Polaki biedaki? W zamożności przegoniła nas Litwa

| Aktualizacja:

W Unii Europejskiej są tylko trzy kraje, których mieszkańcy są mniej zamożni niż Polacy. Jeszcze rok temu było ich cztery - podaje "Rzeczpospolita". Poziom zamożności w Polsce to tylko 64 procent tego, co średnia unijna.

wróć do artykułu
  • ~przewidujący
    (2012-12-17 07:02)
    Jeszcze trochę rząeów Tuska i będziemy ostatni!
  • ~jasio46
    (2012-12-17 07:52)
    Czas się obudzić
  • ~bonzo
    (2012-12-17 08:12)
    Ale niektórym żyje się lepiej .
  • ~Janusz Nienormalny
    (2012-12-17 08:18)
    Panie premierze! Jakżeż się cieszę, że dzięki Panu nie jesteśmy na ostatnim miejscu, na razie.
  • ~ela
    (2012-12-17 08:23)
    Byłam w tym roku na Litwie - i na moje oko to tam jest dużo większa bieda niż u nas !
  • ~gostom
    (2012-12-17 08:26)
    A Polaki maja jeszcze wielkie szczescie. Bo pracuja na zachodzie, rolnictwo polskie zyje na alimentach UE. A Niemcy podarowali milirdy Euro.
  • ~sokular
    (2012-12-17 08:26)
    TAK - ŚREDNIO U NAS DOSTATEK I SZCZĘŚCIE ale ja pytam o statystyczny dyferencjał,odchylenia od średniej .Warto zainteresować się tymi z tyłu...którzy zamarzają teraz na działkach i niedojadające dzieci...
  • ~reanimator
    (2012-12-17 08:28)
    Ktoś musi być bogatszy aby ktoś był biedniejszy...
    Gdyby Polacy mieli chociaż własną markę samochodów to bylibyśmy kilka oczek wyżej... Chociaż nawet jakby taka marka istniała to by pewnie już dawno zaciągnęła pożyczkę na dreamauto od rządu i poszła na sprzedaż dla zachodu.
  • ~natan
    (2012-12-17 08:28)
    I to jest prawdziwy wskaźnik korupcji . Im biedniejszy kraj tym większa korupcja i bardziej skorumpowany rząd. Tego oszukać się nie da
  • ~lancki
    (2012-12-17 08:37)
    Jak kaczyński wygra wybory, to wyprzedzimy Danię i Niemcy...
  • ~Ala
    (2012-12-17 08:41)
    Jacy ostatni? Od czasu pisuarów konsekwentnie dążymy z pozycji politowania godnej nr 7/8 do pozycji nr 1. A wtedy nawet Kasia "Bąk" dostanie miejsce przy autostradzie nad Morzem Czarnym aby ciągnęła ile się da z tej super pozycji. Jeszce 1 kadencja flachowców i się może stanie!
  • ~ogryzek
    (2012-12-17 08:41)
    Do ~reanimator

    Niemcy wam juz podarowali Fa. Opel. Co to jeszcze za malo?
  • ~reanimator
    (2012-12-17 08:48)
    ~ogryzek2012-12-17 08:41
    a ty co Rumun, że piszesz 'wam'? A Opel to mimo wszystko niemiecki tylko składany u nas
  • ~Dokonania
    (2012-12-17 08:53)
    Dokonania rządu Tuska:

