Aktywność zawodowa młodych kobiet spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat. Potrzebna reforma 500 plus?

| Aktualizacja:

Aktywność zawodowa młodych kobiet w Polsce spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat - wynika z najnowszej publikacji GUS. Dane pokazują również, jak zaskakująco niski jest poziom aktywności wśród rodzin z jednym dzieckiem pobierających świadczenie Rodzina 500 plus - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu
  • ~Zolo
    (2018-02-10 19:41)
    A ja tutaj do pana Biedrzynskiego z portalu Natematextra. Dlaczego nie wziął ponad kilku byków z Sudanu np. sunnitów a nie normalna Tadzycką rodzinę ? Jak pan przeczyta proszę o odpowiedź na portalu .
  • ~Rozsądek
    (2018-02-10 15:05)
    Komunizm wiecznie żywy: matki do fabryk i traktorów, a dzieci my zagospodarujemy bo trzeba działać od maleńkiego aby przypadkiem nie wyrosły na myślących ludzi, którzy np. mogliby się zastanowić jak to jest, że po ich mamach się pluje, a oni zamiast móc inwestować we własne rodziny i w podzęce za oddanie pomóc swoim matkom które państwo ma za nic, to muszą się zrzucać na to państwo, oraz emerytury dla tych, którzy składek emertyalnych nie musieli płacić, ale im się należy jako nadzwyczajnym kastom, oraz całą rzeszę tych, którym ponosić trudu rodzenia i wychowania dzieci się nie chciało i jak powyżej atakowali rodzicielstwo, ale na starość mają roszczenia. Nie mówiąc, że dzięki propagowaniu takiego nastwienia można także obniżyć jeszcze płace ojcom, tłumacząc że jak z ich zarobków nie da się utrzymać rodziny, to powinni wysłać do pracy zarobkowej żony, a widać skuteczna indoktrynacja odbiera ludziom umiejętność myślenia aby zauważyć paradoks, że często matka zmuszona do pracy zarobkowej poza domem oddaje swoje dzieci pod opiekę innych kobiet w żłobkach i przedszkolach aby sama zajmować się .... odpłatną opieką dziećmi nieraz tychże samych kobiet. I to jest chwalone. Paranoja totalna.
  • ~mardax
    (2018-02-06 10:50)
    500+ powinno być podwyższone aby jeszcze bardziej polikwidowć bieda etaty
  • ~MatkaPolka
    (2018-02-05 19:06)
    Ja osobiście chwilowo nie pracuje od kilku miesięcy, ale to akurat z powodu końca umowy na zastępstwo. Jestem matką dwójki dzieci. Jedno w wieku przedszkolnym drugie szkolnym. Szukam pracy, ale córka ciągle choruje przez przedszkole.Wystarczy 5 dni w przedszkolu i choroba trwajaca 2 tygodnie.I teraz mądrzy ludzie powiedzcie co robić? Iść do pracy i co miesiąc brać L4 czy jednak być do całkowitej dyspozycji dziecka aż przestanie chorować? Zaznaczam, że mam tylko jedno 500+ na drugie dziecko.Po co te generalizowanie.A jak ktoś ma 3 kę małych dzieci? To chorują pewnie na znianę.Wole siedziec w domu niż świecić oczami przed pracodawcą.Oni zresztą i tak wolą zatrudniać młodych i studentów bo taniej.A pracy na 3 zmiany nie mogę mieć bo mąż wyjechany. Praca od 8-16 to trudno dostępna opcja. Jest pełno pracy to fakt, ale **************
  • ~xxxx
    (2018-02-05 16:17)
    A skąd wezmą później swoje emerytury ? Dzieci kiedyś dorosną i 500+ się skończy
  • ~czarnajama
    (2018-02-05 15:58)
    Tu jest kolejna ilustracja różnicy podejścia do tego problemu między lewicą a prawicą po całym świecie. Prawica sugeruje darowanie pieniędzy ludzióm, a lewica popiera żłobki i przedszkole, z obsługą dobrze wykształconych opiekunek i opiekunków. Właściwie obie warianty są potrzebne.
  • ~q
    (2018-02-05 15:51)
    Zmiana powinna byc, bogatym zabrac 500---
  • ~kobieta
    (2018-02-05 15:25)
    bo rząd zamiast dać wędkę na ryby , dał w du żą tustą rybę, w efekcie powinien budować żłobni i przedszkola żeby matki mogły pracować, w500 plus potrzebne duże zmiany
  • ~xyz
    (2018-02-05 13:54)
    Dołożyć jeszcze po 500 zł. na pieska w domu.
  • ~Junia
    (2018-02-05 13:44)
    To imigranci i tak maja lepiej bez pracy a ile dostają to jest dopiero patologia a wy sie matek czepiacie
  • ~Robin_Otzi
    (2018-02-05 13:28)
    Bo 500+ powinno być jako plus do pensji! Wystarczy, że pracujesz chociaż na pół etatu (umowa o pracę) i wówczas dostajesz gratis 500! A obecnie to 500- kobiet na rynku pracy! Ale uważam, że dużo więcej dla demografii dałyby darmowe żłobki i darmowe przedszkola, z gwarancją miejsca dla wszystkich dzieci!!! To by dało dużo lepsze efekty! Ale tak łatwiej kupić prostych wyborców...
  • ~Ja...
    (2018-02-05 13:27)
    Ja rozumiem, ze biednym dzieciom nalezy sie pomoc. Ale program 500+ to jest nagroda za posiadanie dzieci niezaleznie od dochodow. Poza tym twierdze, ze te zasilki socjalne 500+ sa za wysokie i powinny zostac obnizone poprzez wprowadzenie skali progresywnej np. 100-150-200 zl na trzecie i kolejne dziecko.
  • ~Program...
    (2018-02-05 13:12)
    Program 500+ bez obowiazku pracy lub jej poszukiwania jest wspaniala zacheta dla imigrantow ekonomicznych z calego swiata. Np. w samym Pakistanie znajduje sie okolo 300 tys. Nohindzow - muzulmanscy imigranci z Birmy, ktorzy w Pakistanie nie posiadaja zadnych praw, ani prawa do pracy, ani do leczenia , ani do edukacji itp., gdyz Pakistan nie podpisal Konwencji o Uchodzstwie. Nohindzowie na pewno beda chcieli dostac sie do Polski po lepsze zycie. Mysle, ze do Polski juz dotarli, bo specjalne agencje polskie przywoza pracownikow z Pakistanu do taniej pracy w naszym kraju, juz przywiozly ponad 8 tysiecy, a mlodych Polakow wciaz wypycha sie na Zachod. Nie wiem czy to jest Dobra Zmiana.
  • ~kolec
    (2018-02-05 13:06)
    Mam koleżankę w pracy, przepracowała niecały rok,zaszła w ciążę, już czwarty rok nie pracuje a ja pracuję płace podatki i utrzymuje jej dzieci, mieszka z ojcem swoich dzieci ale korzysta z całego socjalu dla samotnie wychowujących matek myślisz że to w porządku, bo ja nie
  • ~ajax
    (2018-02-05 13:02)
    Propaganda sukcesu głosi jak to się poprawiło i jak jest super, a prawda jest taka, że płace w Polsce są dalej w większości żenująco niskie i dlatego Polacy wciąż emigrują za granicę, albo wolą 500+ i siedzieć w domu niż tyrać po 12 godzin na dobę za minimalne wynagrodzenia.
  • ~Pinia
    (2018-02-05 12:45)
    A dlaczego matki, zwłaszcza małych dzieci powinny pracować na dwóch etatach - w domu i w firmie? Wychowanie dzieci jest najważniejsze na świecie - kiedyś wszyscy to rozumieli, dzisiaj rozumieją to tylko niektóre nacje (które koteczku?).
  • ~www
    (2018-02-05 12:42)
    Klasyczny przyklad jak źle zaprojektowany socjal może trzymać ludzi w biedzie a nie ich wydobywać...ale Rafalska nie slucha, a dziennikarze ją chwalą :(
  • ~Symboliczna...