Odkryli olbrzymie złoża gazu. Polska ma wielkiego rywala

| Aktualizacja:

Olbrzymie złoża gazu odkryte w północnej Anglii skłonią Wielką Brytanię do odważniejszej walki z antyłupkowym lobbingiem ekologów, ludzi Gazpromu oraz reprezentantów energii atomowej. Ale mogą także zagrozić ekonomicznym interesom Polski i wyprzeć nas z rynku.

wróć do artykułu
  • ~gfdr
    (2011-09-26 10:28)
    Nas niech zostawia w spokoju , niech dziurawia ziemie na wyspach i tak żadne korzyści nas nie czekaja.
  • ~pawel
    (2011-09-26 10:40)
    I bardzo dobrze, w sprawie łupków będziemy mieli wspólny interes z Brytyjczykami.
  • ~Kaszebe
    (2011-09-26 10:41)
    Jakiż to rywal? Każde państwo może mieć złoża rozmaitych kopalin i to jest ich wlasność i wydobywanie ich nie jest żadną rywalizacją.
  • ~Raven
    (2011-09-26 10:41)
    No właśnie; nasz gas niech zostawią w spokoju - przynajmniej będziemy mieli czyste środowisko... a gdy już wszystkie złoża na świecie się skończą i gdy będzie lepsza technologia wyddobycia to wtedy możemy wydobywać i to po dobrej cenie a nie jak teraz za bezcen sprzedawać...
  • ~struś pędziwiatr
    (2011-09-26 10:41)
    "Ekolodzy' a raczej Ekoidioci - to niebezpieczne mękoły. Niby chcą coś pożytecznego robić ,ale nie potrafią...

    Dno...
  • ~J-23
    (2011-09-26 10:46)
    Prosze nie pisać, ze to Polski bo nie jest już Polski.My w Polsce wiemy kto Nas sprzedał.
  • ~Tomek
    (2011-09-26 10:57)
    To dobrze, bo będziemy mogli lobbować razem z Angolami przeciw rosyjskiej agenturze we francusko-niemieckich garniturach.
  • ~heimatschutz
    (2011-09-26 11:06)
    Ciekawe, kto finansuje tych Ekologów ? A czy czasem ci Ekolodzy nie protestowali przeciwko budowaniu i eksploatacji siłowni jądrowych ? Pytam dalej: czy ci sami Ekolodzy nie protestowali przeciw farmom wiatrowym i elektrowniom wodnym ? O cóż więc chodzi ? Tak pomału zaczyna się wyłaniać agenturalny charakter tych Ekologicznych organizacji. Ciekawe czy też będą protestować gdy Federacja R. zacznie budować i eksploatować siłownię jądrową w Obwodzie K.
  • ~v1
    (2011-09-26 11:12)
    Co za kretyński artykuł. Same brednie. To wyłącznie Rosja traci. My nic, bo możemy wreszcie olać ich gaz. Rosja nic nie sprzedaje poza kopalinami.
  • ~Genitaliusz
    (2011-09-26 11:13)
    Nie ma polskiego rządu, tylko sprzedawczyki.
  • ~re:J23
    (2011-09-26 11:14)
    Niemcy, to tez juz nie Niemcy- pelno tu Turkow, Ruskich, Polakow i Arabow.
  • ~stefan gryniewicz bereza
    (2011-09-26 11:14)
    nie martwic sie odkryciem Anglikow,zawsze mozna wykorzystac w Kraju odkryte zloza gazu jest tysiac sposobow na wykorzystanie gazu w przemysle.
  • ~Orlo
    (2011-09-26 11:16)
    Gaz łupkowy -- Kaczyński próbuje naprawić ogromne szkody wyrządzone przez Tuska.

    Nowe przepisy regulacji prawnych dotyczących gazu łupkowego proponowane przez PiS mają na celu zabezpieczenie Polski przed utratą kontroli nad wydobyciem i wykorzystaniem gazu łupkowego.

    Jak podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński:

    "Gaz łupkowy coraz bardziej się zbliża do nas. Żeby to nie było tak, że w imię swoiście rozumianej gospodarki wolnorynkowej Polacy nie mieli z tego korzystać. Przypomnę, że Norwegia jest i zawsze była krajem gospodarki wolnorynkowej, ale tam z wydobycia gazu i ropy korzystają Norwegowie i to zostało odpowiednio zabezpieczone."

    Gaz pochodzący ze złóż łupkowych miał być atrakcyjny cenowo i przełamać gazowy monopol Rosji. Tymczasem z danych Komisji Europejskiej wynika, że co piąta koncesja jest w rękach rosyjskich.

    To największy błąd rządu. Doszło do sytuacji, jakiej się obawiałem i przed jaką ostrzegałem już przed trzema laty. Może dojść do wrogiego przejęcia - mówi prof. zw. dr hab. Mariusz-Orion Jędrysek, główny geolog kraju w latach 2005-2007. List profesora przesłany w tej sprawie do premiera pozostał bez odzewu. Profesor postulował wydanie we wstępnej fazie maksymalnie 15 koncesji oraz przygotowanie gruntu prawnego i instytucjonalnego, aby zabezpieczyć interesy naszego państwa. Zadaniem grona ekspertów Polskiej Służby Geologicznej miało być opracowanie strategii i systemu kontroli wydawania koncesji firmom, tak aby możliwa była ich weryfikacja.

    Jeśli Polska straci kontrolę nad wydobyciem złóż, będzie mogła jedynie zarabiać na podatkach - tłumaczy Mariusz-Orion Jędrysek. - Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Jest jeszcze szansa na uratowanie tej sytuacji, ale potrzeba wielkiej determinacji, wiedzy i współpracy z Amerykanami, aby ją opanować - dodaje.
  • ~gawka
    (2011-09-26 11:18)
    Francuzi oparli energetykę na elektrowniach atomowych i nie są zainteresowani konkurencją ze strony tanich i bardzo wydajnych elektrowni zasilanych gazem. To może tłumaczyć decyzję Francji o zakazie badan pokładów gazu łupkowego. Zagrożenie ekologiczne ze strony polskich odwiertów gazu łupkowego na głębokość ok 3000 m jest minimalne. Oczywiście polskie prawo winno nakazywać ciągły monitoring badań geologicznych i wydobycia gazu łupkowego.
    Brytyjczycy zmieniają zdanie, bowiem łatwo wyliczyć kolosalne zyski z eksploatacji własnych pokładów gazu łupkowego i oparcie całej energetyki na gazie łupkowym, elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych. Warto dodać, że elektrownie gazowe są znakomitym uzupełnieniem trudno przewidywalnej produkcji energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych.
    Nie wykluczone, że Niemcy również rozpoczną systematyczne badania pokładów gazu łupkowego, choć są pod presją lobby gazowego, które ciągle inwestuje w coraz bardziej kosztowny import gazu ziemnego z Rosji.
  • ~tylko pytam
    (2011-09-26 11:23)
    Co wy na to POmatolskie spece od NICZEGO??

    Sprzedawczyki???
  • ~as1
    (2011-09-26 11:30)
    Ciekawe czy Anglicy dadzą tam jakieś koncesje
    dla putinowych czytaj KGBowskich firm
    jak dała u nas PO
  • ~````kasienka```asienka````
    (2011-09-26 11:51)
    juz widze jak kaczynski wysztko oddaje w rece kgb swoim braciom moskalom
  • ~Obserwator
    (2011-09-26 11:55)
    Co za różnica? I tak nam UE nie pozwoli nic wydobyć, a poza tym te złoża są już Rosyjskie dzięki premierowi wszystkich wrogów Polski.
  • ~OMEN
    (2011-09-26 11:57)
    Taa...Tzw. "ekolodzy" to organizacja finansowana przez soviety. To takie ARBUZY. Z wierzchu zieloni , a w środku CZERWONI !!!
  • ~Kielczanin
    (2011-09-26 11:58)
    Jeszcze w Poslce nie wybudowano nawet jednego odwiertu eksploatacyjnego, a już redaktorzy martwią się o zbyt. Żenada.

Może zainteresować Cię też: