Główny ekonomista ZUS o skutkach likwidacji 30-krotności: Grozi nam wzrost arbitrażu i rozwarstwienie emerytur

| Aktualizacja:

Tegoroczny noblista Richard Thaler dowodzi, że wystarczy zaledwie szturchnięcie, by ludzie podejmowali jakąś decyzję. Taki lekki impuls już spowodował, że wiele osób zastanawia się nad optymalizacją podatkowo-składkową - mówi w rozmowie z "DGP" Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS.

wróć do artykułu
 • ~MOZ
  (2017-12-04 08:42)
  Znieść te przywileje dla bogaczy.
 • ~Sokular
  (2017-12-04 09:22)
  Ośmieszają się"ekonomiści" broniący swoich dochodów a regulacja,którą Rząd chce zlikwidować jest równie śmieszna jak łączne opodatkowanie małżonków.............czas najwyższy aby to porządkować
 • ~wiek_sredni
  (2017-12-04 17:47)
  Mam zarobki ledwie przewyższające limit, tak że w grudniu nie płacę składki emerytalnej. Podwyższenie limitu, z mojego punktu widzenia jest dobre - bo dla "zwykłych" osób stopa zastąpienia na emeryturze to ok. 40%, a dla tych co przekraczają limit jeszcze mniej. Chętnie płaciłby większą składkę emerytalną, gdyby była taka możliwość (tzn. więcej niż 19,52%) żeby uzyskać wyższą emeryturę. IKE nie jest dla mnie dobrym rozwiązaniem - o tym kiedy indziej. Poza tym, z punktu widzenia pracownika składka emerytalna jest neutralna: więcej zabiorą teraz, więcej będą musieli oddać później. Pisze to zakładając, że nasze państwo wywiąże się ze swoich zobowiązań bez kombinacji - bo za chwilę będą komentarze, że i tak nie zobaczę swojej emerytury. Ja jednak również jestem przeciwny proponowanemu rozwiązaniu, bo: - faktem jest, że firmy będą miały większe koszty, tak nie można robić z zaskoczenia z dnia na dzień; - jestem za podwyższeniem limitu, ale nie za jego zniesieniem - bo składki są lepiej waloryzowane niż zwykłe oszczędności, np. lokaty; zniesienie limitu byłoby więc dotowaniem najbogatszych; - już teraz zarząd spółek Skarbu jest dobrym łupem politycznym do podziału; będzie jeszcze lepszym, bo nawet krótki okres pracy tam da emeryturę jak marzenie dla partyjnych pomazańców.

Może zainteresować Cię też: