Polskie elektrownie na węgiel z Rosji? Ekolodzy ostrzegają

Z analiz kancelarii premiera wynika, że nasza energetyka będzie oparta w 60–80 proc. na węglu nawet po 2050 r. Jednak nowe bloki w czarnej technologii uzależnią Polskę od zagranicznego paliwa – ostrzegają ekolodzy

wróć do artykułu
 • ~ocenzurowany ślązak
  (2013-07-30 09:44)
  W Polsce zamyka sie kopalnie, bo niby nierentowne, Czesi je kupują i eksploatują bo sie opłaca. Tak zniszczono kop. Moszczenica, Kaczyce, ZMP-Świerklany, !-Maja, o Żorach już nie wspominając. Zamiast rozwijać je, udostępniać nowe pokłady, niszczono wszystko na siłę zalewając wodą, pyłem dymnicowym i powodując sztuczne zawały. Miało być eksploatowane pole Gołkowice; były już daleko posuniete prace do jego uruchomienia i co? Zniszczono wszystko, zdewastowano, a nawet szyb który był budowany przez ponad 10 lat, uzbrojony obłożono materiałem wybuchowym i rozwalono. Tak wygląda polska gospodarka, wołająca o pomste do nieba. POLAK POtrafi - dużo mówić a mało czynić. Sensownie czynić. Na węglu stoimy, a ruski będziemy kupować, zaś polakom zafundujemy zasiłek dla bezrobotnych.
 • ~WANDA
  (2013-07-31 11:58)
  GAZ ROSIJSKI,WEGEL ROSIJSKI--NIE!!! TILKO DREWNO.NAJWECEJ DREWNA JEST W SYBERIJI.MOZEMY KALKULOWAC DO UMOPOMRACZENIJA.BEZ ROSSII UE RZEM Z POLSKOW JEST ZERO BEZ PALOCZKI.NADAREMNE KRZYKI Z PIANA NA USTACH.TAKA JEST RZECZEWISTOSC
 • ~m.gawka
  (2013-08-04 10:03)
  Siłownia wiatrowa o mocy powyżej 2 MW jest w przeliczeniu na jednostkę produkcji energii zbliżona do elektrowni atomowych. Koszty paliwa nie występują. Obsługa jest na poziomie 5% wymaganej w elektrowni atomowych. Potencjał mocy do zainstalowani w polskim morskim obszarze gospodarczym wynosi 8-12 GW. Czas realizacji inwestycji w firmach krajowych wynosi przeciętnie poniżej 1 roku. Problemem jest słaba infrastruktura energetyczna wybrzeża oraz niewystarczająca moc elektrowni szczytowo pompowych w systemie. Technologia mieszania H2 z elektrolizy z gazem ziemnym w rurociągach jest na etapie prac badawczych. Równolegle z budową farm wiatrowych, trzeba budować elektrownie gazowe, jako elektrownie szczytowe.
  Gaz łupkowy będzie niebawem eksploatowany z lokalnych zasobów, więc trzeba go sensownie zagospodarować. Elektroenergetyka jest najkorzystniejszym odbiorcą gazu.
  Inwestowanie w energetykę węglową jest sprzeczne z polską racją stanu w kontekście wieloletnich uregulowań UE.
  Wytwarzanie energii za pomocą fotowoltaiki jest relatywnie drogie, lecz związanie jej prawem budowlanym z realizowanymi obiektami (budynki, ekrany akustyczne itp) lub dedykowane farmy na terenach poddawanych rekultywacji, pozwoli na szybkie obniżenie nakładów inwestycyjnych. Wskaźnikowy koszt inwestycyjny 1 MW(p) wynosi 0,6 mln EU. Trwałość instalacji ok. 25-40 lat. Obsługa na poziomie 1% elektrowni atomowej. Związanie tych inwestycji z funduszami emerytalnymi, pozwala na sensowne skierowanie strumienia kapitału inwestycyjnego na długoletnią produkcję energii elektrycznej.
  Wypada wysłać ekspertów rządowych na praktykę do Niemiec. W końcu warto uczyć się od najlepszych. Energetyka termojądrowej syntezy przewidywana jest na połowę obecnego wieku. Budowany jest reaktor badawczy ITER, w niedługiej przyszłości powstanie na tej technologii elektrownia DEMO. Może po ponownym przeanalizowaniu możliwości, nie będzie konieczności budowy klasycznej elektrowni jądrowej.