Kredyt gotówkowy zazwyczaj wiąże się zwykle z wysokim oprocentowaniem, co w przypadku dużych potrzeb finansowych może mocno obciążyć nasze portfele. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad pożyczką hipoteczną. To w telegraficznym skrócie kredyt, którego bank udziela nam pod warunkiem zabezpieczenia go nieruchomością jak przy kredytach mieszkaniowych. Zabezpieczenie jest na tyle solidne, że oprocentowanie pożyczek hipotecznych jest zazwyczaj znacznie niższe od najlepszych na rynku kredytów gotówkowych.

Zakładając, że musimy pożyczyć np. 100 000 zł – korzystając z nawet najdłuższego okresu kredytowania czyli na maksymalnie 10 lat w przypadku kredytu gotówkowego, raty i tak będą zbyt wysokie. Co warto podkreślić – pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na znacznie dłużej, w niektórych przypadkach nawet do 30 lat (np. w mBanku) a przeważnie do 25 lat.

Pożyczka hipoteczna daje nam duże możliwości. Przede wszystkim, zdarzają się różne sytuacje w życiu. Może będziemy potrzebować kapitału, np. aby kupić na niezwykle korzystnych warunkach dobrze rokującą działkę? Niektórzy potrzebują po prostu kapitału do inwestowania lub chcą spożytkować pożyczkę np. na remont domu czy zakup samochodu. Przypominamy – niektóre oferty pozwalają na maksymalne LTV nawet do 80% (np. w ING Banku Śląskim).

Czyli w przypadku domu wartego 300 000 zł, jest to równowartość udzielonego kredytu w kwocie 240 000 zł. Żaden bank nie udzieli nam takiego kredytu samochodowego czy gotówkowego, a nawet jeśli, to w przypadku kredytu gotówkowego dostaniemy maksymalnie kilka lat na jego spłacenie (np. na 10 lat w BNP Alior Banku).

Poniżej przedstawiamy wybrane oferty pożyczek hipotecznych na rynku. Klient chce pożyczyć 100 000 zł. Zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość warta 300 000 zł. Pożyczkę zamierza spłacić w ciągu 15 lat. W wybranych ofertach pożyczek najtańszą opcją jest propozycja Deutsche Banku – rata wynosi zaledwie 892 zł. Jednak np. BNP Paribas Fortis nie pobiera prowizji od udzielenia pożyczki, podczas gdy w Deutsche Banku prowizja ta wynosi 3%.

Mimo bardzo wielu zalet i przewag nad innymi formami kredytowania pożyczka hipoteczna zawiera również słabsze strony. Przede wszystkim, musimy mieć wolną hipotekę – jeśli np. posiadamy już kredyt hipoteczny i nie możemy przedstawić w banku jako zabezpieczenia innej nieruchomości, pożyczki możemy nie otrzymać. Istnieje również spora ilość formalności, które musimy przedstawić, aby otrzymać pożyczkę. Wiąże się to zarówno z poświęcaniem czasu ( średnio proces od złożenia kompletu dokumentów do wypłaty kredytu może trwać około 1 miesiąca), jak i pieniędzy choć większość opłat może zostać skredytowana opisywaną pożyczką.

Jeśli potrzeby finansowe nie są rzeczywiście duże, to lepiej zastanowić się nad kredytem gotówkowym, kartą kredytową, kredytem samochodowym lub limitem debetowym w koncie. Natomiast potrzebując faktycznie dużego zastrzyku gotówki, jak np. w przypadku potrzeby gruntownego remontu domu czy mieszkania pożyczka hipoteczna może być najbardziej opłacalna forma kredytowania. Jednak pamiętajmy, że pożyczkę zaciągamy zazwyczaj na kilkanaście lat i zabezpieczamy ją najczęściej własnym mieszkaniem dlatego wybierajmy oferty z głową i pamiętajmy o zapoznaniu się z ofertami poszczególnych banków.