Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos wyjaśniła, że pierwotna derogacja, która pozwalała Polsce stosować 0 proc. stawkę VAT na książki i czasopisma specjalistyczne przestała obowiązywać z końcem 2007 r. Polsce udało się jednak wynegocjować jej przedłużenie o kolejne trzy lata do końca 2010 r.

Reklama

Kobos zapewniła, że ministerstwo podjęło starania o kolejne przedłużenie zwolnienia. "W kwietniu tego roku wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie okresu obowiązywania derogacji, jednak odpowiedź, jaką otrzymaliśmy w lipcu nie pozostawia wątpliwości - nie ma takiej możliwości" - poinformowała.

Dodała, że resort liczył się z odmową, dlatego opracował "plan B", zgodnie, z którym stawkę 0 proc. zastąpi VAT w wysokości 5 proc. "Zmienimy przepisy, wprowadzając nową, możliwie najniższą stawkę" - dodała.

MF informuje, że derogacja związana z VAT na książki to nie jedyna, z której korzysta Polska. Kolejna dotyczy stosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu do niektórych usług pracochłonnych (np. naprawy rowerów, obuwia, czy pomocy domowej). Obecnie wynosi ona 7 proc., ale po zapowiadanych przez rząd podwyżkach wzrośnie do 8 proc.

Reklama

Więcej informacji: MF: Od 1 stycznia 2011 VAT na książki wyniesie 5 procent