    (2015-07-19 11:04)
    Największym orędownikiem repolonizacji banków jest PIS.Generalnie chodzi im o podatki,które wypływają za granicę.Tylko nie wiadomo jak działałyby wówczas gdyby były Polskie.Najlepiej by były państwowe jak za PRL-u.Takie myśli to mnie przerażają.
    PIS ma swoje skoki.Dlatego nie wyobrażam sobie,gdyby tak więcej partii miało swoje banki...
  • ~gmp
    (2015-07-19 11:38)
    pis to tragedia dla Polski
  • ~Andrzej213
    (2015-07-19 12:49)
    PO i PSL nie reprezentuje interesów polaków tylko swoje, kraj ich nie interesuje i Polacy, czekają kiedy znowu polaków zrobią w konia w bankach na miliardy i doprowadzą do nędzy następnych śmiałków biorących kredyty w innej walucie.
    Przy budowach tras szybkiego ruchu i lepszych polscy przedsiębiorcy zamiast zarobić polikwidowali firmy, zostali nieliczni.
    Bank to podstawa zarobkowania ,my mamy stosunek 80% zagranicznych banków no i 20% polskich banków w Polsce , czyli największe profity w naszym kraju zbiera kapitał zagraniczny , fajnie panowie z PO i PSL. Bieda polaka was cieszy, co a za pracą dobrze płatna to tylko wyjazd z kraju, takie perspektywy maja nasze dzieci i wnuki.
    Dziadostwo zarządzania krajem do potęgi, demokracji za grosz.
  • ~polon
    (2015-07-25 13:40)
    A Ministerstwo Skarbu Panstwa to od czego jest??? Poganski kraj pogańskie obyczaje.
  • ~Ty
    (2015-07-25 15:21)
    Repolonizacja banków może się udać się jedynie dzięki determinacji narodu. Jak najwięcej firm i Polaków powinno przenieść konta do polskich banków oraz brać w nich kredyty.
  • ~kto
    (2015-07-25 19:25)
    Repolonizacja banków, no fajnie bardzo to chwytliwe ale te banki maja mnóstwo toksycznych kredytów udzielonych we frankach, więc kto ma w "repolonizacji" największy interes ???
  • ~kto
    (2015-07-25 23:19)
    Repolonizacja banków, no fajnie bardzo to chwytliwe ale te banki maja mnóstwo toksycznych kredytów udzielonych we frankach, więc kto ma w "repolonizacji" największy interes ???
  • ~franek
    (2015-07-25 23:26)
    Repolonizacja banków, no fajnie bardzo to chwytliwe ale te banki maja mnóstwo toksycznych kredytów udzielonych we frankach, więc kto ma w "repolonizacji" największy interes ?

Może zainteresować Cię też: