Polskie elektrownie na węgiel z Rosji? Ekolodzy ostrzegają

Z analiz kancelarii premiera wynika, że nasza energetyka będzie oparta w 60–80 proc. na węglu nawet po 2050 r. Jednak nowe bloki w czarnej technologii uzależnią Polskę od zagranicznego paliwa – ostrzegają ekolodzy

wróć do artykułu
 • ~Wydziedziczony
  (2013-07-29 07:32)
  Rząd do dymisji!
 • ~m-53
  (2013-07-29 10:11)
  A węgiel brunatny jakoś pominięto w tych rozważaniach
 • ~ocenzurowany ślązak
  (2013-07-30 09:44)
  W Polsce zamyka sie kopalnie, bo niby nierentowne, Czesi je kupują i eksploatują bo sie opłaca. Tak zniszczono kop. Moszczenica, Kaczyce, ZMP-Świerklany, !-Maja, o Żorach już nie wspominając. Zamiast rozwijać je, udostępniać nowe pokłady, niszczono wszystko na siłę zalewając wodą, pyłem dymnicowym i powodując sztuczne zawały. Miało być eksploatowane pole Gołkowice; były już daleko posuniete prace do jego uruchomienia i co? Zniszczono wszystko, zdewastowano, a nawet szyb który był budowany przez ponad 10 lat, uzbrojony obłożono materiałem wybuchowym i rozwalono. Tak wygląda polska gospodarka, wołająca o pomste do nieba. POLAK POtrafi - dużo mówić a mało czynić. Sensownie czynić. Na węglu stoimy, a ruski będziemy kupować, zaś polakom zafundujemy zasiłek dla bezrobotnych.
 • ~qaqaqaqaqaqaqaq
  (2013-07-30 08:00)
  mocodawcy i spadkobiercy Blidy
  r z ą d z ą -

  kopalnie nierentowne a węgiel jako towar luksusowy i bardzo drogi na r a t y

  to trzeba sztucznie wygenerować zapory (że niby bezpieczeństwo energetyczne)

  a jeszcze to stwierdzenie: "lecz co najmniej 40 mln ton węgla koniecznych do ich działania trzeba będzie importować, np. z Rosji "
  POSTRASZYĆ MOTŁOCH RUSKIMI i róbta co chceta
 • ~węgiel
  (2013-07-29 20:39)
  Wiadomo kto to mówi --były geolog kraju.Już wszystko wiadomo.Ciekawe dla kogo On teraz pracuje .Zapewne nie dla Polski.
 • ~OMEN
  (2013-07-29 20:21)
  Taa... Czyżby Pawlak, trzy lata temu "wynegocjowal" w Moskwie nie tylko uzależnienie Polski od ruskiego gazu do roku 2023 , ale także uzależnienie Polski od ruskiego węgla PO za rok 2050?
 • ~fly
  (2013-07-29 18:49)
  Ja mam kilka wątpliwości:
  1. Czy eksperci rządowi ukończyli liceum z maturą z matematyki?
  2. Czy rząd wie po co jest energetyka, bo premier zajmuje się służbami, Jak Kaczyński?
  3. Tak naprawdę nie ma się co matwić, kupujemy najdroższy gaz, węgiel jest tańszy z Rosji, to i energię kupimy z Kaliningradu.
  A sejm i niby rząd będzie obradował, czy in vitro i związki partnerskie poprze episkopat. Nie poprze. I to jest problem rządu. I nie zawracajcie im głowy energetyką.
 • ~vh
  (2013-07-29 18:12)
  Panie Wilczynski, czy chce pan powiedziec ze energia onawialana nie powoduje zniszczen? a prosze mi powiedziec jak z paisku bedacego dwitlenkiem krzemu chce pan usyzkac krzem juz niech bedzie polikrytstaliczny o czystosci 99.999% by zamienic go w ogniwa sloneczne? prosze mi powiedziec jak oddzielic od kwarcu tlen a potem oczyscic krzem do wspomnanej czystosci.

  albo elektrownie wiatrowe, prosze mi powiedziec jak wyglada proces produkcji zywic uzywanych do produkcji generatorow a co z dystrybucja (infrastruktura) bo wiadomo ze najwieksze obecnie dostepne generatory wiatrowe to moc ok 1% typowego bloku energetycznego wiec potrzeba ok 100 wiatrakow by zastapic jedna elektrwnie.

  i prosze mi jeszcze powiedziec jak produkowac prad w nocy albo w bezwietrzne dni - lub jak bezpiecznie go skladowac tak by nie bylo zagrozen dla ludzi i srodowiska?
 • ~gilotyna
  (2013-07-29 13:40)
  Kolejny artykuł lobbingowy.
  Od...pie...do...lcie się od węgla ."
  Baraństwa na usługach OBCYCH coraz więcej.
  Po wyborach zajmiemy się wami .!
 • ~lagro
  (2013-07-29 12:22)
  Elektrownie a pozyskujące energie ze spalaniu węglą można bez trudu przystosować na spalanie gazu ziemnego
 • ~Goscioo
  (2013-07-29 10:48)
  Polska ma wegiel to raz, a dwa - co ma wspólnego "ekologia" z dostawami węgla? Zresztą panowie "ekolodzy" narobili juz tyle szkód w Polsce i na świecie, że ich "opinie" mam głeboko w d...pie.
 • ~EMERYT HK
  (2013-07-29 08:47)
  Coś mi się przypomniało. Szerokotorowa linja hutniczo-siarkowa, popularna LHS, przwoziła do nas, na Hutę Katowice, rudę żeleza i pelet z Krzywrgo Rogu zabierając powrotną trasą cały składem około 100 wagonów, , dziwne, że prawie zawsze w nocy, WĘGIELze Śląskich kopalni. No to teraz bądą nam ruskie odprzedawać po 'dostępnych cenach' na abarotno. I się wyrówna. Jak tosię 'godało'? "My radzieckim budujemy statki, a ONI w zamian za to zabierają od nas węgiel" No i wsio charaszo i atliczno!
 • ~m.gawka
  (2013-08-04 10:03)
  Siłownia wiatrowa o mocy powyżej 2 MW jest w przeliczeniu na jednostkę produkcji energii zbliżona do elektrowni atomowych. Koszty paliwa nie występują. Obsługa jest na poziomie 5% wymaganej w elektrowni atomowych. Potencjał mocy do zainstalowani w polskim morskim obszarze gospodarczym wynosi 8-12 GW. Czas realizacji inwestycji w firmach krajowych wynosi przeciętnie poniżej 1 roku. Problemem jest słaba infrastruktura energetyczna wybrzeża oraz niewystarczająca moc elektrowni szczytowo pompowych w systemie. Technologia mieszania H2 z elektrolizy z gazem ziemnym w rurociągach jest na etapie prac badawczych. Równolegle z budową farm wiatrowych, trzeba budować elektrownie gazowe, jako elektrownie szczytowe.
  Gaz łupkowy będzie niebawem eksploatowany z lokalnych zasobów, więc trzeba go sensownie zagospodarować. Elektroenergetyka jest najkorzystniejszym odbiorcą gazu.
  Inwestowanie w energetykę węglową jest sprzeczne z polską racją stanu w kontekście wieloletnich uregulowań UE.
  Wytwarzanie energii za pomocą fotowoltaiki jest relatywnie drogie, lecz związanie jej prawem budowlanym z realizowanymi obiektami (budynki, ekrany akustyczne itp) lub dedykowane farmy na terenach poddawanych rekultywacji, pozwoli na szybkie obniżenie nakładów inwestycyjnych. Wskaźnikowy koszt inwestycyjny 1 MW(p) wynosi 0,6 mln EU. Trwałość instalacji ok. 25-40 lat. Obsługa na poziomie 1% elektrowni atomowej. Związanie tych inwestycji z funduszami emerytalnymi, pozwala na sensowne skierowanie strumienia kapitału inwestycyjnego na długoletnią produkcję energii elektrycznej.
  Wypada wysłać ekspertów rządowych na praktykę do Niemiec. W końcu warto uczyć się od najlepszych. Energetyka termojądrowej syntezy przewidywana jest na połowę obecnego wieku. Budowany jest reaktor badawczy ITER, w niedługiej przyszłości powstanie na tej technologii elektrownia DEMO. Może po ponownym przeanalizowaniu możliwości, nie będzie konieczności budowy klasycznej elektrowni jądrowej.
 • ~Be-Ru
  (2013-07-29 08:52)
  I dobrze, bo wreszcie postawiono na solidną energetykę, a nie na "na latawce, dmuchawce i wiatr", które służyły jedynie do wyciągania polskiej i unijnej kasy przez wszelkiej maści cwaniaków polskich i zagranicznych.
 • ~prokrasty
  (2013-07-29 08:38)
  :)... gdy czytam komentarze w stylu "nasz ziemia jest niszczona" albo "grozi jej zagłada" to wtedy jest to zabawne gdyż ziemia na pewno sobie poradzi, w d. ma tak naprawdę czy mieszkamy na niej czy też nie, setki tysięcy lat dawała sobie radę to i teraz sobie da, przecież były gorsze zdarzenia na planecie niż to straszne CO2 itp. tutaj raczej chodzi o nas niż o ziemie:)
 • ~CYNIK
  (2013-07-29 08:36)
  Zatopili polskie kopalnie, aby brać węgiel z RPA. To teraz mają. A Polska na węglu, soli, siarce i miedzi leży. Tylko wydobywać się nie opłani. Kiedyś, za PRL-u i uzależnieniu gospodarki od ZSRR, było takie porzekadło: "Gdyby Polska handlowała piaskiem z Sachary, to przy naszych handlowo-gospodarczych umiejętnościach i koneksjach tak by splajtowała". Teraz to nabrało realnych kształtów.
 • ~lis
  (2013-07-29 08:31)
  ojej rosyja rosyja mac twaja rodnaja ze przy putine tyfusek trzymany jest za J A J A
 • ~Kazik
  (2013-07-29 07:59)
  Ekologia, i tylko ekologia bo niszczymy nasza ziemie w coraz szybszym temie.
  w Kanadzie i Rosji przez ocieplenie ulatnia sie gaz metanowy w coraz szybszym tempie,
  ten gaz jest 20 razy efektywniejszy niz CO2, ocieplenie ziemi bedzie postepowac w coraz szybciej, ekolodzy i naukowcy bija na alarm.
 • ~dfv
  (2013-07-29 07:25)
  Oczyweiście nasz węgiel służy jedynie jako pretekstdo utrzymywania kasty darmozjadów i wypłacania im górniczych przywilejów zwiazkowych i emerytalnych. Tanszy węgiel będziemy sprowadzać z Rosji
 • ~kajakarz
  (2013-07-29 11:28)
  Czyli rząd będzie mógł dofinansować budowe Elektrowni Północ przez Kulczyk Investment