• ~pepe
    (2012-07-09 16:56)
    Taki sam włącznik ma motorola t805
  • ~afrikanner
    (2012-08-03 08:58)
    re martinwin
    Należy Ci sie nagroda Nobla za wynalezienie perpetuum mobile.Ludzie, jakie wy szkoły kończycie?
  • ~ryzy
    (2014-09-10 13:40)
    Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem "na swoje", ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny
  • ~RYBUSIA
    (2012-10-19 13:29)
    gaz lpg 100 zł na rok ? hm... wy chyba nie gotujecie w domu ? normalnie butla starcza na maź 3 miesiące ...
  • ~m.gawka
    (2012-10-19 09:11)
    Oszczędności na urządzeniach w trybie stand-by, jest znikoma. Wyliczone 30 zł rocznie to i tak znacznie więcej niż w rzeczywistości. Okna z elektrycznością mają niewiele wspólnego, chyba że ktoś grzeje elektrycznie, to wtedy niech sobie kupi pistolet do strzelania w głowę. Własną!!!

    Popatrzmy na rzeczywistych pożeraczy energii elektrycznej:
    1. Kuchenka elektryczna (tzw płyta)
    2. Mikrofalówka
    3. Gofrownica lub opiekacz tostów
    4. Termowentylator, grzejnik elektryczny
    5. Lokówka, żelazko
    6. Suszarka do włosów
    7. Czajnik (garnek) elektryczny
    8. Oświetlenie starymi żarówkami, szczególnie żyrandol z pięcioma setkami
    9. Niedomknięte lodówki, lub bardzo starego typu (kupuj klasy A+)
    10. Pralka z elektrycznym podgrzewem wody

    ad 1) Najtaniej można zasilać kuchnię gazem LPG (!!!); rocznie < 100 zł
    ad 2) Maksymalnie skracaj czas użytkowania
    ad 3) Używaj rzadziej, to niezbyt zdrowe posiłki
    ad 4) Oczywiście termomodernizacja domu i wtedy elektr. grzejniki są zbędne
    ad 5) Nie zostawiaj niepotrzebnie włączonych
    ad 6) Przed suszeniem, dokładnie wytrzyj włosy ręcznikiem
    ad 7) Nalewaj tylko tyle, ile potrzebujesz i najlepiej już podgrzanej
    ad 8) Wymień WSZYSTKIE żarówki na energooszczędne lub LED (jeszcze drogo)
    ad 9) Zawsze kontroluj zamknięcie lodówki a może kupisz energooszczędną?
    ad 10) Jest niewiele pralek z możliwością zasilania ciepłą i zimną wodą z sieci. Może opłaci się przerobić pralkę i zasilać tylko ciepłą wodą z sieci?
  • ~Andrzej
    (2012-10-04 21:03)
    Przy zmianie sprzedawcy energii, należy czytać dokładnie to co jest napisane drobnym drukiem na końcu umowy. W 90% może okazać się że będziemy płacić więcej. Przerabiałem już zmianę sprzedawcy, i dużo mnie to kosztowało!!!
  • ~rynio9000
    (2012-08-12 17:34)
    to chyba pisał jakiś szkot
  • ~rynio9000
    (2012-08-12 17:31)
    30 zł rocznie ? ! to jest 2 cole miesięcznie mniej itp bez przesady
  • ~Adam
    (2012-07-16 14:27)
    Moje rady:
    1.Wybór odpowiedniej taryfy np.G12
    2.Uzywanie prądożernych urządzeń w tańszej taryfie (zmywarka, bojler, pralka, ogrzewanie)
    3.Oświetlenie gdzie się da LED
    4.Wyłączanie niektórych urządzeń podczas naszej nieobecności lub urlopu (wtedy niech dziala tylko alarm i lodówka oraz zimą piec)
  • ~martinwin
    (2012-07-09 14:31)
    zastanawiające ze nikt precyzyjnie nie sprawdzi ile prądu pobiera np.ładowarka do telefonu, bo ja sprawdziłem ! jeśli jest to ładowarka nowoczesna czyli impulsowa to pobór prądu przez dwie doby wynosił dokładnie 0 kwh (słownie zero) tylko stare ładowarki transformatorowe (ciężkie) mają bardzo niewielki pobór prądu.