SKOK-om brakuje tchu. "DGP" dotarł do finansowych danych

| Aktualizacja:

Spółdzielcze kasy mają małe kapitały i dużo złych kredytów – wynika z danych, które zdobył "Dziennik Gazeta Prawna". 

wróć do artykułu
  • ~zła
    (2013-06-07 20:16)
    nagonka na SKOKi trwa... ja mam pozyczkę i konto w skoku, dostałem dobre warunki, jestem zadowolony, dlaczego teraz ktoś próbuje to zniszczyć??
  • ~pytajacy
    (2013-06-06 10:26)
    A jak będzie Tragedia w Skokach , to kto głównie straci ?
  • ~zdziwko
    (2013-06-06 10:12)
    To ja już nic nie rozumiem.
    Ten "Skok" to jest bank czy parabank. Przecież działa tu identyczny mechanizm jak w przypadku Amber Gold.
    Plus gigantyczna i nieustająca reklama w publicznej TV.
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 06:56)
    Zaczeli finansowac PIS , bawic sie z kosciolem ... i mieszac sie w polityke wiec klapa !
    AMBER-PIS !
  • ~rep
    (2013-06-06 07:48)
    Dojna krowa PiSu na zadyszce? ?
  • ~STOP
    (2013-06-06 06:57)
    Czyli jeden wielki PiSowski przekręt
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 06:59)
    wiadomo, że sprawę należy ukryć bo pewne osoby musiały by być rozliczane tj PSL i PIS (nawet św. p. Prezydent RP który pomagał je budować) no i ogromna rzesza polityków nie tylko z tej sfery a smród byłby taki, że bankowość w Polsce byłaby przetrącona więc lepiej udawać, że nic się nie dzieje.
    Ludzie PIS doja SKOKi...a bedzie to potem "wina Tuska"
  • ~tw
    (2013-06-06 07:20)
    SKOK-i tym różnią się od "banków" że nie transferują zysków za granicę. To może boleć i jak widać boli.
  • ~gizgo
    (2013-06-06 07:28)
    No tak, a kreować lewą kasę mogą tylko banki, kto chce bardziej ludzkich zasad - gnoić go.
  • ~wwwwwww
    (2013-06-06 07:10)
    No cóż. media PeOwskie chroniły Amber Gold. A SKOKI chcą zniszczyć, już od dawna
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 08:12)
    Bierecki nie jest już prezesem SKOK-ów. Boi się KNF?

    Grzegorz Bierecki, należący do najpotężniejszych ludzi na prawicy niespodziewanie zrezygnował z szefowania zarządowi potężnego systemu SKOK-ów. Przechodzi do rady nadzorczej. Czy usiłuje uniknąć surowej oceny Komisji Nadzoru Finansowego?
    Po kilku godzinach komunikat "krajówki": Biereckiego zastąpi Rafał Matusiak, dotąd szef Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SKOK.

    Bierecki, choć nie jest bardzo znany i nie udziela się w mediach, należy do najpotężniejszych ludzi na prawicy. Milioner, od tej kadencji senator PiS. Firma, której szefował, hojnie wspiera sławiące PiS media: od "Naszego Dziennika" przez "Gazetę Polską", "Uważam Rze" po prawicowe portale, jak wpolityce.pl czy stefczyk.info.

    Z kampanii prezydenckiej 2010 r. pamiętamy billboardy SKOK-ów przypominające billboardy Jarosława Kaczyńskiego.

    Bierecki zachował też niezłe relacje z ziobrystami; w "Gazecie Bankowej", organie SKOK-ów, pracuje żona Zbigniewa Ziobry.

    Zdaniem niektórych polityków PiS ambicje ustępującego szefa "krajówki" sięgają wyżej niż rola szeregowego senatora. A pieniądze chronią go przed ewentualnym gniewem prezesa Kaczyńskiego, gdyby wpływy senatora nadmiernie wzrosły.

    ... decyzja Biereckiego to wielkie zaskoczenie. Kierował siecią SKOK-ów od początku, czyli od ponad 20 lat. Szefowie lokalnych kas nie raz, nie dwa mówili nam, że bez jego zgody nic ważnego nie może się w SKOK-ach wydarzyć. Przez lata łączył funkcje właściciela (jako szef związanej ze SKOK-ami fundacji), prezesa Kasy Krajowej oraz nadzorcy spółdzielczego ruchu.

    Dlaczego Bierecki zrezygnował? SKOK-i to przecież największa w Polsce pozabankowa instytucja finansowa. W prawie 60 kasach (największa to SKOK Stefczyka) odkłada pieniądze i bierze pożyczki ponad 2,5 mln ludzi. To potęga: prawie 2 tys. oddziałów w całej Polsce, czyli sieć sprzedaży większa od PKO BP. W SKOK-ach Polacy trzymają ponad 15 mld zł oszczędności, czyli więcej niż w niejednym banku.

    - Nie podano uzasadnienia. Grzegorz Bierecki ogłosił, że będzie pracował dla SKOK-ów w radzie nadzorczej - opowiada Antoni Stadnicki, szef skłóconego z "krajówką" SKOK-u Kopernik. Przyczyn decyzji nie chciał nam ujawnić rzecznik Kasy Krajowej Andrzej Dunajski.

    Czy chodzi o konflikt interesów Biereckiego? Jednocześnie jest szefem instytucji finansowej i senatorem tworzącym przepisy, z których m.in. ta instytucja będzie korzystała lub będzie im podlegała. Ale Bierecki ostatnio zaprzeczał, jakoby miał konflikt interesów, a nawet zagroził procesem Julii Piterze z PO, gdy go za to skrytykowała.

    A może rozwiązanie zagadki tkwi w zapisach nowej ustawy o SKOK-ach, którą latem podpisał prezydent, a która wejdzie w życie pod koniec października? Ogranicza ona uprawnienia "krajówki" SKOK i jej prezesa. Więcej do powiedzenia w spółdzielczym systemie będą miały lokalne kasy, a nad stabilnością finansową SKOK-ów czuwać ma Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - ta sama, która pilnuje banków.

    - Istnieje ryzyko, że nie dostałby zgody KNF na dalsze rządzenie Kasą Krajową. A gdyby został odwołany na żądanie nadzoru, to trudno byłoby wytłumaczyć opinii publicznej, że nie ma ku temu podstaw. Autorytet KNF jest zbyt duży - spekuluje prezes Stadnicki.

    Łukasz Dajnowicz z KNF przyznaje: - W myśl nowej ustawy zarówno prezes Krajowej SKOK, jak i szefowie lokalnych kas będą musieli mieć akceptację nadzoru. Członkowie rady nadzorczej Krajowej SKOK - nie.

    W zarządzie Kasy Krajowej pozostają jednak najbliżsi współpracownicy Biereckiego, z którymi od lat współzarządzał systemem SKOK - Wiktor Kamiński i Lech Lamenta.

    Na złodzieju czapka gore.. Bierecki ma się czego bać ! Amber Gold, to mały pikuś przy aferze "SKOKÓW"...
    Bierecki od lat finansował z kasy "SKOKÓW" , Kaczyńskich ,PiS i przekręty Rydzyka...To dopiero początek.

    http://samcik.blox.pl/2012/08/Sensacyjne-ustalenia-w-sprawie-SKOK-ow-Zamiataja.html
  • ~habmar
    (2013-06-06 07:25)
    ha ha czarny PR ...a WIESIO sie cieszy ze ostatnie polskie banki upadna...Amber Gold zawsze bedzie POwski
  • ~xyz
    (2013-06-06 07:26)
    Amber Skok :)

    Tylko jak to zwalić na Tuska?
  • ~marian
    (2013-06-06 07:29)
    Czy Łukasz Wilkowicz, za pośrednictwem redakcji DGP - lansuje radości - bankowców, czy może to ma cechy przezorności? Jeżeli to drugie to spółdzielczość, każda spółdzielczość się sama obroni i proszę ją nie terroryzować.
  • ~SKOK na kasę.... to też było do
    (2013-06-06 07:54)
    przewidzenia.Ciekawe ile prezio ma z tego ???
  • ~skoki to pisdzielskie oszustwo......
    (2013-06-06 10:29)
    amber to śmieszny chichot... Za chwilkę zobaczycie co ta korporacja potrafi.
  • ~SKOK na kasę.... to też było do
    (2013-06-06 07:54)
    przewidzenia.Ciekawe ile prezio ma z tego ???
  • ~Grzechu comeback
    (2013-06-06 07:55)
    NO TO WSZYSTKO JASNE!!! Nie bez powodu znalazł się zapis w prawie o SKOKACH, że w razie ich "kłopotów" banki mogą je przejmować!
    Więc zaczyna się od wrzutki medialnej, jak w przypadku OFE-przed ich wchłonięciem przez Tuska, teraz zaczyna się urabianie gruntu pod połykanie skoków przez "kolegów".
  • ~Wincenty
    (2013-06-06 07:56)
    Co za mafia, co za kanalie. Skoro ludzie chca trzymac tam pieniadze to sie odpieprz...cie od SKOKow i zajmijcie sie tymi pijawkami bankowymi. Najlepiej jakby byl jeden wielki bank w ktorym depozyty beda obowiazkowe.
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 07:58)
    Dla inteligentnych z gotowka - czas wynieść sie ze SKOKów..
    PIS ...zadbal o wyprowadzenie kasy...ich prezes to zrobil !
    Calymi latami PiS z Kaczynskim blokowli kontrole SKOK'ow i wprowadzenie nad nimi nadzoru,bo SKOKI finansowlay kaczynskich.Berecki był nietykalny a teraz wybiera się do Parlamentu,moz enawet będzie kandydować na premiera.
    I okazało się to,co wszyscy dawno podejrzewali: ze SKOKI sa częściowo niewypłacalne a czesc działa jak zwykla piramida,pokrywajac z nowych wplat stare zobowiązania.A ponieważ instytuacj ajest wielka i powszechna ,raport utajniono,zeby nie wybuchlapanika,taka jak na Cyprze,bo moglaby spowodować atak klientów także na inne banki.

    Sprawa po prostu śmierdzi, stąd brak jakichkolwiek urzędowych komunikatow po kontroli.
    Nikt nie chce wzbudzać paniki poprzez komunikat - brak kasy w SKOKach! I brak gwarancji...
    Po jaka cholerę rządowi dodatkowe kłopoty i publiczne wycie oburzonych ludzi (a będzie ich duuużo wiecej niz w AG) na ulicach - TO WINA TUSKA!!! RZĄD MA POKRYĆ STRATY!!!