Budżet państwa jest nasz? To mit. Im skuteczniejsza okaże się KAS, tym dla nas gorzej

| Aktualizacja:

Każdy rząd marzy o tym, by ściągalność podatków wynosiła 100 proc. Czy byłoby to pożądane? W warunkach, które stwarza nasz system podatkowy – nie.

wróć do artykułu
 • ~MrKuba65
  (2017-03-21 16:42)
  Kolejny raz się potwierdza że żródłem większości problemów jest sposób ich rozwiązywania. Nie ma kasy na obiecanki "socjalistycznych prawicowców" to rozpocznie się trałowanie gospodarki i dociskanie kolanem podatnika. Rządzący nie chcą zauważyć że Polska to IMPERIUM MARNOTRAWSTWA a bizantyjskie przywileje urzędnicze , diety poselskie wolne od podatku i kwota wolna którą sobie umiłowani wybrańcy narodu uchwalili sami dla siebie większą 10 razy jak zwykłego podatnika , uposażenia urzędnicze wyższe o 40% od uposażeń w sektorze prywatnym oraz 500 tys. armia urzędników umyka uwadze umiłowanych przywódców. Mamy jedno życie i szkoda że parę milionów przeżyje je w normalnych krajach gdzieś na emigracji.....
 • ~Akasza
  (2017-03-21 10:15)
  Dziennikarski bełkot... Logika Lucyfera...
 • ~Stanisław
  (2017-03-19 16:35)
  Komentarze do tego artykułu,ocenione przez portal jako najlepsze udowadniają ,ze poziom intelektualny mediów w Polsce i rządzącego pisu,jest na poziomie roszczeniowych ćpunów i kiboli,a nie rzeczywistych gospodarzy polski.Artykuł napisany przez redaktora Stodolaka,winien być obowiazkową lekturą,nie tylko Polaków,a przedewszystkim rządzącego pisu.Autor pisze dosadnie,że dla rozpustnego człowieka .nie ma znaczenia dobro wszystkich polakw,prawo ,uczciwośćempatia,Taki człowiek przepuści każde pieniądze,nawet najwiekrze,i jeszcze będzie się zadłużał.
 • ~Ciekawa
  (2017-03-19 15:27)
  Guten morgen. Co tam dzisiaj w niemieckiej ziemi piszczy??
 • ~artur
  (2017-03-19 08:19)
  Polska ma jedne z najwyższych podatków na świecie czyli około 50% USA ma 27% .Każdy kto kupuje paliwo na stacji kradnie VAT 30% to lewe paliwo , podobnie jest z żywnością każdy kurczak ****** karmione są śrutą sojową 90% z przestępstwa, kawa 90% z przestępstwa, napoje 90% z przestępstwa, olej rzepakowy 90% z przestępstwa słodycze 90% ,maszynki do golenia , baterie , tworzywa sztuczne , chemikalia, biżuteria , usługi budowlane , siłownie wiatrowe,elementy elektroniczne , usługi prawnicze , olej opałowy ,LPG, nawozy i tak można wymieniać bez końca .Podział vatu wygląda tak 5% bierze organizator 3% figurant na którego jest założona firma 5% bierze hurtownik zwany przez urzędników "buforem" 5% bierze detalista zwany " dystrybutorem i 5% bierzemy my czyli klienci bo o te 5% mniej płacimy w stosunku do ceny rynkowej , a w budowlance to kradniemy połowę Vatu .Ale każda ukradziona złotówka z podatków jest uratowana dla narodu .Politycy podatki wydadzą na bzdury na rozdawnictwo szkoda tej kasy marnować Polski narodowy kapitał w większości pochodzi z oszustw podatkowych ,bez tego nie byłoby polskich przedsiębiorstw tylko zachodnie .Jak komuna upadała przecież nikt nie miał grosza z czego miały powstawać przedsiębiorstwa za co kupować maszyny budować hale produkcyjne .Musi postępować akumulacja kapitału w rękach inteligentnych ludzi którzy potrafią zarządzać kapitałem Kapitał umiejętnie wykorzystany daje korzyści również tym mniej inteligentnym w postaci wyższych płac.
 • ~ola
  (2017-03-19 07:39)
  Jak by wszyscy płacili sumiennie podatki nastąpiłby paraliż państwa .Między US a podatnikiem trwa nieustanna walka .W tej walce mamy punkt równowagi który w danym systemie jest najkorzystniejszy .Analogią do tego mogą być przepisy ruchu drogowego gdzie jedną z form strajku jest przestrzeganie wszystkich ograniczeń co prowadzi do całkowitego zakorkowania miasta .
 • ~Stach Podkarpacki
  (2017-03-18 14:44)
  Kupujcie konserwy i suchary. Będzie Głód!
 • ~dix
  (2017-03-18 09:23)
  Bardzo ciekawy artykuł. A krzyk *********** o konieczności podwyższenia podatków, to krzyk wilków, które domagają się zwiększenia hodowli owiec. Pislamiści już widzą przed sobą te "pieniążki" z podatków, które będą mogli skonsumować (bo oni oczywiście podatków nie płacą).
 • ~pl
  (2017-03-18 09:01)
  Zaimportowane myślenie, wyeksportowane sumienie...
 • ~K. Czynskij
  (2017-03-18 08:19)
  PiS zapewni Polsce Kryzys Gospodarczy!
 • ~gostom
  (2017-03-18 08:16)
  Kasa dla nowego beneficjanta Polski przychodzi głównie z Uni i Niemiec. Ta impreza stworzona przed 25 lat, głównie przez zmieszanego kanclerza Helmuta Kohla i do dnia dzisiejszego kontynuowana przez panią Kanclerz Merkel. Wkrótce zakończy się ten teatr bez tłumu. Pozwalam sobie tylko przypomnieć o programie tzw. PHARE, z którego korzystała Polska i Węgry. Setki tysięcy stanowisk pracy przewieziono z Niemiec do Polski, Czech i Słowacji (Produktionsverlagerung). Te stanowiska pracy finansują do dnia dzisiejszego podatnicy i bezrobotni w Niemczech. Wprowadzenie waluty Euro w Niemczech było warunkiem postawionych przez Aliantów. Bez Euro nie byłoby zjednoczenia Niemiec. Ta właśnie unia walutowa doprowadziła, że z Niemiec od lat odpływa kapitał w wysokości 200 miliardów Euro rocznie. Ta kasa dodatkowo obok dotacji z Uni Europejskiej (sama Polska 17 miliardów Euro rocznie) służy na wyrównanie systemów finansowych w krajach zacofanych w Europie wschodniej i południowej.
 • ~gostom
  (2017-03-18 08:13)
  Rewanż za 1:27 jest niemożliwe odrobić. W CL nawet Barca tego wyniku już nie zmieni na korzyść. Polska to tymczasem kraj niezwykle homogeniczny i społeczeństwo naszpikowane uprzedzeniami. Do tego standard życia nie jest najwyższy, więc trudno się dziwić, że nikt nie marzy o życiu w Polsce. Nawet Donek. – Bo żadna rzeka nie płynie pod górę... – moźe źe w Polsce ?
 • ~nono
  (2017-03-18 08:09)
  I oczywiście damy na inicjatywy gospodarcze tym firmom, które nie zalegają z podatkami. I damy na aplikację internetową ukazującą efekt działania funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych. Uczynimy przedsiębiorczość mniej ryzykowną dla wszystkich. Damy uczelniom. Damy PAN i PAU. Z nauką skomercjalizujemy ryzyka. Na 45 mld zł podejmowanie ryzyka, to będzie naszego funduszu specjalność. Damy miliardy na podjęcie patentów w bazie Urzędu Patentowego RP - uzgodnimy z ministrem, których. Chcemy szansy dla systemowego zagospodarowania środków z podatku. Itp., itd., ect., ect.
 • ~nono
  (2017-03-18 07:36)
  Co czyni rodzina po otrzymaniu 500+? Wydaje i/lub oszczędza. My wydamy z funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych tylko na wydatki. Damy po 500 mln zł co dekadę dla każdego regionu na firmy start-up. Damy rodzinom firm tworzących klastry. Damy na rewitalizację przestrzeni i obiektów gospodarczych. Damy firmom, które nam opracują dokumentację na co mamy dać. Damy rządowi raporty i sprawozdania z tego ile i komu daliśmy według zarządzeń do ustawy o funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych. Chcemy być kreatorami rozwoju Polski tam, gdzie jest największe ryzyko inwestycji. I co da minister środki z podatków na firmowy fundusz?
