Cash back, to usługa z której mogą korzystać posiadacze kart Visa i MasterCard. Operacja ta polega na wypłacie gotówki, przy okazji płacenia kartą za zakupy w oznaczonych punktach handlowo-usługowych. Najpierw z karty potrącana zostaje kwota zakupów, a później kwota gotówki, którą klient chce dostać do ręki.

>>>Zobacz aktualny ranking kont

Usługa Cash back pojawiła się na polskim rynku we wrześniu 2006 roku, dzięki bankom PKO BP, mBank i MultiBank. Obecnie usługę tę wprowadziło już 12 instytucji finansowych, a ich liczba będzie wzrastała wraz z popularnością nowej usługi.

Zalety Cash back.

Dzięki usłudze Cash back klienci mają szerszy i wygodniejszy dostęp do gotówki, którą można wypłacać w całkowicie bezpieczny sposób. Nie trzeba już szukać bankomatu, kiedy zaistnieje potrzeba posiadania niewielkiej kwoty w gotówce. Nie ma również obawy, że uszkodzony bankomat ‘połknie’ kartę. Użytkownik karty debetowej może pobrać pieniądze w oznaczonych sklepach i stacjach benzynowych. Posiadacze kart VISA powinni szukać punktów z logo ‘VISA CASH BACK’, których w całej Polsce jest już ponad 16 tys., a klienci MasterCard – ‘Maestro CashBack’, których liczba przekroczyła 6 tys. Zwiększająca się liczba takich punktów jest bardzo korzystna dla klientów, gdyż w małych lub turystycznych miasteczkach, często nie ma dostępu do bankomatów.

>>>Załóż Konto z Lokatą Nocną w Alior Bank

Usługa ta jest niezwykle prosta, gdyż płacąc za zakupy , wystarczy poinformować sprzedawcę o chęci pobrania gotówki, podać kwotę i potwierdzić transakcję kodem PIN lub podpisem. Na wydruku z terminala dodatkowo znajdzie się informacja o kwocie transakcji Cash back. Każdego dnia można dokonać dowolną liczbę takich transakcji, jednak jednorazowo nie można wypłacić więcej niż 200 zł. Dodatkowym ograniczeniem jest wysokość limitu jaki jest ustanowiony dla karty i do którego doliczane są transakcje Cash back. Ograniczenie to jest ustalanie indywidualnie przez klienta lub bank, dlatego warto zapytać o to zakładając rachunek bankowy.

Wady Cash back.

Wydaje się, że Cash back to same zalety takie jak oszczędność czasu, dzięki możliwości zrealizowania dwóch transakcji w jednym momencie. Niestety pobieranie gotówki właśnie w ten sposób ma też swoją cenę. Opłaty za każdą transakcję kształtują się między 0 zł w Banku BPH oraz w bankach Grupy BPS a 1,00 zł. w banku PKO BP. Wysokość opłat za korzystanie z Cash back jest na szczęście na rozsądnym poziomie. Analogiczne opłaty za pobieranie gotówki z bankomatów zewnętrznych w wielu wypadkach będą wyższe, gdyż wiele banków pobiera opłatę w wysokości nawet 5 zł za jedną operację. Transakcja typu Cash back może się więc opłacić osobom, które ponoszą wysokie opłaty za pobieranie gotówki z bankomatów zewnętrznych i w danym momencie nie mają dostępu do bankomatów należących do sieci banku, w którym mają konto. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż użytkownicy kart wydanych w Polsce nie mogą korzystać z Cash back poza granicami kraju. Podobnie przedstawia się sytuacja z obcokrajowcami, którzy nie mogą pobierać gotówki poprzez Cash back w Polsce.

Cashback

Mianem Cash back nazywa się również inne usługi. Nazwę tą wykorzystuje Alior Bank do określenia usługi polegającej na zwrocie 1 proc. wartości transakcji bezgotówkowej dokonanej kartą kredytową. Natomiast serwisy e-commercowe nazywają casback’iem zwrot części kwoty z transakcji, którą można wykorzystać do obniżenia ceny kolejnych zakupów w partnerskich sklepach.

Cash back jest jeszcze mało rozpowszechnioną, ale bardzo atrakcyjną usługą na polskim rynku. Z pewnością użytkownicy szybko przyzwyczają się do tej funkcjonalności, która przydaje się szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, gdzie dostęp do bankomatów jest ograniczony.

Bank

Karta

Opłata za transakcję

Bank BPH

Wszystkie karty Maestro Banku BPH

usługa bezpłatna

Bank Polskiej Spółdzielczości i Zrzeszone Banki Spółdzielcze

VISA Electron; VISA Classic; VISA Business Electron; VISA Business

usługa bezpłatna

MultiBank

Visa Electron, Visa Classic lub Visa Business Electron wydanej do konta Twoje MultiKonto

0 zł*

mBank

Visa Electron

0 zł*

ING Bank Śląski

VISA; VISA Electron oraz Maestro

0 zł***

BZ WBK

wszystkie karty VISA i Maestro

0,50 zł **

Volkswagen Bank direct

Visa Electron, Visa Electron Biznes, Visa Classic lub Visa Gold.

0,5 zł

LUKAS Bank

VISA Electron, VISA Business Electron, VISA Student, VISA Student EURO<26.

0,6 zł

Citi Handlowy

Visa Business

0,99 zł ****

PKO BP

PKO Ekspres, PKO Graffiti

1 zł

* Opłata promocyjna do dnia 31 grudnia 2009 roku, po tym okresie Bank będzie pobierał opłatę 0,50 zł od transakcji
** W przypadku kart Visa Electron Prestiż i Visa Electron VIP opłata za transakcje Cash Back nie jest pobierana
*** Opłata nie jest pobierana dla kart wydanych do rachunków: KONTO Komfort, VIP, Direct. Dla rachunków KONTO Student, Standard usługa Cash Back podlega opłacie 0,50 zł za transakcje. W promocji do 31 grudnia 2009 rachunki KONTO Student, Standard są zwolnione z opłaty
****Opłata nie jest pobierana od posiadaczy rachunku Konto Citigold

p