Uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej i start tzw. pierwszego multipleksu (MUX-1) zaplanowany na 30 września opóźni się, wynika z wypowiedzi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anny Streżyńskiej. Szefowa UKE oceniła, że nadawcy celowo mogą opóźniać start multipleksu.

>>>Platforma Farfała rusza na dniach

Dodała jednak, że opóźnienie może zostać ograniczone do kilku tygodni, gdyby udało się uzgodnić treść decyzji z nadawcami. "Pozwoliłoby nam to nie czekać na TVP" - powiedziała Streżyńska. Propozycja UKE jest związana z problemami jakie TVP ma z zamówieniami publicznymi a także związanymi ze zmianami zarządu. UKE nie otrzymało jeszcze odpowiedzi na swoją propozycję.

Streżyńska przyznała też, że w kwestii drugiego multipleksu sytuacja jest patowa w związku z konfliktem między UKE a KRRiT. “Krajowa Rada zablokowała dokumentację konkursową a my propozycję zgodnie z którą Rada sama wybrałaby wszystkie siedem programów, które miałyby się znaleźć na drugim multipleksie" - powiedziała Streżyńska.

>>>Co twarz Libertasu ma do platformy TVP?

Strategia cyfryzacyjna zakłada wyłączenia nadawania analogowego w lipcu 2013 r. Streżyńska przyznała, że ten termin może zostać przełożony.