W oświadczeniu rządu dotyczącym "obywatelstwa ekonomicznego" stwierdza się, iż "wprowadzenie tego programu umożliwia znanym ludziom interesu, o wiarygodnej światowej reputacji, otrzymanie ograniczonej liczby czarnogórskich paszportów dzięki bezpośredniemu inwestowaniu w Czarnogórze".

Reklama

W dalszej części oświadczenia można przeczytać, że osoby zainteresowane będą musiały zainwestować w Czarnogórze minimum 500 000 euro, z których część będzie musiała być wpłacona bezpośrednio do budżetu państwa.

Celem rządowego programu jest zachęcenie odnoszących sukcesy biznesmenów do ulokowania siedzib swoich firm w Czarnogórze, wprowadzania nowoczesnych technologii i innowacji oraz tworzenia nowych miejsc pracy. "Czarnogóra tym samym jeszcze raz potwierdza, że jest otwarta na zagraniczny kapitał ekonomiczny i intelektualny" - głosi oświadczenie.

Rząd zapowiada, że będzie współpracować z najbardziej znanymi światowymi firmami prawniczymi oraz konsultingowymi, aby obywatelstwo mogli otrzymać jedynie sprawdzeni biznesmeni mający nieposzlakowaną biografię i możliwości finansowe, które przyczynią się do rozwoju ekonomicznego państwa.

Reklama

W oświadczeniu można też przeczytać, że podobne programy działają między innymi w Austrii, Kanadzie i USA oraz, że "w naszym regionie jest to nowość, która będzie stanowić przewagę w walce konkurencyjnej o zagranicznych inwestorów".