"Przewidujemy, że kurs euro będzie na poziomie 4,15 zł – 4,18 zł i to spowoduje, że stawki akcyzy będą musiały być waloryzowane. To nie jest regulacja, która wynikałaby z bieżącej potrzeby budżetowej, tylko będzie to waloryzacja wynikająca ze zmiany kursu złotego do euro" - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wiceminister finansów, Jacek Kapica.

Jaka to będzie podwyżka?
W przypadku papierosów będzie to 2,57 proc. Musimy cały czas utrzymać minimum unijne na poziomie 64 euro za 1000 sztuk. Przełoży się to na wzrost średniej ceny paczki papierosów w wysokości 12 groszy. Może też być mniej, jeśli producenci nie przeniosą całej akcyzy do ceny. Nie muszą przecież tego robić. Poza tym wzrośnie akcyza na olej opałowy ciężki (mazut) z 60 do 63 zł za 1000 kg, to zupełnie nieznacząca różnica ze względu na niską stawkę. Musimy też podnieść stawki na gaz i węgiel, ale ich stosowanie mamy zawieszone do października 2013 r. ze względu na uzyskany okres przejściowy. W tym przypadku jest to zabieg formalny, niemający przełożenia na ceny.

A co z paliwem?
W przypadku paliwa nie regulujemy stawki akcyzy. Ze względu na zobowiązania unijne obciążenie oleju napędowego musi być w przyszłym roku na poziomie 302 euro na 1000 l. W tym roku musieliśmy spełniać minimum na poziomie 274 euro na 1000 l. Na tę kwotę składa się zarówno akcyza, jak i opłata paliwowa.

Więcej informacji:"2010: zdrożeje papierosy oraz oleje opałowy i napędowy"

p