Ponury minister finansów Jacek Rostowski, a obok uśmiechnięty szef PSL Waldemar Pawlak - taką reklamówkę PSL zamieściło w internecie. To kolejna odsłona sporu ludowców z resortem finansów na temat przepisów dotyczących płacenia VAT przez przedsiębiorców. PSL rozpoczęło w środę internetową akcję dotyczącą przygotowanych przez wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka propozycji zmian w pobieraniu VAT-u od przedsiębiorców. Ludowcy zamieścili w sieci infografikę, która promuje projekt resortu gospodarki.

Reklama
Facebook

Przygotowany przez Stronnictwo obrazek przedstawia ponurego ministra finansów z podpisem "teraz" i schematem: wystawiasz fakturę - bez względu na to czy otrzymałeś zapłatę, czy nie - musisz zapłacić podatek VAT. Z drugiej strony jest uśmiechnięty Pawlak z podpisem "propozycja PSL" i schematem: wystawiasz fakturę - otrzymałeś zapłatę - płacisz podatek VAT; nie otrzymałeś zapłaty - nie płacisz podatku VAT.

Obok infografiki jest odesłanie na adres psl.pl/vat, z którego można ściągnąć informacje dotyczące propozycji PSL. Rozszerzenie stosowania +metody kasowej+ i zniesienie warunków, które powodują, iż mała grupa przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania, mogłoby przyczynić się do ograniczenia zatorów płatniczych i poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce - przekonują ludowcy na swojej stronie.

Reklama

Przedstawione przez Pawlaka pod koniec wakacji rozwiązania, zawarte w pakiecie deregulacyjnym, przewidują m.in. w pełni kasowe rozliczanie podatku VAT. Chodzi o to, by firma, która nie otrzyma od swojego kontrahenta zapłaty za fakturę, nie musiała odprowadzać od niej tego podatku. W myśl obecnie obowiązujących przepisów płatnik jest zobowiązany do uiszczenia VAT-u niezależnie od tego, czy otrzymał pieniądze za usługę, czy nie.

Krótko po przedstawieniu przez Pawlaka rozwiązań deregulacyjnych ostro skrytykował je Rostowski. Jak przekonywał jego resort, pomysły szefa PSL mogłyby kosztować budżet państwa miliardy złotych. Ludowcy apelowali jednak o poważne pochylenie się nad ich propozycjami. Przekonywali, że nie można mówić o ubytku dochodów budżetu, a jedynie o przesunięciu dochodów na kolejny rok.

Ministerstwo Finansów argumentuje, że zgodnie z przepisami UE obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług. Resort uważa, że przepisy unijnej dyrektywy nie przewidują możliwości powszechnego zastosowania rozwiązania, które uzależniałoby określenie momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy od faktu otrzymania od nabywcy zapłaty za dostarczony towar lub świadczoną usługę.

Reklama

Konflikt między Ministerstwem Gospodarki a Ministerstwem Finansów jest wpisany w naturę tych dwóch resortów - Ministerstwo Finansów jest od tego, żeby oszczędzać, a Ministerstwo Gospodarki od tego, żeby inwestować - powiedział w środę PAP rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

To nie pierwsza infografika PSL. W ostatnim czasie staramy się docierać do społeczeństwa poprzez różnego rodzaju środki komunikacji, w tym ilustrowanie naszych propozycji w postaci graficznej wizualizacji. To skuteczny sposób komunikacji z wyborcą, upubliczniania oraz rozpowszechniania konkretnych propozycji - dodał Kosiński.