 • ~nono
  (2017-03-18 07:12)
  Znajdźcie poważnego ekonomistę, który opracuje metodę realizacji funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych zarządzanego przez podmiot niepubliczny. Firmy, mogą wskazać, nie, nie potrzebujemy naszego ministerstwa. Sami sobie wybudujemy z funduszu biura dla metody realizacji wydatków funduszu. W Warszawie i kraju. Nasz fundusz da też Comarchowi 100 mln zł na budowę drugiego biurowca, jeżeli w tym przedsięwzięciu będzie zakres wysokiego ryzyka, np., zastosowanie innowacyjnych metod, materiałów i technologii. Damy maksymalnie po 500 mln zł regionalnym aniołom biznesu po jednym w każdym województwie. Nie od razu. Etapami. Damy tam, gdzie z powodu ryzyka nikt by nie dał. Na medycynę, na edukację, na kulturę, na energię, na porty lotnicze, na remont i odbudowę zabytków, na elektromobilność, na laboratoria, na satelity. Damy na takie ryzyka, których urzędnicy nie podejmą. Niech Rząd i Sejm zapisze je w ustawie o funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych. Wydamy 45 mld zł, a firmy jeszcze inwestycjami do tego dołożą. Damy radę. Jest taka szkoła ekonomii w Polsce, która by potrafiła opracować taką metodę?
 • ~pinio
  (2017-03-18 06:32)
  Szwecja - Polska - przede wszystkim nie proporcjonalnie tylko relatywnie - PKB szwecji i Polski różnią w przeliczeniu na obywatela - Szwecja 49.866 USD a Polska 12.309 USD. =¼ - ju mi się przestło chcieć czytać. Bo co chce autor udowodnić że ściąganie podatków nie opłaca się Państwu? To w Polsce istnieje jeszcze ewenement że państwo ma jakieś swoje dochody ze spółek skarbu państwa, ale gdzie indziej podatki to jedyny kapitał jaki można przeznaczyć na wydatki budżetowe i strukturalne... ech
 • ~nono
  (2017-03-17 21:35)
  Zatem minister ogłasza w idei i jej miary - mam ustawę, będzie konto, na nim 45 mld zł (te brakujące). Rząd i Sejm wskazał tylko wytyczne w zakresie wydatków kwalifikowanych do finansowania z funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych. Firmy same mają resztę wykonać i przedłożyć wyniki. I dodaje - nam zależy w tej inicjatywie na współdziałaniu firm, zintegrowane przedsięwzięcia gospodarcze dla rozwoju, nie na wydatkowaniu pieniędzy z podatków. To wy zróbcie. To wasz fundusz i wasze pieniądze w budżecie państwa. Mamy zaufanie. Jeżeli potrzebujecie, to państwo utworzy wam wasze ministerstwo, tj., damy biura, wyposażenie, opłacimy prąd, wodę i ogrzewanie. Zaproponujcie waszego ministra. Państwo gromadzimy środki te brakujące z VAT, a Wy, firmy, wydajecie te 45 mld zł metodą ustawy o funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych.
 • ~nono
  (2017-03-17 21:04)
  Podatek VAT był mniejszy. Nie jest poznana metoda funduszu rozwoju inicjatyw gospodarczych, na który przekazywana byłaby kwota z podatków uzgodniona z przedsiębiorstwami i tylko przez nich wydatkowana, nie według reguł publicznych, ale biznesowych, poprzez ich zarządzanie funduszem przy czym fundusz nie działałby dla zysku bo miałby środki z podatku. Państwo tylko gromadzi i przekazuje, ale, np., mogłoby wskazywać w przepisach po uzgodnieniu z firmami wymagania podziału procentowego redystrybucji celowej dla rozwoju inicjatyw gospodarczych na kategorie firm, tj., duże, średnie, małe i na zakres eksport i import oraz na wewnętrznym rynku firma/y - firma/y. Fundusz bierze na siebie ryzyko przedsięwzięcia. To ryzyko w przedsięwzięciu, na które zawsze jest za mało w firmach środków i dlatego je nie podejmują. Tak firma firmie powie, że fundusz jest nasz, i że 45 mld jest nasze. Cytat - "...na podatku VAT to straty dla budżetu na poziomie ok. 45 mld zł rocznie" - koniec cytatu. No dobrze, to niech tyle państwo przekaże do dyspozycji firm na ich własny fundusz rozwoju inicjatyw gospodarczych, jeżeli taka kwota niestracona będzie w budżecie. Cytat - "Nawet laureatka Nagrody Nobla w ekonomii Elinor Ostrom, która zrehabilitowała pojęcie własności wspólnej, przekonując, że nie zawsze musi się kończyć „tragedią”, uważała, że zarządzanie wspólnymi zasobami bywa efektywniejsze, gdy oddać je społecznościom, a nie rządowemu pośrednikowi. Wierzyła w rozsądek współpracujących ze sobą jednostek, w naturalnie tworzący się ład, a nie w pogląd, że wystarczy skarb państwa wypełnić daninami i postawić urzędnika, by rozwiązać palące gospodarkę problemy." - koniec cytatu. To niech rząd odda społeczności przedsiębiorców 45 mld zł na fundusz celowy rozwoju inicjatyw gospodarczych, jeżeli te środki będą z VATu. Proste? Może Pan Redaktor to przełoży profesjonalnie i stosownie gdzie trzeba by było - w idei i miary - dajmy firmom poprzez fundusz systemowy rozwoju inicjatyw gospodarczych wydać 45 mld zł z podatku VAT, jak te środki będą. Będzie z tej innowacji gospodarczy hit?
 • ~Halinka
  (2017-03-17 20:16)
  Czy Morawiecki umie sie usmiechac ? ,bo zawsze wyglada jak z krzyza zdjety.Przeciez to minister gospodarki a nie smutas .Typowy pisuar
 • ~Nietutejszy
  (2017-03-17 18:38)
  Ludzie! Uświadomcie sobie wreszcie, że na PiS zagłosowało w ostatnich wyborach PONAD 38% - czyli 2/5 tych Polaków, którym na Polsce zależy! A reszta - czyli połowa - to niestaty tylko tak zwani "ludzie tutejsi", którzy aktywnie odmawiając udziału w życiu politycznym swojej ojczyzny demonstrują ostentacyjnie BRAK ZAINTERESOWANIA JEJ LOSEM!!! Podejrzewam nawet, że ci ludzie tutejsi nie bardzo są świadomi tego, że na tym terenie zwanym przez nich "tutaj" albo "u nas", albo "ten kraj", istnieje jakiekolwiek państwo! Żeby bowiem zauważyć państwo lub jego brak - trzeba by sobie uświadomić, czym w ogóle państwo jest i czym nie jest! Faktem oczywiście jest, że ta bezładna "tutejsza" kupa kamieni, na której żyją i żerują ci ludzie tutejsi, państwa wcale nie przypomina, a tylko TO "państwo" w oczach tych ludzi przypomina kupę kamieni! I oni chałupniczą metodą i półlegalnie - a nawet jak legalnie - to nie są tego pewni, bo im o ich prawach i oboiązkach nikt niczego wyraźnie nie mówi - wybierają ukradkiem i w ustawicznym lęku z tej kupy pasujące im kamienie i z nich coś tam próbują budować! Żeby jakoś żyć! (Jak żyć - panie premierze?) Podejrzewam, że gdyby tym ludziom tutejszym przedstawić model prawdziwego, dobrze funkcjonującego i poważnego oraz suwerennego państwa, którego zapewne nigdy nie widzieli, a obok wysypać kupę kamieni i kazać im te dwa obiekty porównać - to by nie potrafili opisać różnicy, a może nawet nie potrafiliby jej dostrzec! I wybraliby oczywiście znaną sobie kupę kamieni, a z tej swojskiej kupy dalej wybieraliby pasujące im kamienie! Tak jak dzieci wybierały (a może nadal wybierają?) węgiel z hałd kamienia na Śląsku!

Może zainteresować Cię też: