Wciąż coraz mniejszy procent na lokatach – nie zmienia się trwająca już od kilku miesięcy tendencja obniżania ich oprocentowania przez banki. Są oczywiście przypadki na plus, ale generalnie zarobimy na lokatach mniej niż w maju br.

Reklama

Więcej jest natomiast nowych ofert z dzienną kapitalizacją odsetek, które pozwalają nam ominąć tzw. "podatek Belki”. Zmiany w kolejności w czerwcowym rankingu lokat są nieduże. Mamy też dobre wiadomości – kilka banków w najbliższym czasie wystartuje z kampaniami lokat – więc w wakacje Twoje pieniądze będą pracować. Należy się jednak pośpieszyć, gdyż o wyższe oprocentowanie niż teraz, będzie trudno tego lata.

p

Nowości w zestawieniu

W czerwcowym rankingu lokat jednak znalazło się kilku, nowych pozycji, na które warto zwrócić uwagę. Do pierwszej dziesiątki trafiły lokaty CITI Handlowy (1, 6 miesięcy), Invest Bank (3 mies.), Alior Bank (6 mies.), eurobank (12 mies.).

Warto też zwrócić uwagę na ofertę Getin Banku i jego nowej Lokaty z codziennymi odsetkami. Lokata ta plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu lokat 3 miesięcznych oraz na drugim miejscu wśród lokat 6 miesięcznych.

>>>Nawet 6,68% - Lokata bez "podatku Belki" ! Załóż bez wychodzenia z domu!

Zwycięzcy rankingu lokat

Wśród liderów zapanowało swoiste zamieszanie, ponieważ jedną z nowych ofert jest propozycja Getin Banku z kapitalizacją dzienną, która w rankingu lokat na okres 3, 6 i 12 miesięcy zajęła odpowiednio 1, 2 i 2 pozycję. Bardzo duże zmiany w swojej ofercie lokat wprowadził Bank Pocztowy. Do niedawna lider zestawień, dziś oferuje „jedynie” od 3% (lokaty na 3 miesiące) do 4,50% (lokaty roczne). Lokata na 6-tkę ma od 1 czerwca już jedynie 4,70%. Wielu z nas pamięta jeszcze niedawne lokaty Pocztowego oprocentowane nawet do 5,75% w okresie rocznym depozytu.

Co może wydać się dość zaskakujące, eurobank nie obniżył oprocentowania swoich lokat i pozostaje liderem w rankingu lokat na okres 1 miesiąca i 3 miesięcy. Jest to o tyle niespodziewane, że w momencie, kiedy WIBOR 3M utrzymuje się na stałym, niskim poziomie, a zaostrzenie polityki pieniężnej przez banki nam na razie nie grozi, banki nie czują raczej potrzeby do przyciągania środków swoich klientów przy pomocy lokat.

>>> Porównaj i sprawdź w którym banku najwięcej zarobisz na lokacie?

Lokaty bez Belki – hit wiosny

Pewną pozytywną tendencją w ostatnich miesiącach jest jednak coraz większa ilość lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, pozwalających w określonej kwocie ominąć obowiązek płacenia „podatku Belki”. Dla banków jest to metoda przyciągnięcia uwagi klienta – ponieważ każdy z nas chce zarobić więcej, niż mniej. Dla klienta to czysty zysk – nie płaci podatku od dochodów kapitałowych, przez co mając mniejsze oprocentowanie nominalne lokaty w rzeczywistości zarabia więcej, niż na lokatach z kapitalizacją miesięczną odsetek z wyższym oprocentowaniem.

Banków, które mają w swojej ofercie lokaty z kapitalizacją dzienną, jest w rankingu aż 6, są to Deutsche Bank, Meritum Bank, Bank BPH, FM Bank, Alior Bank, a od tego miesiąca również Getin Bank.

Lokaty przestają być opłacalne?

Reklama

Niestety, w najbliższej perspektywie raczej nie powinniśmy spodziewać się podniesienia oprocentowania lokat przez banki. Wzrosty oprocentowania lokat zazwyczaj następują po podwyżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a w tej chwili nie ma ku temu przesłanek. Niska inflacja na szczęście sprzyja oszczędzaniu na lokatach, dzięki czemu realne oprocentowanie lokat jest nadal atrakcyjne. Na podwyżki oprocentowania lokat poczekamy pewnie do września.