>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne w najbliższych dniach powinien być skierowany do konsultacji - dowiedziała się we wtorek PAP w Ministerstwie Zdrowia. Ustawa ma wejść w życie przed wyborami parlamentarnymi.Resort zaznacza, że dodatkowe ubezpieczenia nie spowodują dopłat do świadczeń medycznych, które są obecnie gwarantowane ze środków publicznych.

Reklama

Zdaniem MZ ubezpieczenia mają zwiększyć dostęp do leczenia i uregulować system ubezpieczeń prywatnych, który już w Polsce funkcjonuje, a rynek ten - według szacunków - ma wartość od 22 do 30 mld zł rocznie. Oznacza to, że do 30 proc. środków przeznaczanych na ochronę zdrowia pochodzi z dodatkowych dopłat pacjentów.

Resort zdrowia chce, by obowiązywały dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń: suplementarne i komplementarne. Pierwsze mają zapewnić m.in. krótszy czas oczekiwania na świadczenia, które są obecnie gwarantowane; drugie - powinny umożliwić dostęp do świadczeń, które nie są finansowane przez państwo.

Reklama

W ustawie wprowadzającej dodatkowe ubezpieczenia ma się znaleźć m.in. ich definicja oraz zapisy umożliwiające objęcie prywatnym ubezpieczeniem także świadczeń z zakresu medycyny pracy oraz finansowanie ubezpieczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia gwarantujące dostęp do świadczeń deficytowych ma być przewidziana ulga podatkowa. W ustawie zostaną określone wymagania, jakie powinni spełniać prywatni ubezpieczyciele.

Pod koniec ubiegłego roku MZ zapowiadało, że oprócz dodatkowych ubezpieczeń w 2011 r. ma ruszyć także program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ. Pilotaż ma umożliwić przekazywanie prywatnym ubezpieczycielom środków ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, które obecnie w całości trafiają do NFZ. Ma być on prowadzony w województwach: pomorskim i dolnośląskim.