Coraz trudniej o ludzi do pracy. Dla ekspertów jest oczywiste, że tylko napływ imigrantów może nam pomóc

| Aktualizacja:

Z kwartału na kwartał coraz trudniej o ludzi do obsadzenia nowo powstających miejsc pracy.

wróć do artykułu
  • ~bezskutecznie
    (2018-07-17 13:52)
    A Pani Gersdorf szuka pracy ?
  • ~Arkadiusz Wernicki
    (2018-06-18 15:34)
    Bardzo ciekawy artykuł. Całkowicie sprzeczny z moimi obserwacjami. Mam duże doświadczenie i prawie 50 lat na karku. Wysyłam CV do wielu firm, w których mogli by mnie zatrudnić. Nawet jako kierowca. Niestety, żadna z dziesiątek firm mnie nie chce zatrudnić. A ja chcę pracować - tylko oni nie chcą mnie zatrudnić. Nawet na rozmowę kwalifikacyjną mnie nie chcą zaprosić. To o jakim ssaniu mowa? O czym szanowny Redaktor pisze? O jakim braku pracowników? Ja raczej obserwuję sytuację, że firmy owszem chętnie zatrudniają ale pracowników zza wschodniej granicy a nie nas polaków. Coraz częściej salowe w szpitalach nie mówią po polsku tylko po rosyjsku lub ukraińsku, coraz częściej pracownicy budowlani mówią po ukraińsku. W sklepie coraz więcej personelu mówi słabo po polsku. I wcale pracodawcom nie chodzi o brak chętnych polaków tylko o to, że pracownicy ze wschodu mają niższe wymagania finansowe. No ale cóż, my też wyjeżdżamy do pracy na zachód - prawda? Czyli polacy będą pracowali w Niemczech i Angli, Ukraińcy będą pracowali w Polsce. Ciekawe kto będzie pracował na Ukrainie i gdzie będą pracowali Anglicy.
  • ~Agat
    (2018-06-17 18:57)
    A to imigranci umieją pracować? Bo ja spotkałem takich, co lepiej trzymają nóż niż młotek.
  • ~Fezuj
    (2018-06-17 12:19)
    Nie pomyślą, że nędznie placą,że sami są winni tylko zawsze niewolników szukają. Albo PIS winne i J Kaczyński. Chore to się staje.
  • ~Wera
    (2018-06-15 05:19)
    W Biedronce zamiast na zmianie ma być 7 osób są dwie ludzie psioczą.Studenci mają egzaminy.a potem wyjazd do tych nie dobrych jak mówi PiS Niemiec.na zarobek .A przecieź w Polsce tak teraz dobrze jest .Czworo dzieci zrobisz i emeryturka będzie .mieszkania za darmo .kasa się sypie że wszystkich stron .ludzie zarabiają teraz lepiej .Więc po co wyjeźdzac na Zachód .Ziedziec W Polsce i oglądać TVP .
  • ~opo
    (2018-06-15 01:08)
    W Polsce jeszcze długo nie będzie problemu braku ludzi do pracy, jest tylko jeden nieustanny problem, braku płacy za pracę. A ta musi wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie na poczatek. beż tego nic tu nie pomoże, to tylko odwlekanie agonii.
  • ~franca
    (2018-06-14 19:29)
    Trusek wyprowadził ludzi za granice,bo sobie nie radził z rządzeniem, to teraz niech ich ściągnie jako tzw król jeuropy
  • ~Mika
    (2018-06-14 18:32)
    Nie o pracowników tylko coraz trudniej o niewolników pracujących za 1500 zł miesięcznie. Chcecie żeby na was pracowali za miskę ryżu i żebyście sobie co tydzień mogli zmieniać samochód, willę z basenem i tak dalej. To jest wyzysk.
  • ~tarantula
    (2018-06-14 09:08)
    Obserwujemy ODPOLACZANIE Polski w działaniu, coraz intensywniejsze. Warunki płacowe coraz gorsze, młodzi emigrują, składnik polskości w polskości w naszym kraju coraz niższy. Presidencik i premierek bez przerwy deklamują jako to dobrze jest i bedzie coraz lepiej. Szkoda czasu na pisanie, już z póżno.
  • ~thomek
    (2018-06-13 09:39)
    Angela nie jest durna
  • ~korwinista
    (2018-06-13 09:17)
    Inżynierowie z Afryki już budują Niemcy ładunkami wybuchowymi a lekarze leczą Niemców tylko że zaczynają od masowego wypatroszenia i badań ginekologicznych.
  • ~korwinista
    (2018-06-13 09:10)
    Wielu pisze że problemem są niskie płace. Rzeczywiście to jest problem ale nie z winy pracodawców tylko prawodawców bo praca opodatkowana jest na horrendalnym poziomie i często pracownik dostaje do ręki zaledwie połowę tego co zarobił a druga połowa to podatki. Natomiast fakt istnienia w Polsce ponad 120 róznych podatków powoduje że z każdej pensji 20% to realny zarobek a pozostałe 80% różnymi sztuczkami podatkowymi wpływa do budżetu - i tam jest MARNOWANE NA BZDURY!
  • ~Biedny Polajk
    (2018-06-12 23:18)
    Za mało płacą , szara strefa ,dlaczego nie wracają nasi z zagranicy ? Pracują z Ukraińcami ,na początek mają 15 zeta na rękę + pośrednik 10 zeta. Nic nie umieją , MUSZĘ ich uczyć za darmo ,i mam 11 zł netto. I się dziwią polaczki . że nie ma rąk do pracy . Jak bardziej się dba o obcych niż swoich. Dostają ubranie ,darmowe lokum,wyżywienie. i karcić ich nie można za złą pracę , bo zaraz rasizm.
  • ~jaity
    (2018-06-12 22:04)
    Imigranci zarobkowi to dumping polskich płac, powinien być zakazany.
  • ~jjj
    (2018-06-12 21:39)
    Czy już ciemny lud zaczyna rozumieć, że trza wrócić do późniejszego przechodzenia na emeryturę? Co to jest żeby 60 letnią kobietę, lepiej wykształconą i dużo zdrowszą niż w tym samym wieku mężczyzna, przed którą jeszcze 25 la życia wywalać na emeryturę?
  • ~Achtung.
    (2018-06-12 20:57)
    Der Dziennik atakuje.!!!!
  • ~czykita
    (2018-06-12 16:53)
    Zmniejszyc podatki,zamiast zasilkow pomoc w znalezieniu pracy osobom zdrowym i zdolnym do pracy ,podniesc zarobki,studia platne bo za duzo mamy mgr po byle jakich kierunkach mowiacych ze nie po to studia konczyli zeby fizycznie pracowac,przywrocic szkoly zawodowe a tak po prostu to POZWOLIC LUDZIOM NORMALNIE ZYC a nie wprowadzac podatki od podatkow!!!!!!!!!!!!!!! Moj syn pracuje za granica w miedzynarodowej firmie.Ma b wysokie kwalifikacje jako sieciowiec,zarabia £40 000 tys rocznie +prywatne ubezpieczenie dla siebie i rodziny na kwote £750 000.Jego zona jest nauczycielka nauczania poczatkowego.Oboje znaja biegle ang i przywiezli by do kraju dwojke zdolnych dzieci bo bardzo chca wrocic a nasz wspanialy rzad chce sprowadzac zagranicznych pracownikow.POZWOLCIE WROCIC MADRYM
  • ~bebe
    (2018-06-12 16:15)
    inżynierowie z Afryki już budują drugie Niemcy
  • ~porzadek gwarancja sukcesu
    (2018-06-12 16:02)
    Panstwa beda konkurowac o inmigrantow do pracy,ale nie o geby do wyzywienia i srodowiska z ktorych wywodzi sie przemoc. Dla inmigrantow do pracy jestesmy otwarci.Przybycie inmigranta powinno byc kontrolowane przez prawo.
  • ~Roland
    (2018-06-12 13:47)
    racje ma Igor i Pedro-w Polsce jest jeszcze masa ludzi,ktorzy chetnie beda pracowac ale nie za glodowe stawki.Jestem dobrym przykladem-od 37 lat jezdze na 4 miesiace do pracy w RFN i pracuje przez 8 miesiecy troche w kraju ale nie szukam pracy w kraju,bo majac mgr UJ i bedac tlumaczem ang. i niem. pracodawcy chca mi dac ponizej 3 tys zl netto na miesiac (czyli ok.700 euro).Do tego mowia,ze jak sie nie podoba to maja "szuflady pelne podan".Jako,ze te 700 euro netto bardzo mnie nie podnieca to jezdze dalej "na roboty" do Niemiec.Znam tez wiele innych osob, ktore po prostu nie chca pracowac za grosze w kraju i wola popracowac za granica.Krajowi pracodawcy nadal nie rozumieja,ze cos sie zmienilo i wyksztalceni,mowiacy obcymi jezykami,ludzie nie beda pracowac za takie grosze,za ktore trudno by im bylo przezyc,a co dopiero mowic i realizacji jakis wiekszych zakupow typu dom,mieszkanie,auto,wyjazdy,oszczednosci na koncie.Ja samych oplat mam 1 tys zl, a mam wlasne mieszkanie,bez kredytu,mam male,stare auto,ktore sie psuje i musze je ubezpieczyc i kupic paliwo,mam kilka chorob,na leki wydaje ok 250 zl miesiecznie,pomagam chorej matce,ona wydaje ok.500 zl na leki i inne srodki,mam corke na utrzymaniu.Jak mialbym to wszystko oplacic za 2800 zl,ktore mi proponuja krajowi pracodawcy?Wole saksy w Reichu,i tak od 37 lat,zostalo mi jeszcze 8 lat do emerytury,w kraju,w robocie za 700 euro netto juz mnie nikt nie zobaczy,za dobrze znam niemiecki.

Może zainteresować Cię też: