Najpierw Nord Stream, teraz kolej. Rosja znów ominie Polskę

| Aktualizacja:

Nord Stream pozbawił nas korzyści z tranzytu gazu. Podobny scenariusz grozi nam na torach.

wróć do artykułu
 • ~Amberozja
  (2012-09-14 09:47)
  Zdaniem Antoniego Macierewicza (PiS), oszukanie klientów Amber Gold i upadek linii OLT Express to wielka afera polityczna i gospodarcza, która obnaża mechanizmy, jakie rządząca Polską Platforma Obywatelska wprowadziła lub toleruje w życiu publicznym.

  Według polityka przypomina to historię z próbą przejęcia kilka lat temu polskiego sektora paliwowego przez Rosjan, tylko że tym razem stawką było przejęcie PLL LOT przez niemiecki kapitał.

  Trzeba spojrzeć na to nie tylko z perspektywy związków rodzinnych Donalda Tuska, które miały tutaj znaczenie. Na pewno zatrudnienie jego syna było istotnym elementem tej afery - podkreśla Macierewicz.

  Ale, w jego ocenie, to zaledwie jedna z nici, która mocowała działania przestępczej szajki. Macierewicz dodaje do tego również sponsoring filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie, którego scenariusz ma utrwalić jedyną i słuszną, ale fałszywą wersję historii z 1980 roku.

  Poseł przypomina aresztowania sprzed roku związane z podejrzeniem korupcji przy prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT; zarzuty postawiono m.in. Gromosławowi Czempińskiemu. I wskazuje na ludzi z peerelowskich służb i obecnych elit rządzących z Platformy z prezydentem Gdańska i ministrem transportu na czele.

  Trudno nie łączyć tej afery z niszczeniem jednej z ważniejszych i najstarszych polskich firm, a więc PLL LOT, która systematycznie była doprowadzana do upadku. Amber Gold powstała po to, by przejąć LOT po najniższej cenie - ocenia Macierewicz. Jego zdaniem OLT Express współdziałała ze spółkami niemieckimi.

  Ktoś przecież leasingował te samoloty OLT Express. Działalność na szkodę LOT była działalnością na rzecz obcego kapitału, a jej polscy uczestnicy byli tylko "załatwiaczami" i pośrednikami. Tylko tak można wytłumaczyć bierność polskiej prokuratury, sądów i aparatu rządowego, który akceptował te nieprawidłowości - wskazuje poseł.

  Zdaniem posła Marka Opioły (PiS) z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, do przeszukania posesji i przesłuchania Marcina P. doszło za późno, dopiero wówczas, gdy spółkę postawiono w stan likwidacji.

  To nasuwa pytanie, czy pan P. jest chroniony, czy też ma tak dobrych adwokatów, którzy mu dobrze doradzają kolejne posunięcia. Być może są to służby specjalne lub ludzie z nimi związani. To pytania otwarte i moim zdaniem na komisji sejmowej powinny paść - ocenia parlamentarzysta.

  Podobną opinię wyraża europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). - Amber Gold powinna zmienić nazwę na Umbrella Gold, czyli złoty parasol - ironizuje.

  Był to parasol bardzo skutecznie broniący P. przed prokuraturą, ABW, izbą skarbową i mediami. Można więc powiedzieć, że jest to przykład bardzo skutecznej obrony człowieka, środowiska i wiedzy przez bardzo wpływowych "przyjaciół". Być może dzisiaj ci "przyjaciele" ocenili, że przyjaźń ta im się po prostu nie kalkuluje, i postanowili się z niej wycofać - mówi Czarnecki.

  Zwraca też uwagę, że jeśli na działalności instytucji parabankowych ludzie mogli stracić około 2 mld zł, to tylko w pierwszych 7 miesiącach tego roku z polskiego sektora bankowego, który tak dziś się oburza na instytucje parabankowe, wyciekło z Polski około 25 mld złotych. Pieniądze te wyciekły do tak zwanych spółek-matek, zagranicznych banków działających w Polsce.
 • ~POkgbWSI
  (2012-09-14 10:10)
  Niemcy i Rosja , każde z tych państw na swój sposób, dążą do izolacji Polski i jej podboju .Tylko metody mają inne ,ale cel ten sam
 • ~annola
  (2012-09-14 09:02)
  A co to nagle za zmiana frontu wobec Rosji? Niby nam szeroki tor niezbędny?Lekceważmy nadal "braci Słowian", poszczekujmy na nich przy byle okazji -przecież to nie dla nas towarzystwo! "Ruskie" są nam potrzebne wyłącznie do "wypominek" historycznych. A że reszta Europy nie ma takich obiekcji? W swoim czasie poskarżymy się i na nią - UKOCHANEJ AMERYCE
 • ~.....
  (2012-09-14 09:08)
  Ruskie obkopują Polskę dookoła a później połkną , wystarczy jeszcze pozwolić puścić ruską autostradę przez Polske i będzie fajowo.
 • ~róbta tak dalej
  (2012-09-14 09:10)
  A co zrobiliście z żeglugą na Odrze? Dlaczego Szczecin i Świnoujście nie zostały głównymi portami Berlina choć tamtędy najbliżej i najwygodniej? Partactwo nieudolnej warsiawy, która wszystko co poza nią ma gdzieś?
 • ~danka
  (2012-09-14 09:11)
  nie tak dawno Rosjanie chcieli kupić LOTOS, pare miesiecy temy AZOTY , rurę gazu juz maja, teraz robia kolej , jeszcze plamuja kupić zapewne elektrykę i okaze się nie ma POLSKI.
 • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
  (2012-09-14 09:16)
  Cóz PiS jest sfrustrowany i wyraza to gdzie moze.Szesc razy przerznac wybory Potrafi tylko PiS...
  Poza przegrywaniem wyborów nie umie nic robic Bieda Kaczynska.
 • ~vh
  (2012-09-14 09:16)
  Przeciez Rosji nie chodzi o efekt ekonomiczny ale o polityczny - i tak zbuduja linie przez Slowacje by odciac Polske od tranzytu - szczerze mowiac wali mnie to - jeszcze niech rosja zbuduje sobie autostrade przez Slowacje i wypierzyc tranzyt rosyjskich i litweskich tirow z Polski.

  Czy stracimy - moze w krotkiej perspektywie ale w dlaszej zyskamy - trzeba sie tylko uniezaleznic od rosyjskiego gazu - zintesyfikowac prace na piroliza wegla i odpadow, zbudowac od nowa przemysl syntezy ciezkiej i zlac siurem Rosje.

  Sprawdzcie sobie dokonania Starzynskiego czy jak dlugo budowano port w Gdyni - porownajcie to z naszymi isiagnieciami ostatnich 20 lat - afera goni afere a panstwo bogaci sie wylacznie podnoszac podatki...
 • ~asia
  (2012-09-14 09:31)
  "Przeciez Rosji nie chodzi o efekt ekonomiczny ale o polityczny - i"
  Tak jak Polska z rakietami USA
 • ~hau-hau-hau
  (2012-09-14 09:33)
  Panowie Bronku, Donku i Radku - dalej całujcie du...pę Putinowi ... to Polska zginie z mapy Europy. Ta wasza polityka wobec Rosji to zdrada, a za zdradę się wisi !
 • ~]]
  (2012-09-14 09:33)
  Wiesio 13 lekarze kazali ci przytakiwać
 • ~ariel
  (2012-09-14 09:35)
  nie wolno sprzedawać nic Rosjanom . Wystarczy palec a juz rozejdą sie po kraju i połowa wykupiona.
 • ~+++ EGZORCYSTA +++
  (2012-09-14 09:37)
  Co za PiSdzielska obłuda! Najpierw wieszają psy "na ruskich", traktują jak wroga nr 1 po Niemchach (wroga nr 2), a potem oczekują, że ten będzie robić z nimi strategiczne projekty!
 • ~ccc
  (2012-09-14 09:37)
  tak Rosja chce w ten sposób wykluczyć Polskę z interesów Europy.
 • ~weteran domowego przedszkola
  (2012-09-14 09:40)
  re:~Wiesio13 bicz na PISmatołki2012-09-14 09:16 biedactwo nie załapałeś się jak
  pan Bóg rozum rozdawał i zostało tylko IQ13.
 • ~Unia dała 600 mld Euro na tory
  (2012-09-14 10:23)
  A Polska od 2004r wykorzystała zaledwie 2 mld na modernizację kolei..

  Ileż mozma czekać az Polacy ruszą sie do pracy ???

  Ile trzeba dac Polakom by zmodernizowali - jak 600 mld Euro leży od lat na kontach w Polsce ???
 • ~reks
  (2012-09-14 08:48)
  walczyć dalej z rosją opluwać putina wychwalać te prostytutki co tańczyły na ołtarzu największej cerkwi ,wspierać żydów Codorkowskiego i Kasparowa
  a znajdziemy się z ręką w nocniku bo zachód polskę ma gdzieś czeka tylko
  na okazję żeby ją rozebrać
 • ~huk
  (2012-09-14 10:23)
  Pis przegryw wybory bo matolki glosuja nie majac pojecia na kogo glosuja.Na obietnice glosuja i klamstwa,bo tylko zlodziej dobrze klamie a nie czlowiek przyzwoity.Tylko,ze jeszcze potrzebny jest matolek naiwny,bezwiedzy,ktory w te klamstwa uwierzy.A wiadome jest ze wiekszosc to matolki a mniejszosc to ludzie oswieceni.To tez swiadczy o poziomie nauczania tych studentow jakimi sa matolkami.Sami nie sa w stanie myslec.
 • ~Mark Twain
  (2012-09-14 10:27)
  Sami przyczynilismy sie do budowy Nord Stream nie zezwalajac na budowe gazociagu przez Polske,ktory mial ominac Ukraine.
  Zrobilismy to w ramach solidarnosci z ukrainskim strategicznym partnerem (choc ten ma nas gdzies).
  Na wlasne zyczenie pozbawilismy sie dochodow z tranzytu i oslabilismy nasza pozycje strategiczna (Polska bylaby "wlotem" gazu do pozostalych panstw Europy).
  Tutaj "podziekowania" naleza sie owczesnemu premierowi J.Buzkowi.
  VOLENTI NON FIT INIURIA -mowi madre lacinskie przyslowie.
 • ~Nord-Stream to kontrakt typu Gaz za BMW
  (2012-09-14 10:43)
  W ten sposób Niemcy maja Gaz i Pracę...To Niemcy wyprodukowali te rury i to Niemcy zarabiaja na tym nie bezpośrednio... Ale przez Zbyt Swoich Towarów.

  Jak Nam się nie PODOBA TO RUSZMY D... i ZBUDUJMY SOBIE SWÓJ GAZPROM !!!

Może zainteresować Cię też: