"Trzynastka", emerytury, odprawy... Ile naprawdę kosztuje węgiel?

| Aktualizacja:

Kopalnie nie muszą być workiem bez dna – przekonują eksperci. Tymczasem fala protestów górniczych wzbiera.

wróć do artykułu
  • ~górnik
    (2016-02-24 08:33)
    Górnik jest ten co fedruje węgiel a sekretarka czy prezes jacy oni górnicy, związki zawodowe wywalić za bramę niech się utrzymują z własnych składek , po co RN skoro właścicielem jest skarb państwa , posadki dla kolesiów ?
  • ~burak
    (2014-10-02 15:01)
    Kopalnie zadłużaja celowo potem ktoś kupi za darmo.Wydobycie 300zł węgiel na składzie 850zł więc kto zarabia a kto traci?
  • ~Bodzio
    (2014-10-01 22:27)
    Oddać kopalnie górnikom.
  • ~POirytowany
    (2014-10-01 17:05)
    Górnikom,hutnikom , spawaczom 13 i 14 ,deputat węglowy i inne dodatki należą się jak psu buda. Nierobom ze spółek Skarbu Państwa,bardzo wielu POlitykom,sędziom i prokuratorom należy obniżyć uposażenia . Jak im sie nie POdoba to niech spier...ją do Mongolii lub Hin.Ja mam ,miałem i będę miał szacunek do ludzi uczciwych i ciężko pracujących ,a nie do kasty bezkarnych kauzyperdów i POlityków ,którzy umieją jedynie wyciągać pieniądze z budżetu dla siebie swoich rodzin i znajomków ! PRL bis czyli III RP.
  • ~Ubek filozof chłopski
    (2014-10-01 16:54)
    Akcyzy i podatki zbójeckie,żeby sfinansować górnicze przywileje!
  • ~BAJ
    (2014-10-01 16:24)
    a ile na tonę węgla państwo nałożyło zbójeckiej akcyzy i innych podatków
  • ~OBYWATEL
    (2014-10-01 16:07)
    nie jestem górnikiem , ale wiem jedno nie chciałbym pracować na przodku i myślę że im się to należy , pytanie moje jest takie, jaki procent wszystkich pensji w tym gangu spółek kopalnianych i masy rodzinnych urzędasów należy do tych faktycznie pracujących na dole. Myślę że 35% to pensje górników,a reszta to tych psedo górników,to JEST TAK JAK w ZUS-ie,KRUS-ie i innych urzędach tzw.specjalnej troski
  • ~Rychu
    (2014-10-01 13:42)
    Za rządów komunistycznych a szczególnie za Gierka, górnictwo obrastało w przywileje, z tego wzięły się trzynastki, czternastki, specjalne sklepy dla górników. domy wczasowe, sanatoria, budownictwo zakładowe itd. oraz poczucie ważności tej branzy. Przyczyna była bardzo prosta. Eksport węgla dostarczał Polsce dewizy. Newymienialnośc złotówki na prawdziwe waluty dodatkowo sprzyjała takiej gospodarce.
    W pozostałych dziedzinach gospodarki eksport był minimalny, bo produkty były niskiej jakości i do tego przsestarzałe technologicznie.
    Po wprowadzeniu wymienialności złotówki i urealnieniu kosztów wydobycia węgla, powiększonych o ww. przywileje okazało śię, że "król jest nagi". Dotyczyło to również wielu innych dziedzin gospodarki, co spowodowało zwolnienia pracowników i zamknięcie wielu tzw. sztandarowych zakładów jak FSC w Starachowicach, FSO, stocznie i wielu innych. W wielu zakładach podjęto działania na rzecz prowadzenia produkcji w nowych i finansowo przejrzystych warukach na zasadzie konkurencji, powiększonej po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wiele zakładów pracy odnalazło się w tych nowych warunkach. Również powstało wiele nowych zakładów, niektóre na majątku upadłych zakładów. Są rentowne i prowadzą z sukcesem eksport.
    Jedną z najważniejszych zmian była zmiana mentelności pracowników i zmiana kadry zarządzającej.

    Pozostało górnictwo, po staremu zarządzane, które już nie dostarcza Polsce dewiz, jest nieopłacalne, koszty produkcji przewyższają zysk a na światowym rynku można kupić tańszy węgiel. Pozostało tylko poczucie ważności i świadomość, że się należy, bo jak nie to "my pokażemy".
    I pod Semem znów pokazują, że się im należy.
    Panowie górnicy, nie marnujcie energii zrodzonej ze staczania się. Wasze hasło to złudzenia za które, ktoś inny, czyli my mamy zapłacić. My nie chcemy być kozłem ofiarnym, którego chcecie doić.
  • ~iga
    (2014-10-01 13:40)
    Mąż jest górnikiem i nie narzeka na pensję. Teraz bierzemy kredyt w getin banku, budujemy dom i każda 13 bardzo nam w tym pomoże
  • ~P.O-cFelony
    (2014-10-01 13:32)
    FURDA trzynastki !!!

    a ile nas kosztują odprawy po 510.000 zł "na Łebka"...
    i multum innych PRZEWAŁEK PLATFORMY które,
    nie ujrzały światła dziennego ???
  • ~emer
    (2014-10-01 12:54)
    Nie górnik fedrujący na przodku generuje koszty, nie jego pensja i przywileje. Koszty tworzy cała banda pasibrzuchów podwieszona pod kopalnie z pensjami po kilkadziesiąt tysięci miesięcznie i więcej, cała urzędnicza sitwa i spółki córki z nieprawego łoża żerujące na górnicywie.
  • ~kurkuma
    (2014-10-01 12:40)
    Chciałem nieśmiało zaznaczyć, że przywileje nie spadły z nieba, tylko była widać taka p otrzeba , aby znaleźć jeleni do wykonywania roboty do której nie było chętnych, czy to z powodu dużego ryzyka, czy uciążliwości. Wiele z tych przywilejów ma długi rodowód, bo jeszcze sprzed II wojny światowej.
    Ja bym się zapytał jakie ci eksperci różnej maści mają sumaryczne uposażenia i jaki jest efekt ich radosnej twórczości oraz jak to się ma do zapłaty jaką otrzymuje krytykowany przysłowiowy ryl (górnik) czy służby mundurowe - wszyscy chcieliby zarabiać, ale bez nadstawiania własnej dupy.
    Inną sprawą jest to, czy w górnictwie, ale nie tylko, rządzi dobrze pojęta ekonomia, bo ja mam co do tego wątpliwości.
    Przykład - nowa kopalnia Morcinek, która wydobywała bardzo dobry węgiel koksujący, ale zamknięta i zrównana z ziemią z powodu nierentowności. Nierentowność spowodowana czym, a no tym, że jeszcze nie osiągnęła pełnej zdolności produkcyjnej i kredytami na jej budowę. I teraz pytanie dla tych ekspertów, czy zamykając tą kopalnię i równając ją z ziemią zostały odzyskane pieniądze na jej budowę, na pewno nie, a trzeba było jeszcze ich wiele wywalić na jej likwidację. Czy nie lepiej było kredyty umorzyć (one i tak zostały pod ziemią), a kopalnia byłaby rentowna? Z tego co wiem, Czesi chcieli tą kopalnię przejąć im prawdopodobnie by się to opłaciło, tak jak z kopalnią Silesiai.
    P
  • ~macgregor
    (2014-10-01 12:36)
    Dlaczego Polacy kupują węgiel z Rosji? Bo tańszy. Dlaczego górnicy kupują w Tesco, Auchan czy w innym Realu a nie w sklepie u pana Kazia? Bo taniej. Rosyjski gorszy, w Biedronkach też było gorsze i co, do Biedronki bo taniej. Panowie górnicy, jak Was nie obchodzi los Kazika z Sosnowca tak Mikołaja z Podlasia górnik nie obchodzi. Niech polski węgiel będzie tańszy to rosyjskiego nikt nie ruszy. Ważna jest cena. Gdyby liczył się patriotyzm to na Śląsku i w Zagłębiu żaden zagraniczny market nie zarobiłby ani złotówki. Duże pieniądze (nie przywileje) dla tych co na przodku, nie dla tych co w fotelach. A związki zawodowe na Korfantego nie w kopalni.
  • ~alfons xv
    (2014-10-01 12:18)
    Pokażcie lenie ,,ze wydobywacie rocznie 200 milionów ton węgla , i dopiero wtedy możecie stawiiać żądania . A wy nieroby z zapasionymi brzuchami od piwska ile surowca wydobywacie ?
  • ~alfons xv
    (2014-10-01 12:10)
    Sprzedać kopalnie GAZPROMOWI , i po kłopotach z tą leniwą bandą śląską . Prywatyzacja kopalń to jedyne słuszne wyjście .
  • ~alfons xv
    (2014-10-01 11:55)
    Kiedy wreszcie niewidzialna ręka rynku przy pomocy pałek policji zagoni tych leniuchów do fedrowania przodków w sztolniach kopalń .?
  • ~rok2014
    (2014-10-01 11:37)
    i znowu jest data 2005rok to by znaczylo ze jest to problem PIS a nie innych dowodcow strategicznych POlski i juz omija sie problem PO a do wyborow tuz tuz j juz mamy paniom CIOPAC
  • ~a5
    (2014-10-01 11:31)
    TYLKO GOSPODARKA WOLNORYNKOWA-WĘGIEL PO 300 ZŁ.
  • ~analityk
    (2014-10-01 11:30)
    Der Dziennik znowu konfliktuje i mija się z prawdą. Dlaczego nie pisze o mafii śląskiej., złodziejstwie nawet na najwyższych stanowiskach, marnotrawstwie zarządzających, stworzeniu mnóstwa świetnie płatnych etatów dla kolesi. ITP!!!
  • ~heliot
    (2014-10-01 11:18)
    Dlaczego tylko o górniczych dodatkach mówicie, a wojskowi ,a wszyscy mundurowi, a urzędnicy, a kolejarze,czy oni mają prawo do 13-tek,czternastek,różnych dopłat,ekwiwalentów a to za mieszkanie,a to umundurowanie ,a ile nas kosztuje przerośnięta administracja,a premie,a odprawy, a zarobki i odprawy w spółkach skarbu państwa???