Odkryli olbrzymie złoża gazu. Polska ma wielkiego rywala

| Aktualizacja:

Olbrzymie złoża gazu odkryte w północnej Anglii skłonią Wielką Brytanię do odważniejszej walki z antyłupkowym lobbingiem ekologów, ludzi Gazpromu oraz reprezentantów energii atomowej. Ale mogą także zagrozić ekonomicznym interesom Polski i wyprzeć nas z rynku.

wróć do artykułu
  • ~minor
    (2011-09-27 02:55)
    ~geolog2011-09-26 14:37

    "Czy przed wyborami dowiemy się kto podpisał koncesję na wydobywanie polskiego gazu łupkowegO..."


    Koncesji na WYDOBYCIE nikomu nie udzielono!
    Na razie wydano okolo 100 koncesji poszukiwawczych, w tym okolo 20 wydano Rosjanom!

    Problem jednak lezy w tym, ze przez te wszystkie lata, przez ktore mowi sie w Polsce o gazie z lupkow - rozne sily nacisku spowodowaly tragiczna w skutkach zmiane obowiazujacych w tej kwestii uregulowan prawnych, a mianowicie:

    Temu, kto dostal koncesje poszukiwawcza - jesli znalazl oplacalne zloze - panstwo polskie MUSI spraedac koncesje wydobywcza, ktora niestety (sluchajcie, sluchajcie!) jest zbywalna, a panstwo polskie NIE MA ZAGWARANTOWANEGO W TYM RZEKOMO POLSKIM PRAWIE PRZYWILEJU PIERWOKUPU!!!
    CZYLI JACYS FACECI NIEWIADOMEGO POCHODZENIA I AUTORAMAENTU MAJA (w mysl polskiego prawa!!!) PELNA SWOBODE W HANDLOWANIU POLSKIM MAJATKIEM NARODOWYM!

    To tyle i mam nadzieje, ze to kazdemu wystarczy, zeby sobie uswiadomil ogrom grozy!


    A co do wspomnianych na wstepie "naciskow" - to dzis juz doskonale wiemy, ze najlepszym "mechanizmem do wywierania naciskow" jest cmentarz!

    Moze byc uzyty na dwa sposoby:

    1. Sposob pierwszy - rozmowa!
    2. Sposob drugi - pogrzeb!

    Nieco gorszym mechanizmem jest "Melex" na polu golfowym, a najgorszym (co wszechstronnie opisano i udowodniono w tak zwanej "literaturze przedmiotu") jest luksusowy hotel sieci "Marriot"!!!

    Czy to wyjasnienie was uspokoilo?
    Czy waszym zdaniem ma znaczenie, ze uzyskaliscie je przed wyborami??
    Czy kiedykolwiek interesowaliscie sie ekonomia, prawem i ogolnie polskim zyciem gospodarczym???

    Zycze dalszego spokojnego letargu!
  • ~minor
    (2011-09-27 00:58)
    ~geolog2011-09-26 14:37

    "Czy przed wyborami dowiemy się kto podpisał koncesję na wydobywanie polskiego gazu łupkowegO..."


    Koncesji na WYDOBYCIE nikomu nie udzielono!
    Na razie wydano okolo 100 koncesji poszukiwawczych, w tym okolo 20 wydano Rosjanom!

    Problem jednak lezy w tym, ze przez te wszystkie lata, przez ktore mowi sie w Polsce o gazie z lupkow - rozne sily nacisku spowodowaly tragiczna w skutkach zmiane obowiazujacych w tej kwestii uregulowan prawnych, a mianowicie:

    Temu, kto dostal koncesje poszukiwawcza - jesli znalazl oplacalne zloze - panstwo polskie MUSI spraedac koncesje wydobywcza, ktora niestety (sluchajcie, sluchajcie!) jest zbywalna, a panstwo polskie NIE MA ZAGWARANTOWANEGO W TYM RZEKOMO POLSKIM PRAWIE PRZYWILEJU PIERWOKUPU!!!
    CZYLI JACYS FACECI NIEWIADOMEGO POCHODZENIA I AUTORAMAENTU MAJA (w mysl polskiego prawa!!!) PELNA SWOBODE W HANDLOWANIU POLSKIM MAJATKIEM NARODOWYM!

    To tyle i mam nadzieje, ze to kazdemu wystarczy, zeby sobie uswiadomil ogrom grozy!


    A co do wspomnianych na wstepie "naciskow" - to dzis juz doskonale wiemy, ze najlepszym "mechanizmem do wywierania naciskow" jest cmentarz!

    Moze byc uzyty na dwa sposoby:

    1. Sposob pierwszy - rozmowa!
    2. Sposob drugi - pogrzeb!

    Nieco gorszym mechanizmem jest "Melex" na polu golfowym, a najgorszym (co wszechstronnie opisano i udowodniono w tak zwanej "literaturze przedmiotu") jest luksusowy hotel sieci "Marriot"!!!

    Czy to wyjasnienie was uspokoilo?
    Czy waszym zdaniem ma znaczenie, ze uzyskaliscie je przed wyborami??
    Czy kiedykolwiek interesowaliscie sie ekonomia, prawem i ogolnie polskim zyciem gospodarczym???

    Zycze dalszego spokojnego letargu!
  • ~Inspicjent
    (2011-09-27 00:40)
    Ziobro: W sprawie gazu łupkowego Polska może pójść drogą Trzeciego Świata

    oooooooooooooo

    ZIOBRO!

    OPANUJ SIE!

    CO TY OPOWIADASZ?!

    Z TAKIM PREMIEREM/

    NIE BÓJ ŻABY!!!

    Ten film chyba pamietasz?



    Cytat z Tuska("Nocna Zmiana"):

    - "POLICZMY GLOSY!"


    Cytat z Wachowskiego ("Nocna Zmiana"):

    - DONEK! BARDZO DOBRZE SIE SPISALES! NAGRODA CIE NIE MINIE!

    - Daj Donek pyska!

    (Cmok-cmok!)

    - Gdybys choc jeszcze w ping-ponga tak umial grac jak Walesa - to przyszlosc przed toba!


    Tusk do Wachowskiego:

    - Ty mnie jeszcze nie znasz!
    W ping-ponga co prawda nie umiem, ale za to w pilke gram, no i historie znam jak malo kto!
    Przeszlosc i przyszlosc!
    I pamiec mam swietna - tez mi dziala w obie strony!

    - Moge ci juz dzisiaj dokladnie zacytowac fragment doniesienia PAP na temat mojej konferencji prasowej jako premiera z drugiej polowy 2011 roku:

    "Niestety doświadczenie, szczególnie jeśli chodzi o infrastrukturę, pokazuje, że tam gdzie szliśmy tropem tych, którzy byli przed nami, wpadaliśmy w pułapki i na mielizny.
    Tam gdzie decydowaliśmy się na przerwanie tego, co robili nasi poprzednicy, udało się (...) wyjść z tych zapaści i przeciąć czasami niczym mieczem Damoklesa tę pętlę niemożności i prawnych komplikacji"

    - No i co? Zadalem im bobu?!

    Wachowskiemu tylko szczena opadla...

    - Niezle zes ich skolowal, ja sam ledwo kapuje, o co chodzi!

    - No i bardzo dobra ta zagrywka z mieczem Damoklesa! - powiedzial po chwili namyslu.
    Ale czy to nie byl czasem miecz Arystotelesa?
    Bo z ta petla to chyba miales na mysli ten slynny wezel gordyjski?

    - Jasne - odparl Tusk klepiac sie z rozmachem w swe wysokie czolo historyka - jak moglem sie tak kropnąc! Ale moze to ci faceci z PAP-u?

    Bo wiesz - PAP to juz wtedy bedzie spolka skarbu panstwa! W 100% nasza wlasnosc!
    Pracowac beda tylko moi kumple z uniwerku!
    A klucz w kieszeni u Arabskiego! Kapujesz?

    Tylko, cholera, dzisiaj tego Damoklesa nie moge jeszcze skorygowac, bo wiesz - to jest dopiero przyszlosc!
    Musze sobie w tej sprawie pamiec nastawic na dzien przed konferencją!

    -Oj, cos mnie lewe ucho piecze. Chyba mnie Ziobro w Unii obgaduje!

    - Daj pyska Mietek! Wiedzialem, ze moge na tobie polegac jak na Kaliszu!

    - Przepijmy!

    (Cmok-cmok!)

    KURTYNA
  • ~pol anka
    (2011-09-26 23:22)
    a co jest najwazniejsze w gazie z łupków. A to, że produktem ubocznym w produkcji gazu z lupków produkuje się mnóstwo głupków. Wesołej zabawy
  • ~Ta zamiast 1 Gazportu ...Budujmy 5 Gazportów
    (2011-09-26 20:43)
    I importujmy supertani gaz łupkowy !!!
  • ~a
    (2011-09-26 15:13)
    Dlaczego mamy sie spieszyc wz wydobyciem gazu skoro dokola bedzie pelno tanszego ? Nasz gaz moga wkorzystywac wnuki albo prawnuki.Gaz jesli rzeczywiscie jest nie ucieknie z Polski albo tez nikt go nie ukradnie.
  • ~geolog
    (2011-09-26 14:37)
    Czy przed wyborami dowiemy się kto podpisał koncesję na wydobywanie polskiego gazu łupkowego Rosji.Jeżeli żyjemy w demokratycznym państwie jakto mówi PO ., tonie powinno być to być przed społeczeństwem ukrywane.
  • ~atech-Ontario
    (2011-09-26 13:33)
    Bzdura, jak Amerykanie moga nie ujawniac wszystkich szczegolow metody...Bzdura ! Woda i piasek zadnym zagrozeniem nie sa, trzeba zbadac wody gruntowe na wykrywanie zwiazkow, ktore znajduja sie w chemikaliach i tymi wynikami machac przed nosami przekupionymi przez Gazprom urzednikami UE, Donald, do jasnej k...wy, zacznij sie uczyc czegos innego od malowania kominow !
  • ~Mic
    (2011-09-26 12:55)
    A niby jak mieliby nas 'wyprzeć z rynku'?
  • ~babapl
    (2011-09-26 12:21)
    Naiwni Polacy, jeszcze niczego nie maja, a juz dziela. Ciekawa jestem, jaki krzyki powstana, gdy bedzie nastepowala degradacja srodowiska. Tereny polskie nie mozna bowiem porownywac do amerykanskich, bo tam nie ma tylu terenow zabudowanych.
  • ~obserwator
    (2011-09-26 12:16)
    Na pewno nie będą wydobywać przy pomocy Gazpromu. Gaz można użyć nie tylko jako źródło energetyczne. Przemysł chemiczno-farmaceutyczny również ma zapotrzebowanie
  • ~Ja
    (2011-09-26 12:07)
    ZDRADA !
    RUSKIM KONCESJE !
    ZDRADA!
  • ~Kielczanin
    (2011-09-26 11:58)
    Jeszcze w Poslce nie wybudowano nawet jednego odwiertu eksploatacyjnego, a już redaktorzy martwią się o zbyt. Żenada.
  • ~OMEN
    (2011-09-26 11:57)
    Taa...Tzw. "ekolodzy" to organizacja finansowana przez soviety. To takie ARBUZY. Z wierzchu zieloni , a w środku CZERWONI !!!
  • ~Obserwator
    (2011-09-26 11:55)
    Co za różnica? I tak nam UE nie pozwoli nic wydobyć, a poza tym te złoża są już Rosyjskie dzięki premierowi wszystkich wrogów Polski.
  • ~````kasienka```asienka````
    (2011-09-26 11:51)
    juz widze jak kaczynski wysztko oddaje w rece kgb swoim braciom moskalom
  • ~as1
    (2011-09-26 11:30)
    Ciekawe czy Anglicy dadzą tam jakieś koncesje
    dla putinowych czytaj KGBowskich firm
    jak dała u nas PO
  • ~tylko pytam
    (2011-09-26 11:23)
    Co wy na to POmatolskie spece od NICZEGO??

    Sprzedawczyki???
  • ~gawka
    (2011-09-26 11:18)
    Francuzi oparli energetykę na elektrowniach atomowych i nie są zainteresowani konkurencją ze strony tanich i bardzo wydajnych elektrowni zasilanych gazem. To może tłumaczyć decyzję Francji o zakazie badan pokładów gazu łupkowego. Zagrożenie ekologiczne ze strony polskich odwiertów gazu łupkowego na głębokość ok 3000 m jest minimalne. Oczywiście polskie prawo winno nakazywać ciągły monitoring badań geologicznych i wydobycia gazu łupkowego.
    Brytyjczycy zmieniają zdanie, bowiem łatwo wyliczyć kolosalne zyski z eksploatacji własnych pokładów gazu łupkowego i oparcie całej energetyki na gazie łupkowym, elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych. Warto dodać, że elektrownie gazowe są znakomitym uzupełnieniem trudno przewidywalnej produkcji energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych.
    Nie wykluczone, że Niemcy również rozpoczną systematyczne badania pokładów gazu łupkowego, choć są pod presją lobby gazowego, które ciągle inwestuje w coraz bardziej kosztowny import gazu ziemnego z Rosji.
  • ~Orlo
    (2011-09-26 11:16)
    Gaz łupkowy -- Kaczyński próbuje naprawić ogromne szkody wyrządzone przez Tuska.

    Nowe przepisy regulacji prawnych dotyczących gazu łupkowego proponowane przez PiS mają na celu zabezpieczenie Polski przed utratą kontroli nad wydobyciem i wykorzystaniem gazu łupkowego.

    Jak podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński:

    "Gaz łupkowy coraz bardziej się zbliża do nas. Żeby to nie było tak, że w imię swoiście rozumianej gospodarki wolnorynkowej Polacy nie mieli z tego korzystać. Przypomnę, że Norwegia jest i zawsze była krajem gospodarki wolnorynkowej, ale tam z wydobycia gazu i ropy korzystają Norwegowie i to zostało odpowiednio zabezpieczone."

    Gaz pochodzący ze złóż łupkowych miał być atrakcyjny cenowo i przełamać gazowy monopol Rosji. Tymczasem z danych Komisji Europejskiej wynika, że co piąta koncesja jest w rękach rosyjskich.

    To największy błąd rządu. Doszło do sytuacji, jakiej się obawiałem i przed jaką ostrzegałem już przed trzema laty. Może dojść do wrogiego przejęcia - mówi prof. zw. dr hab. Mariusz-Orion Jędrysek, główny geolog kraju w latach 2005-2007. List profesora przesłany w tej sprawie do premiera pozostał bez odzewu. Profesor postulował wydanie we wstępnej fazie maksymalnie 15 koncesji oraz przygotowanie gruntu prawnego i instytucjonalnego, aby zabezpieczyć interesy naszego państwa. Zadaniem grona ekspertów Polskiej Służby Geologicznej miało być opracowanie strategii i systemu kontroli wydawania koncesji firmom, tak aby możliwa była ich weryfikacja.

    Jeśli Polska straci kontrolę nad wydobyciem złóż, będzie mogła jedynie zarabiać na podatkach - tłumaczy Mariusz-Orion Jędrysek. - Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Jest jeszcze szansa na uratowanie tej sytuacji, ale potrzeba wielkiej determinacji, wiedzy i współpracy z Amerykanami, aby ją opanować - dodaje.

Może zainteresować Cię też: