Dziennik.plPodatki

Niedziela, 27 maja 2012

Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Pogoda: Warszawa Dziś

temp. 21°C

Rostowski: Becikowe zostaje

2010-09-17 | Ostatnia aktualizacja: 13:16 | Komentarze: 23 | skomentuj
Rostowski: Nie zabierzemy becikowego

Rostowski: Nie zabierzemy becikowego Fot. Wojciech Grzedzinski / Inne

Rząd nie zlikwiduje becikowego - zapowiada minister finansów. Jacek Rostowski wyjaśnia bowiem, że na wypłaty dla rodziców idą tak małe pieniądze, że nie opłaca się ich ciąć. Zmieni się jednak system ulg. Resort finansów chce bowiem, by ulgi zaczynały działać dopiero przy trzecim dziecku - w ten sposób chce namówić Polaków do rozmnażania się.

Pogoda

POLSKA

Niedziela 2012-05-27

temp. min 3°C max. 22°C
opady: śladowe opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

Jeżeli chcemy, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem efekty może przynieść przebudowa systemu w przyszłej kadencji.Pytany w piątek w Radiu ZET o ewentualne zmiany w polityce demograficznej, minister powiedział, że "nie chce zabrać becikowego". Zaznaczył zarazem, że becikowe ani ulga prorodzinna nie spełniają funkcji, nie zachęcają do posiadania większej liczby dzieci.

"Wszystkie badania wskazują na to, że jeżeli chcemy, żeby ta ulga zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach. I myślę, że będzie trzeba - już w przyszłej kadencji - tak cały ten mechanizm przebudować, żeby on naprawdę dawał te efekty, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów demograficznych" - dodał.

"Mamy pewne kwoty, które możemy na to wydać i chodzi o to, żeby te kwoty dawały maksymalny efekt. Będziemy to przygotowywali przez jakiś czas i myślę, że w przyszłej kadencji będziemy mogli wyjść z poważną propozycją, która działałaby tak, żeby ludzi zachęcić do tego, żeby mieli więcej dzieci" - powiedział.

"Mamy dwa elementy: becikowe, to jest jakieś 400 mln zł wszystko razem, to są małe kwoty, nie mam zamiaru zamachiwać się na relatywnie małe kwoty po prostu po to, żeby ich nie wydawać. Jest dużo większa kwota, jakieś 6 mld złotych, która idzie na tzw. ulgę prorodzinną. Te dwa elementy trzeba połączyć i z nich zrobić jeden system" - powiedział szef resortu finansów.

PAP Źródło: PAP
Wypowiedzi: 23
  • ~kobieta2010-10-08 12:54

    jak w tym naszym panstwie maja rodzic sie dzieci jak tu ciagle cos sie zmienia czy oni tam mysla co mowia ,tylko nalezy rodzic i nic pozatym a same wychowanie ubrania pozywienie dla tych dzieci to kurcze nic ludziska precz z tymi debilami ,my kobiety wiec bedziemy rodzic i zaniesiemy je do rzadu by tam je wychowywali

  • ~matka malutkiej Kingi2010-09-26 21:24

    Panie Rostowski kariery pan nie zrobi PO popłynie w następnych wyborach .Sobie obniżcje pensje a nie odbierajcje tego marnego grosza na dzieci.

  • ~Jola2010-09-26 21:16

    A Rostowski taki mądry ma dwoje dzieci ,niech sobie zrobi trzecje.

  • ~Ja2010-09-20 08:48

    Jak mowi o przyszlej kadencji to mozemy uznac ze nic sie nei zmieni. Na szczescie

  • ~matka POLKA2010-09-20 07:46

    do" ostra ": na pewno potrafi to wyliczyć "szanowny" minister Rostowski, bo też ma dwoje dzieci, natomiast to czego NIE MA, to nie ma zielonego pojęcia jakie są dochody większości polskich rodzin z dziećmi, i wygląda na to, że nie chce mieć o tym pojęcia. Natomiast NASI przedstawiciele /posłowie i senatorowie/ ciągle zajmują się tylko swoimi sprawami, poprawianiem swojej sytuacji materialnej i swoich warunków (nie )pracy. WSTYD,wielki wstyd, gdy w kraju rośnie zubożenie polskich rodzin i dzieci chodzą głodne, w czasie kiedy pomoc socjalna nie zawsze trafia do najbardziej potrzebujących, a alkoholik może zawsze liczyć na pomoc państwa i to nie małą pomoc. Wstyd NASI przedstawiciele za bylejakość stanowionego prawa!!!

  • ~ostra2010-09-19 20:29

    jak samotna matka z dwójką dzieci,mieszkająca na stancji z najniższym wynagrodzeniem i alimentami 600zl na dwójkę dzieci ma wyżyć?Może ktoś z rządzących wyliczy i pomoże kupić raz w tygodniu wędlinkę moim dzieciom?

  • ~gugcia2010-09-19 17:01

    obywatele,macie prosty sposobaby nie dac odebrac sobie odpisu na dziecko,po prostu nie glosujcie juz w zadnych wyborach na PO, ale na PiS,bo to PiS te ulgi wprowadzil.Dlaczego obecny rzad chce zlikwidowac odpis dla rodzin z 1 lub 2 dzieci? Bo takich rodzin jest najwiecej,chyba ok.80%,jezeli sie nie myle,wiec po prostu rzadowi zostanie wiecej w kasie,to nie mic wspolnego z popieraniem rodzin z 3 i wiecej dzieci,jak ktos ma juz 4 klasy podstawowki to rozumie o co chodzi Rostowskiemu.Podobnie jak zasilki na pogrzeb,obetna o 50% aby cos im w kasie zostalo, a ludzie aby zmarlego w kartonowym pudle nie chowac sami doloza te brakujace 3,5 tys do pogrzebu.A wzrost oplat za tablice rej. do aut i ich rejestracje?To blacha na tablice albo farba do ich malowania tak podrozala?Nie wiedzialem.A VAT do25% to wzrosnie z uwagi na sukcesy ,jakie odnosimy od kilku lat na zielonej wyspie szczescia.Gaz tez drozeje po to aby nam bylo lepiej.

  • ~ja2010-09-19 12:45

    trójka dzieci. ciekawe ile dołozą haha smiechu warte. chyba nie wiedza ze dzieci trzeba wychowac . a pieniazkow na nauke, ktora jest bardzo droga od samego poczatku nie dadzą. dzieci trzeba ubrać, nakarmić, dbać o zdrowie itd. mysla ze dadzą ochłap za urodzenie i sprawa zamknięta. żenada!

  • ~eli2010-09-19 09:48

    Tak znów trzeba myśleć o następnej kadencji, trzy lata nic nie robili tylko zamiatali pod dywan. Zapomniał, ze PO też była za obniżeniem składki rentowej i ze to PO odpowiada za zwiększenie zatrudnienia administracji i przeżeranie tego co mogło by iść na wsparcie dzietności. O kradzieży pieniędzy z rezerwy demograficznej nie wspomnę.

  • ~pirat2010-09-18 20:03

    Co za dureń, co za dureń... Rostowski, spadaj na drzewo!
    Wiesz ty, debilu, ile wychowanie dziecka kosztuje?!!

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Wiadomości Gospodarcze

    Najczęściej komentowane

    «