    1. Afera hazardowa,
    2. Afera lekowa,
    3. Afera z kupowaniem głosów w Wałbrzychu,
    4. Afera Senatora Misiaka (ustawione przetargi),
    5. Afera ministra Grada (firma jego żony przypadkowo wygrywa przetargi dla ministerstwa którym kieruje Grad...),
    6. Afera ministra Grabarczyka,
    7. Podsłuchiwanie dziennikarzy przez ABW,
    8. Zakup samolotów Bryza bez przetargu,
    9. Podwyżka podatku VAT,
    10 .Podwyżka podatku gruntowego,
    11. Benzyna w górę,
    12. Gaz w górę,
    13. Kredyty w górę,
    14. Żywność w górę,
    15. Podwyżka energii,
    16. Wzrost cen biletów komunikacji miejskiej ,
    17. Upadek stoczni (katarscy inwestorzy którzy nie istnieli),
    18.Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia w NFZ-cie brakuje 600mil.,
    19.Od 4 lat brak nawet PROJEKTU poprawy stanu służby zdrowia ,
    20. Brak odpowiedniego przygotowania i bezpieczeństwa polskich żołnierzy w Afganistanie,
    21. Skandaliczne szkolenie wojska - 4 katastrofy lotnicze (Bryza, Casa, Mi-24, Tu-154),
    22. Minister sportu na stanowisko dyrektora mianuje swojego prywatnego fryzjera,
    23. Pierwszy raz w historii ministrem sprawiedliwości została osoba bez wykształcenia prawniczego
    24. Asystent Komorowskiego Roman Kuźniar publicznie deklaruje że Katyń nie był ludobójstwem
    25. Usilnie twierdzą że w Polsce niema kryzysu i jesteśmy zieloną wyspą a dług publiczny wynosi ponad 800 miliardów,
    26. Wzrost bezrobocia do 13%, 3.2 mln dzieci w Polsce żyje na skraju nędzy,
    27. Wzrost liczby bezdomnych,
    28. Obietnica wybudowanie do końca 2008 3 000tyś km autostrad (nie wybudowano nawet 1 km),
    29. Nowo oddana trasa S8 której 1km kosztował 200mln. nadaje się już do generalnego remontu!
    30. Wstrzymanie budowy autostrady A2,
    31. Według raportu NIK Połowę polskich dróg należałoby zamknąć z powodu stanu technicznego a przyzwoitych jest tylko 0,5 procenta, 32.Wstrzymano wiele inwestycji drogowych,
    33. Za poparcie PO w wyborach w 2007 roku Gronkiewicz Waltz dofinansowała stadion piłkarski Legii za ok 500mln,
    34. Rząd do końca 2009 miał przyjąć 269 projektów (przyjął 74),
    35. Ciągłe próby sprywatyzowania strategicznych polskich firm (Lotos, Orlen, WBK, SPEC, LOT,),
    36. Coraz więcej opóźnień w przygotowaniach do EURO 2012 (brak autostrad, nowych lotnisk, dworców, hoteli, opóźnienia w budowie stadionu w Warszawie i Wrocławiu, problemy z murawą stadionu w Poznaniu która była już sześciokrotnie wymieniana)
    37. Zabrali 1,5mln dla niewidomych,
    38. Brak reakcji rządu na krytykę Polski w Parlamencie Europejskim przez holenderskich Eurodeputowanych,
    39. Brak reakcji Polskiego rządu na oskarżenia Eriki Steinbach o to że Polska jest współwinna wybuchowi II Wojny Światowej,
    40. Doprowadzenie do likwidacja fabryki FSO,
    41. Zabierają pomostówki,
    42. Brak reakcji na zamykanie Polskich szkół na Litwie,
    43. Brak pieniędzy na wojsko i policje,
    44. Wzrost przestępczości,
    45. Brak zapowiadanych reform,
    46. Planowane zwolnienia, prezesa Narodowego Centrum Sportu otrzymuje 570tys zł premii od minister sportu Anny Muchy za brak dotrzymania terminu związanego z oddaniem do użytku Stadionu Narodowego.
    47 .Wyższy wiek emerytalny,
    48. Coraz niższy poziom szkolnictwa,
    49. Zamykają i likwidują sanatoria dla dzieci,
    50. Tragiczna sytuacja na polskiej kolei, a czekamy jeszcze na CUD gospodarczy i drugą Irlandię (*)
    51. Afera "tasmowa" PSL
    52. Afera Ambergold (m.in. z synem Tuska)
    53. ...
  • ~ZieloneWysypisko
    (2012-12-17 08:55)
    Finansowa klapa ufundowana nam przez PO

    Od momentu, kiedy Platforma Obywatelska z końcem 2007 r. objęła rządy w Polsce, zadłużenie państwa uległo podwojeniu. Z nieco ponad 400 mld zadłużenie wzrosło do blisko 900 mld złotych.

    Obecnie tylko na same odsetki od obligacji skarbowych wydajemy rocznie 43 mld złotych. Można powiedzieć, że są to pieniądze wyrzucone w błoto, bo są to dochody tych, którzy finansują deficyt budżetowy, którzy posiadają obligacje skarbowe. W dużej części są to podmioty zagraniczne.

    Wobec tego trudno powiedzieć, że sytuacja się poprawia, przeciwnie - dramatycznie się pogarsza. Przy spowolnieniu gospodarczym teoria podpowiada, że wskazane byłoby zastosowanie ekspansywnej polityki fiskalnej. Tymczasem w sytuacji, kiedy sektor publiczny jest pod ścianą, nie da się już tego uczynić. Jedyne, co w tej sytuacji pozostało, to tylko obniżanie deficytu budżetowego, innymi słowy - cięcia wydatków. A to powoduje, że popyt globalny spada.

    To z kolei hamuje produkcję i wzrost gospodarczy. Inaczej rzecz nazywając, konsolidacja sektora wydatków publicznych będzie działała negatywnie na rozwój. Skrajnym przykładem takiego rozwiązania konsolidacyjnego jest wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, co spowoduje wzrost bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych obywateli. Rząd zastosował chwyt Nelsona wobec Polaków. To świadczy też o dramatyzmie sytuacji budżetowej państwa.

    Pamiętajmy, że wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie 2 proc. de facto oznacza stagnację w stosunku do rozwiniętych krajów UE. Utrwala bowiem różnice w poziomie gospodarczym między UE a Polską. Żeby zbliżać się do krajów UE, musimy rozwijać się co najmniej w tempie 6 proc. PKB rocznie.

    Prognozy, które mówią, że będziemy się rozwijać w tempie 1,5-2 proc., oznaczają czołganie się i dalszy wzrost bezrobocia w Polsce, które z całą pewnością przekroczy 13 procent.

    Spadać będą również inwestycje sektora publicznego, a konsumpcja społeczeństwa będzie rosnąć w sposób śladowy i absolutnie niezadowalający. To z kolei oznacza stagnację, jeżeli chodzi o poziom życia gospodarstw domowych.
  • ~kler-KANTY
    (2012-12-17 08:55)
    Ciężkie jest życie wyznawcy Tuska
    Boi się PIS-u, boi się Ruska
    Mina Prezesa tak go przeraża,
    że pędem musi biec do lekarza

    A u lekarza zmartwienie nowe
    Twarze pacjentów... antypaństwowe
    Wciąż narzekania - recepty, leki...
    To wina Tuska, chore kaleki?

    Mędrzec Wałęsa bije na trwogę
    To PIS mu ciągle podkłada nogę!
    TO "Solidarność" - pałować trzeba
    Biedny nasz Donald pójdzie do nieba!

    Więc chowa głowę w płachtę "Gazety"
    A tam fatalne wieści niestety
    Chcą protestować - zmartwienie nowe
    Hydra faszyzmu podnosi głowę!

    Boi się marszu Pani Środa
    AŻ Żakowskiego jeży się broda
    Profesor Nałęcz "bulem"przejęty
    Ten Lud Smoleński - cóż to za męty!

    Więc w TOK FM-ie na odsiecz bieży:
    Wołek wraz z Lisem, Pan Urban Jerzy
    Pan Politolog, ksiądz z "Tygodnika"
    A strach wciąż rośnie, wcale nie znika!

    Wraca do domu w samochód wsiada
    Skręca na stację - tam znów ktoś biada
    Patrzy na licznik - zmartwienie nowe
    Ceny benzyny ... antyrządowe!

    Nie wie co myśleć, w głowie ma zamęt
    Autorytetów gniecie go lament
    "Jak się ocalić? Kto mi podpowie?
    Wiem już!" - i włącza... "Szkło kontaktowe"
  • ~64 PROCENT ?
    (2012-12-17 08:59)
    Chyba w POCIE ŚWINOUJŚCIE! Zakłamane POmioty!
  • ~gosc
    (2012-12-17 09:04)
    Nie Polaki biedaki tylko Polaki BURAKI...
  • ~sandrzej
    (2012-12-17 09:06)
    To znakomity efekt, nie przyjecia euro. Litwa która je przyjmuje z automatu nas przegoniła a wszyscy użalali się nad Słowacją jak przyjęła euro, była niżej od nas a po przyjęciu euro odskoczyła!!!
  • ~GAG
    (2012-12-17 09:07)
    GDYBY WYGRAŁ KACZYŃSKI BYLIBYŚMY POTĘGOM W ROZŚMIESZANIU EUROPY...

Może zainteresować Cię też: