W uzasadnieniu projektu przygotowanego przez resort finansów poinformowano, że niezbędne jest podjęcie kroków w celu zahamowania szybkiego wzrostu długu publicznego w Polsce - niesie on bowiem ryzyko destabilizacji finansów publicznych oraz przekroczenia przez dług drugiego progu ostrożnościowego (55 proc. PKB) w 2011 roku.

Reklama

Zgodnie z propozycjami MF, zasiłek pogrzebowy ma zostać obniżony do 4 tys. zł, z obecnych 6395,7 zł. MF zaproponowało też zwiększenie ulg dla studentów na przejazdy koleją i autobusami do 51 proc.

Dokument mówi, że wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie z 2008 r. W przyszłym roku tzw. kwota bazowa dla osób zajmujących te stanowiska nie będzie waloryzowana i pozostanie równa kwocie bazowej za 2008 r. Na poziomie z 2008 r. pozostać mają uposażenia posłów i senatorów.

Na wrzesień 2011 r. resort finansów zaplanował podwyżkę wynagrodzeń dla nauczycieli. Projekt zawiera przepis przejściowy, który ma regulować zasady podwyższania wynagrodzeń dla nauczycieli w 2011 r.

Reklama

Od 1 stycznia przyszłego roku wzrośnie o 1 pkt proc. VAT. Podwyżka będzie obowiązywała do końca grudnia 2013 r. Z uwagi na wygasającą tzw. derogację unijną, dotyczącą stosowania 3-proc. stawki na żywność nieprzetworzoną i 0-proc. na książki i czasopisma specjalistyczne, wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na te towary. W efekcie od 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

MF przewiduje także likwidację obniżonych stawek akcyzy dla paliw silnikowych zawierających powyżej 2 proc. biokomponentów oraz tzw. biokomponentów stanowiących samoistne paliwa. Zmiana miałaby zacząć obowiązywać od 1 maja 2011 r.

Przewidziane są też nowe zasady przekazywania środków do budżetu przez Agencję Nieruchomości Rolnych od 2011 r. - agencja miałaby przekazywać środki do budżetu kwartalnie, a nie jak do tej pory raz w roku.

Centrum Informacyjne Rządu podało we wtorkowym komunikacie, że zgodnie z projektem ANR nie będzie mogła nieodpłatnie przekazywać swoich nieruchomości m.in. Lasom Państwowym, PAN, czy izbom rolniczym. Dzięki temu więcej nieruchomości będzie można sprzedawać.