W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Pytany o tę kwestię w czwartek w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin, szef Porozumienia powiedział: Wczoraj potwierdziłem obu moim rozmówcom (PiS i Solidarna Polska - przyp. PAP), że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności. I dodał: Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy.

Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjmują to ze zrozumieniem - skomentował wicepremier.

Teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą - dodał.

Przekonywał jednak, że likwidacja 30-krotności "to uderzenie w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów" i najbardziej kreatywną część społeczeństwa. Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki - zapewnił.

Pytany, czy teraz będzie mógł nie głosować tak, jak będzie chciał, zaprzeczył i powiedział, że będzie wiele spraw, gdzie kompromis będzie potrzebny. Ocenił, że aby realizować część ze swoich celów trzeba czasem popierać cele stawiane przez koalicjantów.

Opowiedział, że np. dla wielu polityków PiS i SP trudnym kompromisem było poparcie jego reform szkolnictwa wyższego. Wielu głosowało, a się nie cieszyło - wspomniał. Dodał, że są też sytuacje, w których będzie musiał pójść na kompromis.

Zapewnił jednak, że PiS, Porozumienie i Solidarna Polska przez 4 lata współpracowały harmonijnie i że "będą harmonijnie współpracować przez następne 4 lata". Zwrócił uwagę, że teraz zmieniły się proporcje liczby posłów PiS do posłów SP i Porozumienia. Jak dodał, zmiana proporcji nie oznacza jednak, że dwa mniejsze ugrupowania "powinny rozpychać się łokciami". Zaznaczył jednak, że będą pewne korekty programowe.

Karczewski: W sprawie zniesienia limitu 30-krotności będą prowadzone polityczne rozmowy

Z moich informacji, które posiadam (wynika, że) budżet został złożony do Sejmu, więc odpowiednie prace zostały rozpoczęte. Ustawy okołobudżetowe muszą być uchwalane do końca listopada chyba, więc te wszystko decyzje przed nami - mówił Karczewski.

"Słyszałem o tych deklaracjach (Gowina - dop.red.), będą prowadzone polityczne rozmowy, a z jakim efektem - trudno jest mi to przewidzieć, trudno - oświadczył marszałek Senatu.

Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska, w wyniku wyborów parlamentarnych wprowadzą łącznie 235 posłów i 48 senatorów. Partia Jarosława Gowina - Porozumienie wprowadzi 18 posłów i 2 senatorów, podobnie jak Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która również wprowadzi 18 posłów i 2 senatorów.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pytany w pierwszej połowie października przez PAP, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, powiedział, propozycja likwidacji tego limitu jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku, ale była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej. Ostateczne decyzje będzie podejmował parlament – zaznaczył.