Fiskus coraz sprawniej tropi tych, którzy ukrywają się w internecie przed płaceniem podatków. Specjalna ogólnopolska komórka przy Izbie Skarbowej w Bydgoszczy, monitorująca sieć i typująca osoby do skontrolowania, w okresie dwóch lat od swojego powstania w 2009 roku notuje 90-proc. skuteczność. Na dziesięć wyznaczonych przez nią osób aż 9 okazuje się podatkowymi oszustami – wynika z raportu opracowanego dla „DGP”.

"Wielu podatników wciąż tkwi w przekonaniu, że są w sieci anonimowi. To fikcja" - mówi Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Użytkownicy sieci pozostawiają po sobie wiele tropów. Zarówno nieświadomie (np. numer IP), jak i świadomie – podając dane potrzebne do finalizacji transakcji (np. numer konta, numer telefonu itp.). To właśnie po nich urzędnicy odnajdują tych, którzy przenosząc się z handlem do internetu, chcieliby uniknąć płacenia podatków.

Wyławianie nieuczciwych sprzedawców najczęściej odbywa się przez porównanie śledzonych przez fiskusa transakcji z tymi, które są później deklarowane w rozliczeniu z urzędem skarbowym.