Banki znowu rozpoczynają wzmożoną walkę o środki finansowe klientów. Co prawda na nowo wskrzeszony zostaje boom i moda na lokaty, jednak w dalszym ciągu na relatywnie najwyższe zyski mogą liczyć osoby posiadające konta oszczędnościowe.

Wojna na procenty – faza stabilizacji?

Analogicznie jak w przypadku lokat, również przy rachunkach oszczędnościowych banki rywalizują reklamując oferowane przez siebie oprocentowanie. Jego wysokość w przypadku lidera wrześniowego rankingu, tj. Banku Ochrony Środowiska (bez zmian od kilku ostatnich miesięcy) sięga astronomicznych, jak na dzisiejsze realia, 8 proc. w skali roku. Tuż za „Kontem Wyjątkowym” BOŚ uplasowała się nowość w bieżącym rankingu, czyli „Rachunek MocnoOszczędzający” Polbanku EFG oferujący oprocentowanie na poziomie 6,5 proc., który wyróżnia fakt dziennej kapitalizacji odsetek – przez co możliwe jest uniknięcie tzw. podatku Belki.

>>>Poznaj całą prawdę o kartach płatniczych

Na najniższym szczeblu podium znalazła się promocyjna oferta „Konta oszczędnościowego” Kredyt Banku, gdzie w ramach specjalnej oferty nowe środki (przelane spoza Kredyt Banku) w okresie do 16 października 2009 roku również „pracują” na 6,5 proc. w skali roku.

Same zalety rachunków oszczędnościowych? Niestety nie…

Należy pamiętać o tym, że stopa oprocentowania rachunków oszczędnościowych jest zmienna., co oznacza, że w obecnie, dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynkach międzybankowych, instytucje finansowe mogą niemal w każdym momencie obniżyć oprocentowanie zgromadzonych na kontach oszczędnościowych środków. Ponadto pozostaje kwestia wszelkiego rodzaju promocji i wabików, które mają za zadanie, skutecznie zachęcić do przeniesienia i ulokowania środków w tej właśnie instytucji. Do najpopularniejszych bankowych „trików” zaliczamy:

- Maksymalne oprocentowanie - dostępne jedynie dla określonego przedziału kwotowego;

- Atrakcyjna wysokość oprocentowania dostępna tylko dla nowych środków (spoza macierzystego banku);

- Darmowe wpłaty i wypłaty z konta oszczędnościowego – tak, ale wypłata tylko pierwsza…

- Na wysokość oprocentowania składa się kilka elementów – m.in. aktywne korzystanie z karty wydanej do tego rachunku i odpowiednia za jej pomocą transakcyjność.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że pomimo naprawdę zachęcających warunków (wysokie oprocentowanie, darmowe prowadzenie rachunku) należy sprawdzić na spokojnie szczegóły ofert przed wyborem konta oszczędnościowego.

Porównanie kont oszczędnościowych:

Bank

Nazwa produktu

Oprocentowanie konta dla kwoty 5 000 PLN

(w skali roku)

BOŚ

Konto Wyjątkowe VIP

8,00 proc.

Polbank

Rachunek Mocno Oszczędzający

6,50 proc.

Kredyt Bank

Konto oszczędnościowe

6,50 proc.*

CitiBank

Konto superoszczędnosciowe

6,06 proc.

Eurobank

Rachunek oszczędnościowy

5,70 proc.

Getin Bank

Konto TOP

5,50 proc.

Toyota Bank

Konto hybrydowe

5,30 proc.

Lukas Bank

Zyski dobrze skalkulowane

5,10 proc.

Fortis Bank

Konto pracujące 24/7

5,00 proc.

Allianz Bank

Konto oszczędnościowe

4,80 proc.

*do końca w okresie od 15 czerwca do 16 października dla nowych środków

p