Zachód gospodarczo przegrał

| Aktualizacja:

Wysokie podatki oraz przedłużanie praw patentowych zabiły w Europie oraz USA potrzebę innowacyjności – mówi „DGP” laureat ekonomicznego Nobla Edmund Phelps.

wróć do artykułu
  • ~Kubek
    (2011-10-01 03:54)
    Brakuje mi konsekwencji: czy rządy mają wycofać się z kontroli biznesu czy stymulować zarządy firm do realizacji celów dlugookresowych kosztem szybkiej realizacji zysków?
  • ~Młody
    (2011-10-01 15:59)
    Z założenia to kapitalizm nigdy nie powinien mieć ducha/liczy się tylko zysk/.
  • ~gugcia
    (2011-10-02 18:58)
    na przykladzie Niemiec widac jak dalece ma racje mowiacy tu w tekscie-Niemcy,dawniej ojczyzna wynalazkow,kto nie wie niech poczyta ile wymyslono w Niemczech od polowy XIX wieku do 1945 roku (nawet w ostatnich dniach wojny wymyslono pocisk samosterujacy,rakiete balistyczna,naped odrzutowy i samolot z nim latajacy,samolot niewidzialny dla radaru!!!tak,tak,przed 1945).Po wojnie rzad Adenauera aby jakos uspokoic ludzi i dac lepsza alternatywe dla socjalistycznej NRD tez lansowal kapitalizm z elementami socjalizmu,efekt jest taki,ze cos robilo jeszcze pokolenie urodzone przed wojna i zaraz po wojnie,pokolenia urodzone po 1960 roku,wychowane w dobrobycie i calkowitym zabezpieczeniu socjalnym przestaly sie intensywnie uczyc,duzo pracowac,cos wymyslac,starac sie o cos,nie chcialy miec dzieci,obowiazkow,olaly niemiecka tradycje nauki,pracy,sumiennosci.Efekty sa takie,ze od lat nie wymyslono nic przelomowego w RFN,np.przemysl samochodowy od lat ma problem z wyprodukowaniem sensownego auta na prad czy hybrydowego,ba,ma nawet problem ze zrozumieniem o co chodzi,co martwi A.Merkel,ktora od lat na IAA we Frankfurcie prosi o innowacje,bez efektu. Podobnie oddano tradycyjna optyke Japonczykom,komputery i ich dalsze rozwiniecia robi sie w USA,medycyna i lekami zajmuja sie Anglosasi,Niemcy produkuja jeszcze b.dobre maszyny i auta(ale z tradycyjnym napedem,szczegolnie dobrze wychodza im Diesle).Szuka sie tysiecy inzynierow,bio-chemikow,informatykow,ekspertow nauk scislych,technikow i rzemieslnikow o dobrej fachowosci.Mlodzi w RFN po prostu malo co umieja i nie maja ochoty ciezko pracowac.Liczyli,ze przyjada Polacy,nic z tego nie wyszlo,w Polsce tez jest podobny trend i brak fachowcow nauk scislych,do tego sporo tych,ktorzy cos umieli dawno juz wyjechalo do innych krajow,bo RFN bylo do maja 2011 rynkiem zamknietym.No i u nas tez byl socjalizm,ktory u milionow ludzi tez wyksztalcil postawy :Czy sie stoi,czy sie lezy...
  • ~Adam
    (2011-10-01 10:19)
    syte społeczeństwo, o średniej wieku 40 lat, nie jest już tak skłonne zap...dalać kilkanaście godzin dziennie, za wizję poprawy za dzisięć lat. A tak jest w USA i głównie Zachodzie Europy. Zatem młode społeczeńwa, które niedawno uzyskały wolność i możliwość decydowania o sobie, to one będą parły naprzód, pozostawiając "dziadków" z tyłu. Polska jest między jednymi a drugimi. Jest młoda (jeszcze) i głodna sukcesu, ale ma brzemię przeszłości i 30% populacji wychowanej w PRL, która jes zbyt stara by coś zmienić. Ci ludzie obecnie zasilają partie zastoju - od PiS do SLD i PPP włącznie. PO była partią postępu 4 lata temu, teraz jest juz jednak partią władzy. W ten sposób nie ma siły poliycznej która organizuje tą aktywną i kreatywną siłę społeczną.
  • ~Bibilijny
    (2011-10-01 12:54)
    Ta rozmowa to mydlenie oczu. Jes t to jedyny mały element w dalszych rozważaniach. Jest pierwszy to odejscie od traktatow z Bretton Woods , 1 kryzys wywolany przez OPEC w polowie lat 70-tych ub. wieku (ale czyżby?, ale doprawdy ? - teoria dla naiwnych) , drugi element to tzw. globalizacja i jednoznaczny pogrzeb Europy, przy czy zaczęlo sie to już w latach osiemdziesiatych poprzez inwestycje USA w Chinach i przenoszenie produkcji z USA do Chin. Budowano w zamian domy w USA , rozdają kredyty na lewo prawo – niczym na krzywy ryj , niby w zamian za utrate pracy, ale jak długo taki przekręt mógł sie trzymać ? Przeciez taki Meldoff’ów czy też innych typków działających jako bank w USA jest cała masa, a czy gielda nowojorska oprocz tego ,że ma licencje to w swoich dzialaniach nieczym sie nie rozni od piramidki Meldoffa zwana Ponziego. Tendencję USA , czyli produkcja w Chinach i tani import szybko chwyciła Europa. Teraz na wynik już długo nie trzeba było czekać. Zachód przegrał, USA to już nie supermocarstwo, mamy w Europie terz Turcję, co Niemcy ja bardzo chcieli w Unii natomiast był ostry opór Francuzów. Tylko teraz , to już nie wiadomo kto jet petentem. Turcja stajeśie coraz mocniejsza, a tuż obok Iran, który już sobie dalej z niczego nie robi, wprowadzając swoja flote pod nos Francji na morze srodziemnomorskie. Czy Chiny niebawem zastapia USA, o moze nawet chinsko – rosyjskie przymierze ? Dochodzi jeszcze Brazylia. Standard życia po tych przekretach greckich tudzież innych mafijnych Europa sie nie podniesie, to co było niegdyś ubóstwem za chwilę stanie się w Europie poziomem dobrobytu. Klasę średnią skutecznie wytepiono w Polsce , tudzież gdzie indziej, nie ma. Mamy za to dalsze panoszenie się tzw. świętych krów czyli kapitałow spekulacyjnych takich jak np. jest fundusz Sorosa, bezkarny , działający w imieniu prawa , tak potężny ,że niszczy gospodarki. Albo Bank GoldmanSachs – skąd ma informację , czy li tylko zatrudniając takich poelgłych jak Marcinkiewicz ? A prawa ustalają ci co maja pieniądze, tylko jak przyjdzie koniec to przydadzą im się tak jak tym co upuchano w komorach by mogli wyjść kominem.

    Chciwość i pazerność ,odebrała rozum, doprowadzono do bardaku, gdzie jeno wojna roztrzegnie , a zwycięzca ustali zatem nowe prawa ...
  • ~kaktus
    (2011-09-30 17:13)
    Co stalo sie z "zachodem"? Otoz na tzw. zachodzie do wladzy doszli komunisci, anarchisci, liberalowie i inni i zrobili to co robia zawsze i wszedzie: korupcja, bezrobocie, nedza, glod i bezprawie...?
  • ~beastieboy
    (2011-09-30 19:37)
    Doskonałym przykładem na potwierdzenie słów tego pana jest zamieszanie wokół najnowszego dziecka firmy Google - systemu Android. Google uważało, ze patenty to przestarzała sprawa i kompletnie to zignorowała przy planowaniu tego przedsięwzięcia. Zmówione kilka dużych firm teraz wypowiedziało mu patentową, kontrproduktywną wojnę w obronie status quo.
  • ~kaszanka-polska
    (2011-10-01 21:08)
    jakiś nadgorliwy cenzor usuwa już 2 raz mój post, który traktuje jak na prawdę wygląda sytuacja gospodarcza zachodu ... prawda aż tak boli ?
  • ~zza miedzy
    (2011-10-02 03:52)
    "Po obu stronach Atlantyku zapanowała ekonomia korporacjonistyczna." - prawda wyglada tak:
    Ludzie zauwazyli ze sa wykorzystywani jak niewolnicy. Dostaja odpadki z panskiego stolu. Prosze sobie porownac przecietne zarobki CEO z zarobkami zwyklego pracownika. Po drugie - tzw. benefity, korporacje nie dbaja o pracownikow i ograniczaja benefity. 3. tzw outsorcing wpedzil w biede robotnikow Pracownik jest zostawiony sam sobie.,. Panstwa tez maja zwyklych ludzi w du.. ie. I na Zachodzie jest coraz powszechniejsze zdanie: wy udajecie ze o nas dbacie a my udajemy ze pracujemy...
  • ~wariograf
    (2011-10-02 19:45)
    To było do przewidzenia. Brak przeciwwagi w postaci komunizmu to główna przyczyna marazmu ,,zachodu" W tym ogólnym rozlużnieniu do głosu doszły patologie kapitalistyczne a to z kolei do ogólnego kryzysu światowego. Wyjściem z tej sytuacji jest jedynie wprowadzenie socjalizmu szwedzkiego.
  • ~Radosław Herka
    (2011-10-03 01:10)
    Facet mowi jak potluczony - z jednej strony pietnuje socjalizm (korporacjonizm) a z drugiej postuje go wdrazac- bo tak nalezy rozumiec powielenie np. idei ochrony rnku rolnego (kontraktacja, ceny minimalne etc.). No czy on ma demencje, czy co?! Przywoluje Johna Adamsa i panstwo minimum a zdrugiej stwierdza, ze to panstwo powinno interweniowac. Ze podatki powinny byc wyzsze (na co tak duze podatki, skoro stwierdza, ze ludzie powinni za wszystko placic ze swej kieszeni)? No ja wysiadam... ;=/
  • ~mateusz