Emerytura po staremu czy po 40 latach pracy? Co się bardziej opłaca? WYLICZENIA

| Aktualizacja:

Wprowadzenie stażu zawodowego jako kryterium wcześniejszego przejścia na emeryturę będzie oznaczało znaczące zmniejszenie comiesięcznych wypłat dla osób, które będą chciały skorzystać z takiej możliwości.

wróć do artykułu
  • ~wieczny pracownik ostatnio udręczany
    (2019-03-06 07:54)
    do pracy poszlam nie majac 18 lat przepracowałam 40 lat mam opłacane skladki kiedy wreszce przejde na emeryture i przestana mna pomiatać w pracy bo jestem za stara i nie nadążam z wyrobieniem planu sprzedażowego co oznacza brak premii i nękaniem
  • ~63-latek.
    (2017-04-29 13:08)
    Jestem też tego zdania,jak ktoś ma 40 lat pracy i nie ma zdrowia,chcę przejść na emeryturę to dać takiej osobie.To już jest jego sprawa że dostanie trochę mniejszą emeryturę,godzi się na to więc nie powinno być przeszkód.Ma umierać,cierpieć i tyrać,a później wziąć jedną lub kilka świadczeń i musi odejść z tego świata a ZUS się cieszy,to jest straszne.Powinni rodzinie wypłacić jakąś kwotę.
  • ~francik
    (2016-05-10 09:32)
    mam 60 lat i pracuje już 45 lat jako robotnik od 15 roku życia,jestem zmęczony i wypalony.przepracowałem już tyle lat ,że 3 policjantów przejdzie na emeryture w czasie mojego stażu pracy a ja będe musiał jeszcze 7 lat pracować dzieki oszołomom z po i psl
  • ~saper13
    (2016-04-14 16:20)
    skąd są te kwoty emerytur?mam rodzine i znajomych i każdy ma więcej....nie znam ani jednego górnika ktory ma mniej emerytury niż 4tysiące...to po co pracować dłużej chyba żeby mieć mniej...
  • ~Andrzej567654
    (2015-11-15 13:34)
    44 lata pracy 40 lat pracy składkowe, odłożona kasa na koncie emerytalnym i nie mam prawa do emerytury.
    Inne nacje w kraju Rolnicy 60/55 lat 30/25 składkowe i nieskładkowe i emerytura, nie mają odłożonych składek odpowiednich aby pobierać z tych pieniędzy emeryturę państwo im wypłaca emeryturę z moich pieniędzy a mi każe pracować 52 lata do 67 roku życia. Chamstwo i nierówność społeczna PO i PSL ci ludzie powinni być poddani pod trybunał stanu za takie niedemokratyczne ustawy emerytalne. Jeden praca do śmierci drugi rolnik wcześniejsza emeryturka bez odłożonej kasy na tą emeryturę.
    Jeszcze lepiej jest w służbach mundurowych i urzędach państwowych tu to ida na całego 15,20,25 lat pracy emeryturka bez względu na wiek i brak odłożonej kasy na koncie ZUS uprawniającą do pobierania emerytury.
    Dziady, dziady, chamstwo i zarypista nierówność społeczna w tym pięknym skorumpowanym kraju Polska.
    Partia PiS która doszła do władzy musi te nierówności zlikwidować i wprowadzać demokratyczne zasady emerytalne a nie złodziejskie jak to robiło PO i PSL.
    Te partie powinny być zdelegalizowane za skorumpowane rządzenie krajem i rozprzedanie majątku narodowego za grosze, a nam 67 lat i emerytura czyli u mnie 52 lata pracy i emerytura, chamy PO i PSL za kraty.
  • ~V2
    (2015-10-09 20:13)
    Glosujcie na PO i PSL
  • ~haha
    (2015-09-23 09:12)
    A darmozjady z PO i PSL siedząc na państwowych stołkach mogą pierdzić w nie nawet do 200 lat. Oni się nie musza stresować , no chyba że wyborami co 5 lat.
  • ~V2
    (2015-09-23 06:57)
    Rzady barbarzyncow
  • ~Adzia
    (2015-09-22 20:34)
    To powiedzcie ile pieniędzy ZUS przekazuje państwu jako pożyczka beszwrotna. Co roku od prawie 10 lat kwota ta wynosi od 5 do 20 miliardów zł. Te nadwyżki powinny być inwestowane i odkładana na gorsze czasy a nie wydawane na pazernych ministrów. Stała emerytura dla każdego jak to jest w Canadzie. Wszystko co rząd mówi jest kłamstwem.
  • ~kola
    (2015-09-21 08:50)
    A jak pójdzie obywatel na emeryturę w wieku 100 lat to będzie miał 15 000 emerytury.
    według ZUSu najlepszy wariant. ZUS poleca!!!
    ZUS!! - IDIOCI I ZŁODZIEJE!!
  • ~seth
    (2015-09-20 18:19)
    95% ludzi wzięło by te 200zł mniej emerytury, żeby tylko iść 5 lat szybciej emeryturę, jak będą potrzebowali to sobie dorobią.
  • ~Jan
    (2015-09-20 17:18)
    Zlikwidowac przewileje wszyscy rowno pani na policij za biurkiem tez 15 lat pracy i emerytura a inna pani zza biurkie w innym sektoze tomdo smierci praca jednakowa
  • ~olać platfusów
    (2015-09-20 11:37)
    mam w d..pie za 250 zł miesięcznie nie będę pracował 6 lat dłużej jak mi braknie dorobię na czarno
  • ~morena12
    (2015-09-14 10:46)
    Ustawa utknęła w komisji sejmowej to oczywiście znowu robota PO.
  • ~Tina
    (2015-08-29 20:39)
    Najsprawiedliwiej-ile uskładałeś ,taka emerytura.Obojętnie czy 1 rok pracy czy duzo więcej.Przy kryterium do najniższej emerytury 20 lat pracy.
  • ~gosc
    (2015-08-25 18:51)
    Złodzieje i tak ci zabiora na podatki.
    Policzcie sobie ile zabierają tylko licząc po 100zl,to są miljardy.
    Gdyby człowiek miał te pieniądze to mógłby wziąć sobie lekarza jakiego by chciał i nie miał by problemu z wykupem lekarstwo.
    Co mnie obchodzi ile ją dostanie za kilka lat jak pieniądz się dewaluluje,a może " sitwa" wprowadzi na chama euro i wtedy będzie cyrk.
  • ~bolo
    (2015-08-25 09:39)
    Ja tak tylko nieśmiało zwrócę uwagę, w ferworze "walki" czy 67 czy 60!
    Proszę zwrócić uwagę po 40 latach składkowych tz praca zaraz po maturze w wieku 20 lat i to za wynagrodzeniem brutto ok 6000 zł+ do tego 40 lat składkowych=emerytura 1500 zł netto!!! Dech zapiera w piersiach! Pytanie! Ile osób jest w stanie spełnić takie kryteria ? Bardzo niewiele! Dyskusja o wieku z punktu widzenia przyszłego emeryta jest bezprzedmiotowa ponieważ 90 % przyszłych emerytów be względu na wiem czy przejdzie na emeryturę w wieku 60 , 65 czy 67 i tak nie wypracuje środków na najniższą emeryturę czyli socjalną i taka dostanie według dzisiejszego systemu czyli zdefiniowanej składki. Dlaczego o tym nikt nie mówi i pisze tylko robi jakieś wirtualne symulacje!
    Dowód:1. osoby urodzone po 1968 roku są obowiązkowo w OFE.
    2. po 15 latach odkładania w OFE średnia emerytura z OFE to 79 zł brutto
    3. nie trudno policzyć ile będzie wynosić emerytura po 30 - 40 latach ,jak będzie oczywiście koniunktura, tak jak w latach 1999 -2014... jakieś 200-250 zł brutto.
    Więc o czym ta dyskusja! Dla przykładu w systemie zdefiniowanego świadczenia z taki stażem emerytury by wynosiła ok 3000 zł miesięcznie. Czy w takim razie reformę emerytalną z 1999 roku można nazwać reformą skoro nastąpiło tak drastyczne pogorszenie. I czy wogóle chodziło o reformę emerytalną czy tylko o to aby 150 miliardów pieniędzy emerytalnych wylądowało na giełdzie czyli w kieszeniach tz, inwestorów którzy żadnych emerytur emerytom nie zamierzają wypłacać.
  • ~januszz
    (2015-08-24 14:28)
    Dlaczego przyjęto średnią krajową, kiedy wiadomo, że średnią krajową (i więcej) otrzymuje tylko ok 33% pracujących. Następna sprawa aktywność zawodowa w przedziale 55 + i wyżej wynosi ok 40%. To się nazywa rzetelność. Czyżby redakcja gazety bała się prawdziwej rzeczywistości.
  • ~Alfred Sz.
    (2015-08-24 12:13)
    tak... PiSiory doskonale wiedzą, że "ciemny lód" kupi każdą głupotę, obiecują głupoty, wiedząc , że mało kto cokolwiek przeliczy... jesteśmy durniami i tyle, mamieni obietnicami o krótszej pracy... nie zadajemy sami sobie pytania... a za ile ??? powiedzieć sobie trzeba szczerze, jesteśmy matołami Europy... zaściankiem i totalną "bezwładnością umysłową" rodzaju ludzkiego... hasło "Polak mądry po szkodzie" nigdy i niczego nie nauczyło... krytykować chcemy Grecję, a chcemy zafundować sobie tragedię jeszcze większą niż mają oni... bo oni przynajmniej mają niższe ceny egzystencji... u nas, zima, wiosna, jesień... miesiące kosztowo dużo droższe... czy tego tak naprawdę chcemy ??? by leczyli nas szarlatani i księża dymem i modlitwą z ostatnią złotówkę... gdy sami wypasieni gnieżdżą się po swych dworkach ??? chcemy by człowiek otaczający się "prywatną" armią ochroniarzy odgradzających od nieistniejącego wroga, uczył nas miłości do drugiego człowieka ??? może starczy już głupot pod tytułem "Prezydent z kapelusza" i w końcu weźmiemy się za pracę, za stan własnych osiedli, ulic, miast ??? nikt za "friko" nigdy nie da nam niczego, tak było , jest i będzie, a jeśli jakiś krętacz to obiecuje... powiedzmy sobie szczerze, to kłamstwo i obłuda i tyle...
  • ~Jerzy