Polskie elektrownie na węgiel z Rosji? Ekolodzy ostrzegają

Z analiz kancelarii premiera wynika, że nasza energetyka będzie oparta w 60–80 proc. na węglu nawet po 2050 r. Jednak nowe bloki w czarnej technologii uzależnią Polskę od zagranicznego paliwa – ostrzegają ekolodzy

wróć do artykułu
  • ~dfv
    (2013-07-29 07:25)
    Oczyweiście nasz węgiel służy jedynie jako pretekstdo utrzymywania kasty darmozjadów i wypłacania im górniczych przywilejów zwiazkowych i emerytalnych. Tanszy węgiel będziemy sprowadzać z Rosji
  • ~Wydziedziczony
    (2013-07-29 07:32)
    Rząd do dymisji!
  • ~Kazik
    (2013-07-29 07:59)
    Ekologia, i tylko ekologia bo niszczymy nasza ziemie w coraz szybszym temie.
    w Kanadzie i Rosji przez ocieplenie ulatnia sie gaz metanowy w coraz szybszym tempie,
    ten gaz jest 20 razy efektywniejszy niz CO2, ocieplenie ziemi bedzie postepowac w coraz szybciej, ekolodzy i naukowcy bija na alarm.
  • ~fan
    (2013-07-29 08:00)
    Energię odnawialną niech czynią ekolodzy latający z wiatraczkami w d...e
  • ~gość
    (2013-07-29 08:24)
    Nie tylko z Rosji. Równie tani jest z USA.
  • ~lis
    (2013-07-29 08:31)
    ojej rosyja rosyja mac twaja rodnaja ze przy putine tyfusek trzymany jest za J A J A
  • ~CYNIK
    (2013-07-29 08:36)
    Zatopili polskie kopalnie, aby brać węgiel z RPA. To teraz mają. A Polska na węglu, soli, siarce i miedzi leży. Tylko wydobywać się nie opłani. Kiedyś, za PRL-u i uzależnieniu gospodarki od ZSRR, było takie porzekadło: "Gdyby Polska handlowała piaskiem z Sachary, to przy naszych handlowo-gospodarczych umiejętnościach i koneksjach tak by splajtowała". Teraz to nabrało realnych kształtów.
  • ~prokrasty
    (2013-07-29 08:38)
    :)... gdy czytam komentarze w stylu "nasz ziemia jest niszczona" albo "grozi jej zagłada" to wtedy jest to zabawne gdyż ziemia na pewno sobie poradzi, w d. ma tak naprawdę czy mieszkamy na niej czy też nie, setki tysięcy lat dawała sobie radę to i teraz sobie da, przecież były gorsze zdarzenia na planecie niż to straszne CO2 itp. tutaj raczej chodzi o nas niż o ziemie:)
  • ~EMERYT HK
    (2013-07-29 08:47)
    Coś mi się przypomniało. Szerokotorowa linja hutniczo-siarkowa, popularna LHS, przwoziła do nas, na Hutę Katowice, rudę żeleza i pelet z Krzywrgo Rogu zabierając powrotną trasą cały składem około 100 wagonów, , dziwne, że prawie zawsze w nocy, WĘGIELze Śląskich kopalni. No to teraz bądą nam ruskie odprzedawać po 'dostępnych cenach' na abarotno. I się wyrówna. Jak tosię 'godało'? "My radzieckim budujemy statki, a ONI w zamian za to zabierają od nas węgiel" No i wsio charaszo i atliczno!
  • ~Be-Ru
    (2013-07-29 08:52)
    I dobrze, bo wreszcie postawiono na solidną energetykę, a nie na "na latawce, dmuchawce i wiatr", które służyły jedynie do wyciągania polskiej i unijnej kasy przez wszelkiej maści cwaniaków polskich i zagranicznych.
  • ~m-53
    (2013-07-29 10:11)
    A węgiel brunatny jakoś pominięto w tych rozważaniach
  • ~Goscioo
    (2013-07-29 10:48)
    Polska ma wegiel to raz, a dwa - co ma wspólnego "ekologia" z dostawami węgla? Zresztą panowie "ekolodzy" narobili juz tyle szkód w Polsce i na świecie, że ich "opinie" mam głeboko w d...pie.
  • ~kajakarz
    (2013-07-29 11:28)
    Czyli rząd będzie mógł dofinansować budowe Elektrowni Północ przez Kulczyk Investment
  • ~lagro
    (2013-07-29 12:22)
    Elektrownie a pozyskujące energie ze spalaniu węglą można bez trudu przystosować na spalanie gazu ziemnego
  • ~gilotyna
    (2013-07-29 13:40)
    Kolejny artykuł lobbingowy.
    Od...pie...do...lcie się od węgla ."
    Baraństwa na usługach OBCYCH coraz więcej.
    Po wyborach zajmiemy się wami .!
  • ~vh
    (2013-07-29 18:12)
    Panie Wilczynski, czy chce pan powiedziec ze energia onawialana nie powoduje zniszczen? a prosze mi powiedziec jak z paisku bedacego dwitlenkiem krzemu chce pan usyzkac krzem juz niech bedzie polikrytstaliczny o czystosci 99.999% by zamienic go w ogniwa sloneczne? prosze mi powiedziec jak oddzielic od kwarcu tlen a potem oczyscic krzem do wspomnanej czystosci.

    albo elektrownie wiatrowe, prosze mi powiedziec jak wyglada proces produkcji zywic uzywanych do produkcji generatorow a co z dystrybucja (infrastruktura) bo wiadomo ze najwieksze obecnie dostepne generatory wiatrowe to moc ok 1% typowego bloku energetycznego wiec potrzeba ok 100 wiatrakow by zastapic jedna elektrwnie.

    i prosze mi jeszcze powiedziec jak produkowac prad w nocy albo w bezwietrzne dni - lub jak bezpiecznie go skladowac tak by nie bylo zagrozen dla ludzi i srodowiska?
  • ~fly
    (2013-07-29 18:49)
    Ja mam kilka wątpliwości:
    1. Czy eksperci rządowi ukończyli liceum z maturą z matematyki?
    2. Czy rząd wie po co jest energetyka, bo premier zajmuje się służbami, Jak Kaczyński?
    3. Tak naprawdę nie ma się co matwić, kupujemy najdroższy gaz, węgiel jest tańszy z Rosji, to i energię kupimy z Kaliningradu.
    A sejm i niby rząd będzie obradował, czy in vitro i związki partnerskie poprze episkopat. Nie poprze. I to jest problem rządu. I nie zawracajcie im głowy energetyką.
  • ~OMEN
    (2013-07-29 20:21)
    Taa... Czyżby Pawlak, trzy lata temu "wynegocjowal" w Moskwie nie tylko uzależnienie Polski od ruskiego gazu do roku 2023 , ale także uzależnienie Polski od ruskiego węgla PO za rok 2050?
  • ~węgiel
    (2013-07-29 20:39)
    Wiadomo kto to mówi --były geolog kraju.Już wszystko wiadomo.Ciekawe dla kogo On teraz pracuje .Zapewne nie dla Polski.
  • ~qaqaqaqaqaqaqaq
    (2013-07-30 08:00)
    mocodawcy i spadkobiercy Blidy
    r z ą d z ą -

    kopalnie nierentowne a węgiel jako towar luksusowy i bardzo drogi na r a t y

    to trzeba sztucznie wygenerować zapory (że niby bezpieczeństwo energetyczne)

    a jeszcze to stwierdzenie: "lecz co najmniej 40 mln ton węgla koniecznych do ich działania trzeba będzie importować, np. z Rosji "
    POSTRASZYĆ MOTŁOCH RUSKIMI i róbta co chceta